امروز: شنبه ۳۰-دی-۱۳۹۶ / السبت 04-جماد أول-1439 / Saturday 2018-January-20

مناسبت روز
پیام سایت :

مقاله روانشناسی رنگ ها را بدانیم

مقاله روانشناسی رنگ ها را بدانیم

به نام حق
روانشناسی رنگ ها را بدانیم

برخی از روانشناسان عقیده دارند رنگی که برگزیده و دلخواه کسی است میتواند گویای خصوصیات اخلاقی و روانشناسی او باشد. نوشتار زیر چکیده ای است که بر اساس این نظریه و پس از سالهای پژوهش نگاشته شده:

قرمز: خوش قلب اما خودپرست
این رنگ مظهر شدت و زیاده روی است که گاهی در جهت مخالف آن است. قرمز رنگ عشق و تنفر و فداکاری و خشونت و خون و آتش. کسی که به این رنگ علاقه دارد هرگز نمی تواند در زندگی بی تفاوت باشد.
این گونه اشخاص تند و سرکش و در عین حال فعال و شجاع و کمی عجول هستند. احتمال شکست به خصوص در عشق برای آنها فراوان است.
قضاوتهای عجولانه و ناگهانی در مورد دیگران اغلب سبب از بین رفتن دوستی هایشان می شود، با آن که در عشق کاملاً فداکارند اما اگر روزی حوادث بر وفق مراد نباشد بدون تفکر و جویا شدن علت می جنگند.
دو عیب بزرگ خودپرستی و عدم کنترل، در نفس آنهاست و دو صفت ممتازشان خوش قلبی و حس بزرگ طلبی است. به طور کلی دوستداران رنگ قرمز دارای خصوصیات متضادی هستند.

صورتی: مورد علاقه دیگران
رنگ صورتی درواقع همان قرمز است که کمرنگ شده باشد. اگر به این رنگ علاقه دارید تمام صفات رنگ قرمز را کمی ملایمتر دارا می باشید، با گذشت هستید و در عشق، تندی نشان نمی دهید.

دیگران را خوب درک می کنید و با اطرافیان خود با ملایمت و لطف رفتار می کنید و به دلیل نشاط و شادابی تان مورد علاقه اطرافیان خود هستید. آنهایی که به این رنگ علاقه دارند اغلب شکستها، خشونتها و دشواری های زندگی را تحمل کرده اند و با مشکلات فراوان مواجه شده اند.

آبی: نظم، پشتکار، تنهایی
رنگ آبی از رنگهایی است که طرفداران زیادی دارد. اگر به این رنگ علاقه دارید، کاملاً می توانید هوس و احساسات و هیجانات خود را کنتر ل کنید.

ظاهر آرام شما دیگران را وادار می کند که به شما احترام بگذارند و دوست دارید پیوسته مورد احترام و ستایش دیگران قرار بگیرید.

در خرید و پوشش لباس قناعت می کنید و به علت شرم و حیا و گاه غروری که دارید میل دارید اغلب تنها باشید. حماقت و عدم فهم دیگران شما را کسل می کند و کسانی که از نظر هوش و فهم بر شما برتری دارند شما را ناراحت می کنند.

کارهای خود را از روی نظم و ترتیب و بر پایه قواعد معینی انجام می دهید. یکی از صفات مشخص شما پشتکار شماست.

ارغوانی: رنگ عارفها و روانگران
رنگ اسرارآمیز و باشکوهی است. دوستداران این رنگ پیوسته مجذوب زیبایی ها و ظرافتها می شوند و مغرور و اجتماعی هستند. معاشرت با این دسته لذتبخش است که امور معنوی بیشتر می پردازند. ارغوانی رنگ مورد پسند عرفا نیز هست!

قهوه ای: قابل اعتماد
اگر رنگ قهوه ای را دوست دارید کاملاً می توان روی شما حساب باز کرد. باثبات و مقدس، شاعرپیشه وکمی فیلسوف مآب هستید.

به ندرت تغییر عقیده می دهید و با آن که کمتر تصمیم می گیرید اما هر بار که تصمیمی بگیرید آن را به مورد عمل می گذارید.

