امروز: یکشنبه ۲۶-آذر-۱۳۹۶ / الأحد 29-ربيع أول-1439 / Sunday 2017-December-17

مناسبت روز
پیام سایت :

مقاله تاریخچه بسیج

مقاله تاریخچه بسیج

تاریخچه بسیج :
با صدور فرمان تاریخی آیت اله خمینی در پنجم آذر ماه سال ۱۳۵۸ مبنی بر تشکیل بسیج مستضعفین، پایگاههای مقاومت در مساجد، حسینییه ها، ادارات، کارخانه ها، مدارس و… به صورت خود جوش و مردمی شکل گرفت! (حتی اگر حکومتی هم باشد توجیهش مردمی بودن حکومت در آن زمان است)

بعد از حمله ی عراق به ایران و اشغال بخشهای وسیعی از خوزستان در ۳۱ شهریور سال ۱۳۵۹، رهبر جمهوری اسلامی، امام خمینی دستور به تشکیل بسیج بیست میلیونی دادند با این مضمون که:
ملتی که بیست میلیون جوان دارد می تواند در برابر یک ارتش بایستد و اسلام با خون رشد کرده است…


با واگذاری مسؤلیت بسیج به سپاه پاسداران و شروع جنگ، پایگاههای مقاومت بسیج برای جذب، آموزش و اعزام آحاد مردم واجد شرایط فعال شدند!
بدینگونه اشاعه تفکر بسیجی و مردمی کردن امنیت و دفاع از طریق تقویت کمی و کیفی بسیج مستضعفین صورت گرفت و ثبت نام برای بسیج عمومی مردم شروع شد
هسته ی اولیه ی بسیج به مفهوم نظامی آن، از سپاه پاسداران شکل گرفت و نخستین فرمانده بسیج که از میان فرماندهان سپاه به این امر منصوب شد نیز آقای افشار بود که اکنون درجه ی سرتیپی دارد

بسیج بیست میلیونی تشکیل و همراه ارتش وارد صحنه ی جنگ شد
نداشتن دانش نظامی کافی و جان بر کف بودن و گوش به فرمان امام خود بودن از یکسو، تهییج و برانگیختن احساسات و عقاید مذهبی این گروه توسط افرادی چون حاج صادق آهنگران از دیگرسو، کافی بود تا این نیرو را به اندازه ی کافی کارآمد و تاثیرگذار و قدرتمند کند
به عنوان یک مثال منطقی در هیچ جنگی برای باز کردن معبر در میدان مین از انسان استفاده نمیشود
اما ایجاد و تقویت فرهنگ جهاد و شهادت به جای کشته شدن و مردن، باعث شد تا جوانان داوطلبانه دست به انتحار و عملیات استشهادی بزنند (جهاد همچنین یکی از واجبات و فروع دین اسلام است)
از این میان اشخاصی چون حسین فهمیده نوجوان سیزده ساله را میتوان نام برد که خود را شهید کردند …
این جریان (بسیج) طوری بود که جنگها ناخواسته به صورت چریکی و نامنظم انجام میشد و طبعا بازپسگیری مناطق اشغال شده به سرعت انجام شد
و این مهم در حالی صورت میگرفت که نیروی زمینی ارتش عراق قویترین نیروی نظامی خاورمیانه را تشکیل میداد و جنگ به نفع عراق از طرف بسیاری از کشورهای عربی، اروپایی و آمریکا ساپورت اطلاعاتی، مالی و نظامی میشد
به هر حال جنگی که در دو سال اول و با فتح خرمشهر رو به تمام شدن بود، با خودخواهی و عدم تعقل اشخاصی چون هاشمی رفسنجانی و سایر فرماندهان مغرور شورای عالی دفاع و سایر ذی نفعان، هشت سال به درازا کشید و چه خونهای ناحقی که ریخته نشد و چه سرمایه ها که یک شبه در همین حین به دست نیامد
(دلیلی که آوردند برای این کش دادن ماجرا آن بود که میخواستیم درس عبرتی به عراق بدهیم تا دیگر نتواند به ایران حمله کند!)
بسیج پس از جنگ هشت ساله

به هر حال پس از اتمام جنگ و صدور قطع نامه ۵۹۸ سازمان ملل و بالاخره پذیرش آن از طرف ایران که موسوم به نوشیدن جام زهر توسط امام خمینی شد، نیروهای بسیج به شکل های مختلفی تقسیم شدند
در اینجا نوشتن یه قسمت از وصیتنامه شهید باکری که بیشتر پیشگویی کرده تا وصیت، خالی از لطف نیست (حتماً قبلاً شنیده‌اید):

