امروز: پنج شنبه ۲۸-دی-۱۳۹۶ / الخميس 02-جماد أول-1439 / Thursday 2018-January-18

مناسبت روز
پیام سایت :

مقاله بررسی اثرات شنا بر افسردگی و نقش آن در کاهش استرس

مقاله بررسی اثرات شنا بر افسردگی و نقش آن در کاهش استرس

 

” چکیده ”

از انجا که با صنعتی شدن جوامع فشارهای عصبی زیادی برای افراد ایجاد شده است ، ما به عنوان کارشناسان آینده تربیت بدنی و علوم ورزشی به منظور اشاعه نقش موثر ورزش در همه زمینه های علوم ، سعی کردیم برای دو ناهنجاری روانی استرس و افسردگی راه حلی ورزشی بیابیم و با بررسی پایه های علمی و فیزیولوژیکی حاصل شده تا کنون ، به نتیجه ای مطلوب دست یابیم.از این میان شنا را برگزیدیم ، چرا که در درمان قطعی و بهبود برخی بیماریهای روانی موثر است و نیز نقش آن تا کنون در مورد بهبود افسردگی محرز گردیده است . به این دلیل که شنا موجب افزایش (ب۱۲)* در حد ایمپیرامین و نرمال سالین می شود . شنا با دلفین ها ، بررسی نقش میانجی ضد افسردگی گیرنده های هیدروکسی تریپتامین (c2 ) و … همه حاکی از اثرات مثبت شنا در بهبود افسردگی می باشند. بنابراین با تهیه پرسشنامه های استانداردی**این موارد را در سه گروه شناگران ، دانشجویان تربیت بدنی و غیر ورزشکاران که هر گروه شامل ۲۰ نفر و ۱۸ تا ۲۵ سال بود بررسی کردیم و نتایج حاصله همه حاکی از نقش مثبت شنا در پایین تر بودن میزان افسردگی و استرس در شناگران نسبت به دو گروه دیگر بود . به طوری که در طبقه بندی افسردگی که ۴ گروه را شامل می شد ۱۰۰% نمونه های شناگر در مرحله اول یعنی نرمال قرار داشتند

که میزان این فاکتور در دانشجویان تربیت بدنی ۶۵% و در گروه غیر ورزشکاران ۳۰% بود. اما در مورد استرس که به ۳ گروه تفکیک شده ، در بخش استرس کم مجددا ۱۰۰% شناگران در این طبقه قرار گرفتند که برای دو گروه دیگر به ترتیب ۴۰% و ۲۰% حاصل شد. بنابراین داده ها فرض ما را مبنی بر نقش مثبت شنا بر افسردگی و کاهش استرس به نتیجه ای مطلوب رسانده و می تواند شنا را درمانی برای این دو فاکتور ( افسردگی و استرس) معرفی نماید.
*( این مورد توسط آزمون شنای تحمیلی در موش حاصل شده است و مشخص شده که اثر ضد افسردگی ب۱۲ در حد ایمپیرامین بوده و احتمالا از طریق اعصاب نورآدرنرژیک می باشد. )