شما کاملاً در نگهداری پول و اسرار دیگران قابل اعتماد هستید. میل دارید پیوسته در عالم خودتان باشید و گاهی اوقات با اطرافیان خود رفتار خشونت آمیزی در پیش می گیرید. در عشق هرگز بدبین و تند نیستید.

خاکستری: احساس بی نیازی
این رنگ مظهر چشم پوشی از خوشی های دنیاست. کسانی که به این رنگ علاقه دارند اغلب در زندگی احساس رضایت می کنند، خاکستری رنگ عقلا است و جوانانی که به این رنگ اظهار علاقه می کنند درواقع خود را هم شأن و هم طراز اشخاص کهنسال میدانند و در زندگی احساس بی نیازی می کنند.

در عشق بر افراد مسن تر از خود تمایل دارند و اغلب کسانی که از نظر فکر و ایده به آنها برتری دارند خیلی آسان طرف توجهشان قرار خواهند گرفت.

پرتقالی: صداقت آری، هوسبازی هرگز
رنگی است ترکیبی و آنهایی که این رنگ را رنگ دلخواه خود می دانند متکی به نفس نیستند. اجتماعی و خوش خلقند و با مردم خوب رفتار می کنند.

نفوذ در این گونه افراد مشکل است کسی که آنها را دوست بدارد می تواند با او به آسانی ازدواج کند. هوسباز نیستند و اگر با کسی دوستی کنند صداقت و فداکاری دارند. اگر افراد این دسته با کسی که خصوصیات اخلاقی خودشان را داشته باشد ازدواج کنند سعادتمند می شوند.

سبز: کنجکاوی
رنگ سبز طبیعت وتازگی است. اگر به این رنگ علاقه دارید زندگی با شما آسان است. نقطه اشتراک فراوانی با افراد علاقه مند به رنگ پرتقالی دارید روابط شما با دیگران بر پایه ی اصول و قرارداد است.

دوست ندارید که در زندگیتان حوادثی به وقوع پیوندد اما کنجکاوانه به ماجراهای زندگی دیگران توجه دارید.

فیروزه ای: اسرارآمیز و پند ناپذیر
دوستداران این رنگ اسرارآمیزند و احساساتی و کارهای شخصی خود را به خوبی اداره می کنند. پشتکار دارند و باثباتند و به نصایح دیگران در مورد کارهای خود کمتر توجه دارند. فیروزه ای معمولا رنگ مورد علاقه ی خانمها است.

سیاه: خوش ذوقی و ظرافت طبع
این رنگ برخلاف عقیده ی همگان رنگ نومیدی و عزا نیست بلکه نشانه خوش ذوقی و ظرافت طبع است. اگر از دوستداران این رنگ هستید مسلماً به شخصیت اطرافیان خود احترام می گذارید و برای آن که دیگران را با ارزش و برجسته نشان دهید از هیچگونه کمکی به آنها دریغ نمی کنید و هرگز خود را به دیگران تحمیل نمی نمایید همچنین عقاید و نظریات دیگران را به آسانی می پذیرید.

یک نکته ی رنگی :
توجه و علاقه شما به رنگها در طی زمان تغییر می کند به دلیل آن که خصوصیات اخلاقیتان نیز در سالیان دراز تغییر خواهد کرد. اما اگر در مورد رنگی ناگهان عقیده خود را عوض کنید به علت ضعف شما و یا به علت نیازتان به تغییر محیط است.

پژوهش دانشمندان نشان مى دهد رنگ ها همان گونه که بر روح و روان آدمى تاثیرات گوناگونى به جاى مى گذارند، جسم او را نیز تحت تاثیر قرار مى دهند.