رزمندگان بعد از جنگ سه دسته می‌شوند
– دسته ای به مخالفت با گذشته خود بر می خیزند و از گذشته ی خود پشیمان می شوند
– دسته ای راه بی تفاوتی را بر می گزینند و در زندگی مادی غرق میشوند و همه چیز را فراموش میکنند
– دسته سوم به گذشته خود وفادار می‌مانند و احساس مسئولیت میکنند که این دسته نیز از شدت مصائب و غصه دق می کنند

نتیجه اینکه به واقع کسی که ادعای خلوص در دفاع از ایران را داشته باشد نمانده است
دسته ی اول را در تلویزیونهای لوس آنجلسی می‌بینیم که به طمع آنچه به آنها وعده داده شده گریخته اند و نمونه های دیگرش هم بیخیال
دسته ی دوم هم که نیازی به معرفی ندارند و همه جا قابل مشاهده اند
به عنوان مثال؛ منزل محسن رضایی کجای تهران است و چقدر حقوق میگیرد و چرا به این سوالم جواب نداد؟
سردار قالیباف منزل n میلیاردی را از کجا خریده است؟
آنکه از جنگ مانده باشد نیز اگر از دسته ی سوم باشد، یا تا به حال دق کرده است یا گوشه ی خانه و بیمارستان در حال مبارزه با اثرات گازهای شیمیایی و ترکش های جنگ است و دست و پا می‌زند که مخارج بیمارستانش را با مقدار معتنابهی منت و سنت از بنیاد بگیرد و …

بالاخره بعد از مرگ آیت الله خمینی و انتصاب علی خامنه‌ای از جانب مجلس خبرگان به عنوان رهبر بعدی جمهوری اسلامی؛ هاشمی رفسنجانی هم به ریاست جمهوری رسید
(این هم داستانی است که کم از سقیفه ی بعد از محمد ندارد!)

به هر حال سیاست های سردار سازندگی پس از جنگ باعث حضور فعال جهاد سازندگی و سپاه پاسداران در فعالیتهای سازندگی و اقتصادی شد
فعالیت اقتصادی و امور مادی نیز از همان اموری است که مربوط به دنیاست و همواره رهبران حکومت از آن دوری می‌جستند (ساده زیستی رجایی که زبانزد همه بود)
اما سپاه با توجهات خاص و مستقیم یا غیر مستقیم رهبری ، با در دست گرفتن شریانهای صادرات و واردات کالا در حوزه‌ی خُرد و کلان و عدم توجه به سایر تجار در این زمینه و انحصار طلبی بی حد و حصر، ۹۷ درصد اقتصاد ایران را طی سالهای ۶۸ تا ۷۶ به نوعی منحصر به خود کرد
بسیج نیز که زیر مجموعه‌ی سپاه بود به عنوان نیروی مردمی و به ظاهر با کمترین هزینه‌ی ممکن به فعالیتهای فرهنگی، نظامی و نیمه نظامی و خدمت رسانی های خود در جامعه ادامه داد
به هر حال به انتخابات سال ۷۶ رسیدیم و روال امور، قدرت بسیج را کاست و خاتمی و اصحابش را دشمن شمردند و …

این نیرو در چند سال اخیر در بخشهایی فعالیت داشته است که ذکر آن خالی از لطف نیست و برای اطلاع و آگاهی خوب است
۱٫ ویژه نامه ای به مناسبت آغاز هفته بسیج
تشکیل بسیج مستضعفین، ارتش بیست میلیونی به فرمان امام خمینی (ره) هوشیاری و درایت بی نظیر حضرت امام خمینی (ره) از جمله اساسی ترین عوامل در جهت خنثی سازی توطئه ها به حساب می آید که به برکت این دوراندیشی و هدایت انقلاب در مسیر اصلی خود، زمینه انقلاب دوم فراهم آمد و با سقوط لانه جاسوسی امریکا در تهران و برملاشدن ماهیت سلطه جو و تجاوزکارانه امریکا، شیطان بزرگ با ضربه ای سخت و جبران ناپذیر روبرو شد.

اسناد بدست آمده از لانه جاسوسی و اظهارات صریح حکام امریکایی مردم و رهبران کشور و بویژه حضرت امام را با این حقیقت آشکار مواجه ساخت که احتمال مداخله نظامی امریکا و هجوم وی به جمهوری اسلامی، امری بعید و غیرممکن نبوده و با توجه به سوابق این کشور در جهان لزوم آمادگی مردم جهت مقابله و رویارویی را در کوتاهترین زمان ممکن آشکار می ساخت.