**( eTherapistonline.com Quick Stress Questionnaire (QSQ)
مقدمه
امروزه به دلیل زندگی صنعتی و ماشینی فشارهای روحی و عصبی زیادی برای افراد ایجاد می شود و به دلیل بالا رفتن توقعات زندگی و نوع برخورد انسانها و از بین رفتن عواطف دچار انواع استرسهای عصبی و فشارهای روانی می شود . برای پیشگیری از بروز اختلالات و بیماریهای روانی انجام حرکات ورزشی و حرکت درمانی لازم و ضروری به نظر می رسد.
افسردگی : افسردگی را می توان نوعی احساس ناتوانی و ضعف روحی دانست که اگر به کسی دست داد معمولا با دلتنگی ، پریشانی ، در خود فرورفتگی ، سستی و واکنشهای مشابه همراه است . بنابراین افسردگی در آغاز نوعی حالت عاطفی است که در انسان تاثیر کوتاه مدت دارد . این مورد ریشه هایی نظیر مشکلات مادی ، خانوادگی ، خودشناسی، شکست در کارها و ترس از شکست در آینده ، خصوصیات بدنی دارد . اگر افسردگی درمان نشود عواقبی مانند بی اعتمادی به دیگران ، مصرف مواد مخدر ، اختلال در فعالیت های انسان و مشکلات روانی یا رفتاری را به دنبال خواهد داشت .
از آنجایی که از ویژگی های افراد بیمار روحی نداشتن فعالیت جسمی مطلوب است ورزش و حرکت درمانی را موثر ترین راه در از بین بردن افسردگی دانسته و از این میان ورزش شنا را مد نظر قرار داده ایم ، زیرا تا کنون آزمایشها و بررسی هایی در این خصوص صورت گرفته است و نقش مثبت شنا در بهبود افسردگی کم تا متوسط بواسطه عوامل فیزیولوژیکی و شیمیایی به همراه دارد تا حدود زیادی سنجیده شده است . بهترین نوع تمرینات برای سلامتی انسانها انهایی هستند که تمام سیستمهای ضروری و حیاتی بدن را تقویت کرده و بکار وا دارند و هیچ نوع فعالیتی نمی تواند بهتر از شنا کردن این کار را انجام دهد . هنگام شنا کردن بدون تحمل شدت و فشار در آب قرار دارید و در آن صورت بدن در حالتی بی نظیر و آرام می باشد . حالت سرزنده و شاداب با گامهایی بلند هنگام بیرون امدن از آب کاملا وضعیتی استثنایی است که در دیگر فعالیت های ورزشی کمتر به ما دست می دهد .
بررسی منابع

آب وسیله ای بسیار موثر و قطعی در بهبود برخی بیماریها و تخفیف آنها و تسکین بیماری های روانی است * . اثرات وضعی سم کتامین بر تحریکات روانی و عدم افزایش استرس و افسردگی مربوط به آن بواسطه آزمون شنای تحمیلی بررسی شده است .**
شنا موجب افزایش ب۱۲ (۱۹۳٫۲۱۲) یا ایمپیرامین (۸۳٫۷_+ ۲۰۷٫۸) و نرمال سالین (۳۵٫۳_+۱۶۶٫۸) می شود که کمبود ب۱۲ موجب افسردگی می شود . ( این مورد توسط آزمون شنا درموش کوچک حاصل شده است ) و مشخص شده که اثر ضد افسردگی ب۱۲ در حد ایمپیرامین بوده و احتمالا از طریق اعصاب نورآدرنرژیک می باشد . ***
در تحقیق دیگری شنا با دلفین ها مثبت ارزیابی شده به طوری که ۳۰ نفر در امریکا و هندوراس با افسردگی متوسط تا میانه به بهبود افسردگی دست یافته اند . در ایران نیز از شنا با دلفین ها برای بهبود مشکلات روانی و رفتاری نظیر لکنت زبان ، ترس ، افسردگی و … در پارک دلفین جزیره ی زیبای کیش استفاده می شود و تا کنون هم موارد بهبود زیادی مشاهده شده است .****
بررسی نقش میانجی ضد افسردگی گیرنده های هیدروکسی تریپتامین (c2) در آزمون شنای موش های اصلاح شده ***** و … همه حاکی از اثرات مثبت شنا در بهبود افسردگی می باشند.
*(حرکت درمانی / میر محمد کاشف / بهار ۸۲)

** ( هایایس تاماکی/ یاماموتو یوشیکو / یاماموتو کیچی / ۲۰۰۶ )

***( هشتمین همایش دارویی ایران شهریور ۸۱ / دکتر مریم نیاپور/ دکتر حسین حسین زاده )

****( /CNN/ health & beauty/ نوامبر ۲۰۰۵ )
*****( کریان جی اف / لوکی آی / دانشگاه پنسیلوانیا ، فیلادلفیا/ جی فارماکول EXP دسامبر ۲۰۰۰ )
شرح تحقیق:

ما در این بررسی قصد داریم اثرات مثبت شنا را درافسردگی بواسطه پرسشنامه سنجیده تا بتوانیم بواسطه آن از شنا برای درمان استرس که نوعی از بیماری های روانی است بهره جویی کنیم . برای این منظور سه گروه را در نظر گرفته و طی پرسشنامه های استا ندارد استرس * و افسردگی ** میزان این دو فاکتور را در سه گروه به این شرح بدست آورده ایم .
گروه اول شناگران و واترپلوئیست ها (گروه کنترل)
گروه دوم دانشجویان تربیت بدنی که هنوز واحد شنا را نگذرانده اند و
گروه سوم افراد غیر ورزشکار که هر گروه شامل ۲۰ نفر و پسران ۱۸ تا ۲۵ سال هستند.
هدف و ملاک از گروههای فوق بدین شرح است :
شناگران مدت زیادی به شنا در آب می پردازند که طبق موارد یاد شده قبل می بایست از میزان افسردگی کمی برخوردار باشند . گروه دوم دانشجویان تربیت بدنی که به انواع فعالیت های بدنی (حداقل ۲ ساعت در روز ) می پردازند اما هنوز به شنا کرده نپرداخته اند پس میزان افسردگی
انها نیز باید در حد پایینی باشد . و گروه سوم که از دانشجویان سایر رشته که به هیچ نوع فعالیت بدنی مبادرت نداشتند استفاده شده است تا میزان افسردگی این گروه با سایر گروههای آزمایشی مقایسه شود . فرض ما بر این است که میزان میانگین افسردگی در گروه اول باید از دو گروه دیگر کمتر باشد در نتیجه با مقایسه نتایج حاصله از پرسشنامه استرس این فاکتور را نیز به طور میانگین با دو گروه دیگر مقایسه می کنیم . اگر فرض ما درست باشد و میزان استرس گروه اول نیز از سایر گروهها کمتر باشد پس شنا را می توان فعالیت بدنی موثری برای بهبود این بیماری روانی علاوه بر افسردگی دانست.
کاربرد حرکت درمانی و ورزش در درمان اختلالات روحی روانی از تازه ترین مباحث علمی است که در طب ورزشی ، روان درمانی و تربیت بدنی مطرح شده است . یکی از ویژگیها و صفات افرادی که مبتلا به اختلالات روانی می شوند نداشتن تحرک و فعالیت جسمی مطلوب است . حرکت درمانی و ورزش بیشتر در برطرف کردن افسردگی ملایم و متوسط موثر است. شاید مهمترین تاثیر حرکت درمانی و ورزش در مورد اختلالات روحی و روانی جنبه پیشگیری از بروز اختلالات است و حرکت درمانی و فعالیت بدنی بهترین وسیله برای مقابله و پیشگیری از بروز افسردگی و دیگر اختلالات روحی است . عده ای معتقد هستند افزایش درجه حرارت بدن ، افزایش ترشح برخی هورمونها نظیر اندورفین متعاقب ورزش ممکن است در برطرف شدن بیماری روحی موثر باشند . تغییراتی را که به دنبال شرکت در برنامه های ورزشی در روان انسان اتفاق می افتد در چند مرحله می توان در نظر گرفت
۱- بروز تغییرات روحی و روانی در لحظه شرکت در فعالیت های ورزشی
۲- بروز تغییرات روحی و روانی متعاقب انجام فعالیت های ورزشی
۳- بروز تغییرات روحی و روانی در دراز مدت که بواسطه حضور مرتب در برنامه های ورزشی رخ می دهد .
با تکیه بر این موارد و نظریات تا کنون افرادی به دنبال اثبات این موضوع برآمده اند که تا کنون نتایجی هم حاصل شده است .
برخی گزارش ها حاکی از انست که مصرف کنندگان انواع داروها در مصرف کتامین سوء استفاده می کنند و از اثرات مهلک ان که منجر به افزایش اثرات سمی کتامین بر سایر داروها و پیشرفت تحریکات روانی آن با دوز بالا می شود ، بی خبرند . استفاده بیش از حد از کتامین مسیر عمل داروها و میزان سموم انها را تغییر می دهد و نیز تحریکات روانی coc و متا آمفتامین ها MA) ) را نیز افزایش می دهد که عدم تغییر در این موارد و مهار سم کتامین و عدم تغییر رفتار بسوی اضطراب و افسردگی در شنای تحمیلی و آزمون ماز مشاهده شده است .(هایس تاماکی/ یاماموتو یوشیکو / یاماموتو کیچی/ ۲۰۰۶).
بنا بر گزارشات بالینی کمبود ویتامین ب۱۲ موجب افسردگی شده است . نقش ویتامین ب۱۲ در درمان افسردگی و چگونگی ان ناشناخته است . در تحقیقی اثر ضد افسردگی ب۱۲ توسط آزمون شنامورد بررسی قرار گرفت . در این مطالعه از یه یطح دوز ویتامین ب۱۲ (۵۰۰،۱۰۰۰،۱۵۰۰ mg/kg) ،
ایمپیرامین (۱۵۰۰mg/kg ) و نرمال سالین بصورت تک دوز یک ساعت قبل از آزمون و دوز ترکیبی ( ۲۴