پژوهشگران بر این باورند که هریک از رنگ ها سودمندی درمانی محسوسى براى بدن انسان دارند و گزارشهای بی شماری در مورد استفاده هاى موفقیت آمیز از رنگ در درمان بسیارى از بیمارى هاى فیزیکى دریافت کرده اند.
برخى از دانشمندان معتقدند تمایل ناخودآگاه ما به یک یا چند رنگ خاص مى تواند نشانه اى از نیازهاى بدن ما در جهت ترمیم خود باشد.
آگاهی از ویژگی های درمانى گوناگونی که به هر یک از رنگ ها نسبت داده شده است، مى تواند کمک زیادی به گزینش درست آنها هنگام تهیه لوازم و طراحى دکوراسیون فضاهاى مختلف خانه باشد که در اینجا به آنها اشاره میکنیم:
قرمز: قرمز مهیج ترین رنگ در میان رنگ ها است. این رنگ علاوه بر ایجاد احساس هیجان در بیننده فعالیت امواج مغزى را تحریک مى کند و ضربان قلب، تعریق و فشار خون را نیز افزایش مى دهد. از این رو اغلب افراد در صورت وجود مقادیر زیاد رنگ قرمز در محیط احساس ناآرامى و هیجان مى کنند. اما مشتقات معتدل تر این رنگ مانند سرخابى و صورتى رنگ هایى گرم و بسیار لطیف هستند. مجموعه اى از سایه هاى مختلف رنگ سرخابى آرامش عضلات و رفع گرفتگى و خستگى از آنها را موجب مى شود. صورتى نیز از آنجا که بازدارنده اشتها است، مى تواند براى درمان هاى رژیمى سودمند باشد.
نارنجى: نارنجى رنگى گرم و صمیمى است که بسیارى از خواص رنگ قرمز را دارا است، اما نه به غلظت و شدت آن. نارنجى پرتوهاى شادى آفرینى از خود ساطع مى کند که موجب رفع خستگى است. این رنگ محرک اشتها و دستگاه هاضمه است و در نتیجه براى استفاده در فضاى غذاخورى بسیار مناسب است. نارنجى خالص ممکن است در سطوح بزرگ و به مقدار زیاد بیش از اندازه درخشان به نظر برسد اما رنگ هاى دیگر خانواده نارنجى مانند هلویى، گلبهى، آجرى و تنالیته هاى مختلف رنگ هاى خاکى جذاب تر و مناسب تر از نارنجى خالص هستند.
زرد: جذابیت رنگ زرد بیشتر به سبب قدرت آن در روشن نمایاندن فضاهاى تاریک است. فضاهایى که با تنالیته هاى رنگ زرد رنگ آمیزى شده باشند، انرژى بخش هستند و موجب رفع خستگى در بیننده مى شوند. این رنگ تمرکزآفرین است و اگر به صورت خالص و به مقدار زیاد در محیط به کار گرفته شود، مى تواند در بیننده خستگى عصبى ایجاد کند. رنگ هاى خانواده زرد هر چه روشن تر باشند، انرژى ملایم ترى به ما مى دهند. دانشمندان معتقدند این رنگ براى درمان ناراحتى هاى روده اى سودمند است.
سبز: با درهم آمیختن گرماى زرد با آرامش رنگ آبى، سبز انرژى و زندگى به ما مى بخشد. این رنگ آرامش بخش اضطراب را از ما دور مى کند و موجب رفع تنش و گرفتگى هاى عضلانى مى شود. سبز رنگى ایده آل براى فضاهایى است که در آنها تمرکز، مدیتیشن و آرامش مورد نیاز است. تحقیقات انجام شده رنگ هاى خانواده سبز را براى افرادى که از افسردگى، اضطراب و یا ناراحتى هاى عصبى رنج مى برند، مفید نشان مى دهند.
آبى: آبى رنگ آرامش، قدرت و سلامت است و مى توان گفت داراى خواصى درست برخلاف رنگ قرمز است. این رنگ موجب کاهش ضربان قلب و تعریق شده و همچنین فشار خون را پایین مى آورد. آبى هاى روشن یادآور آسمان و رنگ صلح و آرامش هستند. تنالیته هاى تیره تر این رنگ افکار عمیق را تحریک مى کنند. اما مقادیر زیاد رنگ آبى مى تواند کسالت و اندوه و در نتیجه افسردگى خفیف را موجب شود.
بنفش: این رنگ هیجان قرمز را با آرامش آبى درهم مى آمیزد، اما رنگى نه مهیج و نه آرامش بخش است. بنفش رنگى مرموز است و بعضى از مردم آن را ناآرام و اضطراب آور مى دانند. با این وصف تحقیقات دانشمندان نشان مى دهد تنالیته هاى رنگ بنفش در درمان میگرن ها و اختلالات عصبى مفید هستند.

مقاله روانشناسی رنگ ها را بدانیم

نظر خود را بگذارید .

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به کانون مهندسین نور میباشد .

نقشه سایت
قالب وردپرس