بر این اساس امام امت در پنجم آذرماه سال ۵۸، یعنی در مدتی کمتر از یک ماه بعد از انقلاب دوم، فرمان تاریخی تشکیل بسیج را صادر فرمودند:

یک مملکت بعد از چند سالی که بیست میلیون جوان دارد باید بیست میلیون تفنگدار داشته باشد و بیست میلیون ارتش داشته باشد و یک چنین مملکتی آسیب پذیر نیست و مردم دلسوخته و مسلمان پاکباخته که دل در گرو عشق به انقلاب و هدفهای والای آن داشتند، با آمادگی و قصد و اراده خلل ناپذیر جهت پاسداری از دستاوردهای انقلاب گروههای مقاومت مردمی را درپایگاههای بسیج و در آن زمان در مساجد سراسر کشور تشکیل دادند.

اولین تجربه آنها به صورت عملی یاری رساندن به سپاه و کمیته در قالب رویارویی با ضدانقلاب و خنثی سازی توطئه های آنها بود و از این راه نقش موثری در خدمت به انقلاب و اهداف الهی آن هم نشان دادند.

با هجوم و تجاوز ارتش عراق به کشور اسلامیمان در شهریور ۵۹ این اعتقاد که یک سازماندهی جهت تشکیل بهتر نیروهای مردمی بوجود آید، قوت گرفت و از آن پس نیروهای مردمی صاحبان اصلی انقلاب اسلامی جهت حضور گسترده در جبهه گروه گروه به بسیج ملحق گردیدند و عملیاتهایی چون طریق القدس، حصر آبادان، فتح المبین، ثامن الائمه و الفجر ۸ ، کربلای ۵ و …. از دستاوردهای عظیم این تشکل الهی بود.

اگر امروز توفیق این را داشته ایم که کشور اسلامیمان و ملت سلحشور آن را از گزند نابکاران و نااهلان تاریخ حفظ کنیم به یمن حضور گسترده بسیج بوده و لاغیر. چنان که رهبر فقید انقلاب اسلامی حضرت امام (قدس سره) فرمودند:

رحمت و برکات خداوند بر بسیج مستضعفان که بحق پشتوانه انقلاب است.

آری رزمنده بسیجی، ضمن توان رزمی بسیار بالا در نبرد نامنظم، جنگجوی قابلی دردفاع منظم بحساب می آید تا حدی که سلاحهای سنگینی چون توپ و تانکهای پیش رفته را به حرکت در آورده و روبروی دشمن قرار داده.

هدف از تشکیل واحد بسیج مستضعفین ایجاد توانایی های لازم در کلیه افراد معتقد به قانون اساسی و اهداف انقلاب اسلامی به منظور دفاع از کشور، نظام جمهوری اسلامی و همچنین کمک به مردم به هنگام بروز بلایا و حوادث غیرمترقبه یا هماهنگی مراجع ذیربط می باشد.

بسیج جایگاهی ملکوتی است. مکانی برای درس چگونه زیستن انسانها، جایگاه عشق و صفا و صمیمت و در یک کلام، شهید جبهه ها و قهرمان یا مظلوم پشت جبهه هاست.

بیش از یکسال از صدور فرمان امام خمینی (رحمه الله علیه) مبنی بر تشکیل بسیج نگذشته بود که رژیم بعثی عراق در تحقق اهداف پلید نظام سلطه جهانی، هجوم همه جانبه خود را به میهن اسلامی ما آغاز کرد.

انقلاب اسلامی در آن اوضاع بحرانی ناشی از دگرگونی ها و تغییر و تحولات آن زمان، هیچ گونه، آمادگی لازم را برای مقابله با متجاوزان بعثی نداشت. ارتش جمهوری اسلامی ایران که با حمایت امام خمینی (رحمه الله علیه) توانسته بود جایگاه خود را پیدا نماید، در حال خودسازی و تثبیت نظم و انظباط بود. سپاه پاسداران هم که نهادی نوپا و برای حفظ امنیت شهرها به وجود آمده بود، فاقد هرگونه تجهیزات لازم و تجربه کافی برای مقابله با تجاوز خارجی بود.

