امروز: شنبه ۲۵-آذر-۱۳۹۶ / السبت 28-ربيع أول-1439 / Saturday 2017-December-16

مناسبت روز
پیام سایت :

مقاله شیوه رنگ آمیزی با آبرنگ

مقاله شیوه رنگ آمیزی با آبرنگ
ابزارهای لازم برای کار با آبرنگ، یک جعبه آبرنگ خوب که حد اقل دوازده رنگ داشته باشد. همچنین قلم موی شماره ۱۰ آبرنگ به اندازه متوسط است، با این قلم مو می توانید لکه های نسبتاً بزرگ ایجاد نمایید و نیز خطوط ظریف را نیز رسم نمایید. قلم موی خوب وقتی خیس می شود نوکش به نازکی سوزن در می آید. وسیله دیگری که برای نقاشی با آبرنگ لازم دارید عبارتند از: یک تخته شاسی به رنگ سفید. (از یک صفحه شیشه ای که پشت آن کاغذ سفید چسبانده شده می توانید استفاده کنید.) سفیدی شیشه یا تخته شاسی سبب می شود که رنگ هایی را که با هم می آمیزید ببینید و میزان غلظت آن را تشخیص دهید. یک قطعه اسفنج (ابر) که با آن بتوانید کاغذ را مرطوب بنمایید، پارچه تمیزی برای پاک کردن و خشک نمودن قلم ها و همچنین دو ظرف کوچک برای آب، یکی برای شستن قلم مو و دیگری برا ی آماده نمودن و در هم آمیختن رنگها. پیش از شروع نقاشی با آبرنگ کاغذ را نمناک کنید (با اسفنج مرطوب ) سپس کاغذ را بر روی میز یا تخته زیر دستی با چسب بچسبانید. در این حالت سطح کاغذ چین خوردگی دارد ولی پس از چند دقیقه که نم کاغذ برچیده شد سطح آن نیز صاف می گردد. کاغذ را دوباره مرطوب نمایید و اندکی صبر کنید تا نم آن کم شود، در حینی که سطح کاغذ در حال خشک شدن است با مداد نرم، پاره ای از قسمت های شکلی را که در نظر دارید مجسم سازید روی کاغذ نمناک طرح کنید. پس از پایان طرح کاغذ را به کنار بگذارید تا رطوبت در آن رسوخ نماید، در این فرصت رنگها را آماده کنید.


قلم مو را با مقداری آب و با رنگ آغشته سازید و رنگ را کاملاً روی تخته شاسی بمالید تا کاملاً حل شود. دفترچه آبرنگ یا تخته ای را که کاغذ آبرنگ بر روی آن چسبیده روی سطح صاف قرار داده و به نقاشی بپردازید. قلم مو باید همیشه پر از آب و رنگ باشد، خواه شکل ظریفی را نقش کنید و یا اینکه سطح بزرگی را رنگین سازید. دلیلش این است که در این روش، عمل نقاشی باید با سرعت و جرأت انجام گیرد و چنانچه قلم مو خشک باشد این عمل امکان پذیر نخواهد بود. در نقاشی با آبرنگ برای اینکه رنگها در همدیگر نروند، بین ضربات قلم فاصله کوتاهی در نظر بگیرید تا کاغذ بتواند رنگ اول را در خود فرو ببرد و برای پذیرش رنگ بعدی آماده شود. اگر بخواهید رنگ ها کاملاً شفاف و درخشنده با شند باید صبر کنید تا لایه رنگی که روی کاغذ کشیده اید کاملاً خشک شود و سپس لایه دیگر را روی آن بکشید. چون جنسیت مادی آبرنگ شفاف است، بنابراین هر لایه ای که روی لایه دیگر می نهید رنگ لایه زیرین را نیز نشان می دهد و در محل برخورد دو لایه، رنگ تیره تر خواهد شد. مثلاً اگر سطحی را به ر نگ سبز درآورید و پس از خشک شدن لایه قرمز روی آن بکشید در نقاطی که سبز و قرمز روی هم قرار گرفته باشد رنگ قهوه ای پدید خواهد آمد. ولی نباید بیش از دو یا سه رنگ را با هم مخلوط نمود چون در این صورت رنگ کدر خواهد شد. هرگز رنگ سفید به کار نبرید. سفید، رنگها را مات می کند و از درخشندگی رنگ می کاهد و خصلت نقاشی با آبرنگ یعنی (شفافیت) را از بین می برد.
آبرنگ را نباید غلیظ به کار ببرید چون رنگ غلیظ نمی گذارد سایر رنگها از زیر آن دیده شوند و نقاشی آبرنگ به نقاشی با گواش شبیه خواهد شد. قلم مو را بعد از هر رنگ در آب تمیز بشویید و با پارچه خشک کنید و سپس به رنگ دیگر آغشته نمایید. برای از بین بردن لکه رنگی که به نظرتان جالب نیست، اسفنج را در آب خیس کنید و آهسته روی لکه مزبور بکشید. لکه را با دقت به وسیله اسفنج بردارید. صبر کنید تا کاغذ خشک شود. پس از آنکه کاغذ کاملاً خشک شد رنگ مورد نظر را به شکل لایه نازک روی آن قرار دهید. برای اینکه در نقاشی با آبرنگ موفقیت کامل به دست آورید تمرین را از موضوع های کوچک و بسیار ساده آغاز نمایید. دو عدد میوه، چند فنجان، یک شاخه گل و … ابتدای این کار دقیقاً به این اشیا نگاه کنید. رنگهای آنها را تشخیص دهید، مرز تاریکی و روشنی رنگ ها را معین کنید وبه ساختن آنها بپردازید
پژوهش دانشمندان نشان مى دهد رنگ ها همان گونه که بر روح و روان آدمى تاثیرات گوناگونى به جاى مى گذارند، جسم او را نیز تحت تاثیر قرار مى دهند.