*Quick Stress Questionnaire (QSQ) **( eTherapistonline.com)

و ۱٫۵ ساعت قبل از آزمون ) به موشهای نر به صورت درون صفاقی تزریق شد . سه فاکتور مدت زمان بی تحرکی ، زمان شنا کردن و بالا رفتن در آزمون شنا بررسی شد . زمان بی تحرکی در گروههای دریافت کننده هر سه دوز ویتامین ب۱۲ کاهش یافته بود (P<0.001 ) و زمان بالا رفتن در این گروهها افزایش یافته (P<0.001 ) اما مدت شنا تغییر نکرده بود . نتایج بررسی متغییرها در آزمون جعبه باز عبارت بود از متغییر حرکت کلی برای دوزهای مختلف ب۱۲ ۱۹۳٫۲ ، ایمپیرامین ۲۰۷٫۸+- ۸۳٫۰۷ و نرمال سالین ۱۶۶٫۸+- ۳۵٫۲ و در مورد متغییر حرکت مرکزی به ترتیب عبارت بود از ۴۸+-۳۴٫۹، ۵۶+-۳۲ ،۲۵٫۴ +-۱۳٫۸ نتایج نشان داد که ویتامین ب۱۲ در دوزهای بالا موجب افزایش فعالیت حیوان نمی شود . نتایج نشان داده است ب۱۲ اثرات ضد افسردگی در حد کارایی ایپیرامین داشته و احتمالا مکانیزم آن از طریق اعصاب نورآدرنرژیک می باشد .( هشتمین همایش علوم دارویی ایران شهریور ۸۱ / دکتر مریم نیاپور / دکتر حسین حسین زاده ) .
همچنین نقش گیرنده های( HT(2C با فعالیت میانجی در شنای تحمیلی موش اصلاح شده امتحان شده است . سه گیرنده موافق HT (2C) جدید و انتخابی Way 161503 (0.1-3 mg/kg ) ، RO60-0175 ( 2-2- mg/kg ) و RO60- -0332 ( 20 mg/kg ) همگی در بی تحرکی کاهش یافته و در شناکردن افزایش یافته اند .
الگویی رفتاری شبیه به انچه با سروتونین انتخابی در مهار فلوکستاین رخ می دهد . بهر حال نمونه اصلی انتخاب نشده گیرنده HT(2c) موافق کلرو فنیل پاپیرازین (۱-۱۰ mg/kg ) در آزمون شنا بی تحرکی را بالا برده است . گیرنده مخالف HT(2c) SB206533 (20 mg/kg ) وقتی فقط (۱-۲۰ mg/kg)
داده شد غیر فعال شده است . در هر صورت SB آثار ضد افسردگی Way 161503 (1 mg/kg ) و فلوکستاین را مسدود کرده است . نمونه های ضد افسردگی گیرنده های مخالف ( آلفا نورآدرنرژیک و HT ) بی تحرکی را زیاد کرده و به طور صعودی در ۳۰ mg/kg افزایش یافته است . بنابر این می توانیم برای گیرنده های HT(2c) نقشی میانجی در اثرات داروهای ضد افسردگی مطرح کنیم . CNN/ beauty &health /) / نوامبر ۲۰۰۵ ) .
اما در یک بررسی تقریبا متفاوت اثر شنا همراه با دلفین ها بر بهبود افسردگی امتحان شد.می دانیم که دلفین ها موجودات بسیار دوست داشنی هستند . محققان در این آزمایش داوطلبانی را آزمایش کردند به این صورت که فقط از چیزهایی صحبت کنند که ضد افسردگی است و نیز عدم مصرف دارو به مدت ۴ هفته . گروهی که به صورت اتفاقی انتخاب شده بودند به بازی ، جست و خیز با دلفین ها و نیز نگهداری از آنها در انستیتو هندوراس مشغول بودند ، نیمی دیگر به برنامه های طراحی شده و فعالیت های بیرون از خانه و در انستیتو که شامل شنا و جست و خیز در تپه های مرجانی اما بدون دلفین ها بود مشغول بودند . دو هفته بعد هر دو گروه بهتر شدند اما بطور ویزه آنهایی که با دلفین ها شنا کرده بودند بهبود بیشتری یافتند . یعنی در مجموع شنا کردن و اتباط با آب برای بهبود افسردگی متوسط یا کم آنها موثر بوده است. ( کریان جی اف/ لوکی آی / دانشگاه پنسیلوانیا ، فیلادلفیا / جی فارماکول EXP دسامبر ۲۰۰۰ ).
با توجه به موارد یاد شده و مواردی که تا کنون بررسی شده و نتایجی از آنها بدست آمده است می توان تا حدود زیادی شنا را درمانی موثر برای افسردگی به شمار آورد . ما این مطلب را بدلیل محدودیت هایی که در امر تحقیق موجود بود از قبیل عدم دسترسی مناسب به استخر و مربی و نیز عدم همکاری بیماران افسرده با این مطالعه ، بواسطه ی پرسشنامه افسردگی سعی کردیم میزان افسردگی شناگران را سنجیده تا با ملاک قرار دادن آن ، میزان این فاکتور را در دو گروه دیگر با این افراد مقایسه کنیم تا همانطور که قبلا اشاره شد در صورت پایین بودن میزان افسردگی گروه شناگران نسبت به دو گروه دیگر استرس انها را نیز سنجیده تا بتوانیم در صورت کمتر بودن میزان استرس گروه شناگران در مقایسه با دو گروه دیگر به این نتیجه برسیم که شنا برای استرس هم مفید است . از این طریق می توانیم فرض خود را به نتیجه برسانیم .
در مرحله اول به بررسی میزان افسردگی پرداختیم .