از آن سو دشمن هم با ارتشی تا بن دندان مسلح و برخودار از پشتیبانی قدرتهای استعمارگر، کشور را مورد هجوم قرار داد. در این اثنا بود که نقش بسیج به عنوان یک نیروی جوشیده از متن مردم انقلابی، در صحنه دفاع مقدس ظهور پیدا کرد. دشمن که سودای فتح سه روزه را در سر می پروراند، در همان روزهای نخستین با مردمی مواجه شد که با دست خالی به دفاع از کیان مقدس نظام اسلامی خود برخاسته بودند و از ایثار خون خویش دریغ نمی کردند، جوانان سلحشوری که به فرمان امام (رحمه الله علیه) در پایگاههای مقاومت تحت نام “بسیجی” گرد آمده بودند و با کوچکترین اشاره ایشان به جبهه های نبرد می رفتند و تا آخرین قطره خون خویش ایستادگی و مقاومت می کردند.

در طول هشت سال دفاع، بسیج آن چنان درخشید که دشمنان اعتراف کردند که “قدرتی در بسیج نهفته است که می تواند با یکایک ارتش های کلاسیک جهانی مقابله کند”. بسیج علاوه بر حضور در خط مقدم نبرد وظیفه جذب، آموزش و سازماندهی نیروهای مردمی و اعزام آنها را به جبهه های نبرد برعهده داشت و در این مدت توانست جمیعت مؤمن و صاحب ارزشی را از امت حزب الله، در درون خود بپروراند و پایه ریزی ارتش مردمی را دنبال کند و سرانجام پس از هشت سال دفاع مقدس، بسیجیان مظلوم و سلحشور جبهه های توحید به همراه امت شهیدپرور، از این آزمایش الهی سربلند و پیروز بیرون آمدند.

از نوجوان ۱۳ ساله تا پیرمرد ۸۰ ساله در میان خیل عظیم شهدای بسیجی مشاهده می شود. امام راحل این چهره های مظلوم را به شایستگی تمام به تصویر کشیدند و فرمود:

شما آئینه مجسم مظلومیت ها و رشادت های این ملت بزرگ، در صحنه نبرد و تاریخ مصور انقلابید. شما فرزندان دفاع مقدس و پرچمداران عزت مسلمین و سپر حوادث این کشورید.

شرکت خواهران در بسیج:

جهاد در مکتب اسلام از فروع دین و از واجباتی است که استواری دین به آن بستگی دارد، زیرا اسباب سربلندی اعتلا و کمال و استقلال جامعه مسلمانان می شود و آن را در برابر دیگر ملل و دشمن متجاوز آبرو و عزت می بخشد. لذا به سبب آنکه دفاع در هر جامعه اسلامی حالت وجوب همگانی دارد، و چون مقدمه واجب نیز واجب می گردد و باید مسلمانان اعم از زن و مرد برای ایجاد زمینه آموزش و حفظ توانایی های دفاعی که خود مقدمه است، کوشش نمایند.

به این ترتیب بر زنان مسلمان نیز واجب است تا در جهات گوناگون، از جمله رزمی، نظامی برای مقابله با دشمن مهاجم به کشور اسلامی، آماده دفاع باشند.

بر همین مبنا آموزش نظامی خواهران نیز در بسیج آغاز شد و علاوه بر آن با فرموده های امام خمینی (ره) در سالروز ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها نکات مبهم آن نیز تبیین گردید.

ایشان فرمودند:”حضرت زهرا سلام الله علیها مجاهده و مخاطبه با حکومتهای وقت داشت و آنها را محاکمه می کرده اند، شما باید از ایشان تبعیت کرده و به او اقتدا کنید تا در روز زن وارد شوید و اگر بپذیرید، هم باید در میدان تحصیل و علم و هم در میدان دفاع از اسلام مجاهده نمایید، که دفاع از اسلام از مهماتی است که بر هر مرد و زن و هر کوچک و بزرگی است. البته در آن محیطی که شما تعلیم نظام می بینید باید محیط آزاد و صحیح و همه جهات عفاف محفوظ گردد.”

مرکز بسیج خواهران مأموریت جذب، آموزش و سازماندهی بانوان کشور را بر عهده دارد و تاکنون توانسته است در امر آموزش خواهران در زمینه های نظامی امدادگری، عقیدتی، سیاسی و سوادآموزی، خدمات و اقدامات مؤثری انجام دهد.

همچنین خواهران بسیجی در دوران دفاع مقدس در پشت جبهه ها نیز حضوری فعال داشتند و در تهیه و تدارک وسایل مورد نیاز رزمندگان اسلام، زحمات فراوانی را متحمل شدند

مقاله تاریخچه بسیج

نظر خود را بگذارید .

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به کانون مهندسین نور میباشد .

نقشه سایت
قالب وردپرس