پژوهشگران بر این باورند که هریک از رنگ ها سودمندی درمانی محسوسى براى بدن انسان دارند و گزارشهای بی شماری در مورد استفاده هاى موفقیت آمیز از رنگ در درمان بسیارى از بیمارى هاى فیزیکى دریافت کرده اند.
برخى از دانشمندان معتقدند تمایل ناخودآگاه ما به یک یا چند رنگ خاص مى تواند نشانه اى از نیازهاى بدن ما در جهت ترمیم خود باشد.
آگاهی از ویژگی های درمانى گوناگونی که به هر یک از رنگ ها نسبت داده شده است، مى تواند کمک زیادی به گزینش درست آنها هنگام تهیه لوازم و طراحى دکوراسیون فضاهاى مختلف خانه باشد که در اینجا به آنها اشاره میکنیم:
قرمز: قرمز مهیج ترین رنگ در میان رنگ ها است. این رنگ علاوه بر ایجاد احساس هیجان در بیننده فعالیت امواج مغزى را تحریک مى کند و ضربان قلب، تعریق و فشار خون را نیز افزایش مى دهد. از این رو اغلب افراد در صورت وجود مقادیر زیاد رنگ قرمز در محیط احساس ناآرامى و هیجان مى کنند. اما مشتقات معتدل تر این رنگ مانند سرخابى و صورتى رنگ هایى گرم و بسیار لطیف هستند. مجموعه اى از سایه هاى مختلف رنگ سرخابى آرامش عضلات و رفع گرفتگى و خستگى از آنها را موجب مى شود. صورتى نیز از آنجا که بازدارنده اشتها است، مى تواند براى درمان هاى رژیمى سودمند باشد.
نارنجى: نارنجى رنگى گرم و صمیمى است که بسیارى از خواص رنگ قرمز را دارا است، اما نه به غلظت و شدت آن. نارنجى پرتوهاى شادى آفرینى از خود ساطع مى کند که موجب رفع خستگى است. این رنگ محرک اشتها و دستگاه هاضمه است و در نتیجه براى استفاده در فضاى غذاخورى بسیار مناسب است. نارنجى خالص ممکن است در سطوح بزرگ و به مقدار زیاد بیش از اندازه درخشان به نظر برسد اما رنگ هاى دیگر خانواده نارنجى مانند هلویى، گلبهى، آجرى و تنالیته هاى مختلف رنگ هاى خاکى جذاب تر و مناسب تر از نارنجى خالص هستند.
زرد: جذابیت رنگ زرد بیشتر به سبب قدرت آن در روشن نمایاندن فضاهاى تاریک است. فضاهایى که با تنالیته هاى رنگ زرد رنگ آمیزى شده باشند، انرژى بخش هستند و موجب رفع خستگى در بیننده مى شوند. این رنگ تمرکزآفرین است و اگر به صورت خالص و به مقدار زیاد در محیط به کار گرفته شود، مى تواند در بیننده خستگى عصبى ایجاد کند. رنگ هاى خانواده زرد هر چه روشن تر باشند، انرژى ملایم ترى به ما مى دهند. دانشمندان معتقدند این رنگ براى درمان ناراحتى هاى روده اى سودمند است.
سبز: با درهم آمیختن گرماى زرد با آرامش رنگ آبى، سبز انرژى و زندگى به ما مى بخشد. این رنگ آرامش بخش اضطراب را از ما دور مى کند و موجب رفع تنش و گرفتگى هاى عضلانى مى شود. سبز رنگى ایده آل براى فضاهایى است که در آنها تمرکز، مدیتیشن و آرامش مورد نیاز است. تحقیقات انجام شده رنگ هاى خانواده سبز را براى افرادى که از افسردگى، اضطراب و یا ناراحتى هاى عصبى رنج مى برند، مفید نشان مى دهند.
آبى: آبى رنگ آرامش، قدرت و سلامت است و مى توان گفت داراى خواصى درست برخلاف رنگ قرمز است. این رنگ موجب کاهش ضربان قلب و تعریق شده و همچنین فشار خون را پایین مى آورد. آبى هاى روشن یادآور آسمان و رنگ صلح و آرامش هستند. تنالیته هاى تیره تر این رنگ افکار عمیق را تحریک مى کنند. اما مقادیر زیاد رنگ آبى مى تواند کسالت و اندوه و در نتیجه افسردگى خفیف را موجب شود.
بنفش: این رنگ هیجان قرمز را با آرامش آبى درهم مى آمیزد، اما رنگى نه مهیج و نه آرامش بخش است. بنفش رنگى مرموز است و بعضى از مردم آن را ناآرام و اضطراب آور مى دانند. با این وصف تحقیقات دانشمندان نشان مى دهد تنالیته هاى رنگ بنفش در درمان میگرن ها و اختلالات عصبى مفید هستند.
.

مقاله شیوه رنگ آمیزی با آبرنگ

نظر خود را بگذارید .

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به کانون مهندسین نور میباشد .

نقشه سایت
قالب وردپرس