پرسشنامه افسردگی :
نتایج آن در ۴ گروه طبقه بندی شده است به این صورت که

رنج نرمال بدون بیماری روانی ۵۰ – کمتر
در حد متوسط یا کم افسردگی ۵۰ – ۵۹
افسردگی متوسط یا محسوس ۶۰ – ۶۹
در حد شدید تا فوق العاده افسرده ۷۰ – بیشتر

این پرسشنامه شامل ۲۰ سوال ۴ جوابی با در جه بندی ۱ تا ۴ می باشد که با جمع امتیازات انتخاب شده توسط آزمون شونده و تطابق با نرم های فوق میزان افسردگی افراد سنجیده می شود.

جدول نتایج پرسشنامه افسردگی DQ) )

میزان افسردگییییی ۵۰ – کمتر
(نرمال) ۵۰ -۵۹ ( افسردگی کم یا متوسط) ۶۰ – ۶۹ ( افسردگی متوسط تا محسوس) ۷۰ – بیشتر
(خیلی افسرده) )

شناگران
۱۰۰% n= 20
————–
—————
—————
دانشجویان
تربیت بدنی
۶۵ % n= 13
۲۵ % n=5
۱۰ % n=2
—————

غیر ورزشکار
۳۰ % n=6
۲۰ % n=4
۳۵ % n=7
۱۵ % n=3

اما قبل از آنکه به جدول نتایج استرس بپردازیم ابتدا راجع به استرس کمی بیشتر بدانیم .
استرس حالاتی است که وقتی با مشکلی مواجه می شویم بروز می دهد و بدن در مقابل آن با تمرکز بر بنیه و طاقت و بالا بردن هوشیاری ، واکنش نشان می دهد . وقایعی که استرس را تحریک می کنند استرس زا نامیده می شوند . بدن انسان بواسطه اعصاب و هورمونها دچار استرس می شود . پیامهای هیپوتالاموس غدد آدرنال را برای تولید بیشتر هورمونهای آدرنالین و کورتیزول و ترشح آنها به درون جریان خون تحریک می کند . این هورمونها ضربان قلب را شدیدتر می کنند . فشار خون را بالا می برند و همچنین متابولیسم و جریان خون را سریع تر می کنند . رگهای خونی عضلات بزرگ بازتر می شوند و سطح بیشتری از ماهیچه ها را خونرسانی می کنند . کبد مقدار بیشتری از ذخیره گلوکز آزاد می کند برای افزایش تولید انرژی بدن .
همه این تغییرات فیزیکی برای آماده کردن فرد به ونظور واکنش مناسب به فشارهای آنی است . این واکنش های طبیعی ، پاسخهای استرس هستند .
در کارهای دقیق بدن بیشتر در معرض استرس است و زیر این فشارها واکنش های استرس زا بیشتر می شوند . اما این استرس ها وقتی که فشارها زیاد باشد و نیز استراحت و بازیافت بدن اندک می توانند مشکل ساز باشند .
ما دونوع استرس داریم . استرس خوب و استرس بد . پاسخهای استرس ( آنهایی که واکنش جنگ و گریز نامیدخ می شوند ) در حالات اضظراری ایجاد می شوند . مانند وقتی که راننده ای با صدای ناگهانی ترمز قصد دارد از تصادف جلوگیری کند یا وقتی فعالیتی باید در زمان معینی انجام شود . مثل آمادگی بدن برای استارت به محض شنیدن صدای تپانچه .
مقدار کمی از این استرس ها بدن را برای فعالیت آنی آماده می کند و بعد به حالت اولیه برمی گرداند . اما استرس همیشه برای موارد شبیه به موارد یاد شده نیست . گذران یک ترم نحصیلی سنگین یا یک بحران ( مثل طلاق ) ، ورود به مقطع تحصیلی جدید و … می توانند استرس ایجاد کنند . استرس بیش ا ز حد برای هیچکس مفید نیست . ما باید بدانیم که چطور استرس خود را کنترل کنیم و برای این کار ابتدا باید ببینیم استرس ما از نوع خوب است یا بد . مثلا استرس متوسط برای امتحان ما را مجبور می کند بیشتر درس بخوانیم ولی اگر از این حد بالاتر رود موجب می شود هرچه آموخته ایم فراموش کنیم. (http//:stress.com/ D’Arcy Lyness php )
افزایش استرس در برخی موارد انگیزه را بالا می برد و وقتی بدن از انرژی خالی شده است موجب پیشبرد تمامی ارگانها به سوی هدف می شود . برخی عوامل نظیر ترس ، فشارهای عصبی و عاطفی ، عدم استراحت کافی ، کار زیاد ، ناتوانی بدن در اثر حوادث و… می توانند موجب استرس شوند . استرس بسیار زیاد نشانه هایی دارد از جمله :
اضطراب و حملات ناشی از ترس ، ناتوانی و بی انگیزگی ، نشانه های فیزیکی مانند درد معده ، سردرد ، مشکلات خواب ، مصرف زیاد دارو و الکل یا سیگار ، پرخوری ، افسردگی ، انزوا و …
اما استرس مثل تارهای ویلون است که هر چه قدر آنرا بکشیم به همان میزان صدای بیشتری از آن بلند می شود . پس باید مقداری آن را کشید تا صدای مناسب به گوش برسد . یعنی استرس را تحت کنترل خود بگیریم و آن را به استرس خوب مبدل کنیم . مانند یک مسابقه که نیاز به انگیزه ای در حد بالا دارد و استرس ما در میزان متوسط می تواند به این امر کمک کند و این کار با اعمالی نظیر
سالم نگه داشتن بدن ، برطرف کردن مشکلات کوچک ، منعطف ساختن روح و ذهن با محیط ، خواب راحت و بی دغدغه ، ایجاد آرامش ، واقع گرایی و رفتار با برنامه میسر است
Paul J Rocsh president of AIS ” American Inistitue of Stress ” ) ).
اکنون به مقایسه میزان استرس در گروههای تحت آزمایش می پردازیم .

جدول نتایج پرسشنامه استرس( (QSQ

QSQ 21 – ۶۳ ( کم ) ۶۴ – ۱۴۷ ( متوسط ) ۱۴۸ – ۱۸۹ ( فوق العاده

شناگران
۱۰۰% n= 20
——————-
———————
دانشجویان
تربیت بدنی
۴۰ % n= 8
۶۰ % n= 12
———————

غیرورزشکار
۲۰ % n=4
۵۰% n=10
۳۰ % n=6
نتیجه گیری :

پس از پایان بررسی نتایج حاصله از پرسشنامه های سه گروه مورد آزمایش و برای اینکه بدانیم فرض ما در این تحقیق درست بوده است یا نه خوشبختانه همانطور که از جداول مشخص است ، به نتیجه بسیار جالبی رسیدیم که نه تنها فرض تحقیق ما را ثابت کرد بلکه ما را مصمم نمود تا به شنا به عنوان یک درمان مطمئن برای بیماری های روحی – روانی بنگریم و درمورد آن بیشتر بیندیشیم .
در این بررسی بدلیل آنکه معیارهای سنجش دو فاکتور مورد بررسی معلوم و واضح بودند ، از همان معیارها استفاده نموده و روش آماری در این جا تنها بر اساس تعداد افراد و درصد آنها می باشد .در میان سه گروه مورد آزمایش تفاوت معنی داری در نتایج کروه شناگران با دو گروه دیگر حاصل شد . همانطور که از جدول نمایان است ۱۰۰% نمونه ها در گروه شناگران در اولین رنج افسردگی یعنی نرمال قرار دارند . که تا اینجا طبق پیشینه هایی که ذکر شده است فرض ما به اثبات رسیده آن هم در حد مطلوب . اما می خواستیم بدانیم که آیا شنا در کاهش استرس هم ایری دارد یا نه که خوشبختانه با نتیجه ای بسیار خوب مواجه شدیم با وجود اینکه شناگران ما اکثرا در حد مسابقات کار می کنند و معمولا باید نوعی استرس به این دلیل بر آنها حاکم باشد و آنهم اینست که %۱۰۰ موارد تحت آزمایش ما در گروه شناگران استرسی در حد کم یعنی اولین طبقه از طبقات استرس قرار داشتند ( ۲۱ – ۶۳ ) و هیچ نمونه ای در سایر طبقه بندی ها قرار نگرفته است .
پس شنا نه تنها در کاهش افسردگی موثر است و تا کنون بسیاری به این امر نائل شده اند ، بلکه در کاهش استرس نیز نقش بسزایی دارد .
باید به حق گفت که با وجود اینکه قصد داشتیم این موارد را بواسطه ی آزمایشهای عملی و در حد بسیار گسترده تری بررسی نماییم ، اما در این بررسی انتظار چنین نتیجه ای را تا این حد نداشتیم و تفاوت تا این میزان در تصور ما نبود . بهر حال جای بسی خوشحالی است که ورزش تا این حد در بهبود اوضاع روح و روان آدمی موثر است و این برای ما که در حیطه ورزش و علوم ورزشی فعالیت می کنیم بسیار حائز اهمیت است .
امید است که در آینده ای نزدیک بتوانیم این مورد و مواردی از این دست را در حیطه ای گسترده و قوی تر مورد آزمایش قرار دهیم و خدمتی ارزنده به افراد برسانیم .

منابع
کتاب حرکت درمانی / میرمحمد کاشف / بها ر ۸۲/ دانشگاه ارومیه

هشتمین همایش علوم دارویی ایران شهریور ۸۱ / دکتر مریم نیاپور – دکتر حسین حسین زاده

هایایس تاماکی / یاماموتو یوشیکو / یاماموتو کیچی ۲۰۰۶

کریان جی اف / لوکی آی / دانشگاه پنسیلوانیا ، فیلادلفیا / جی فارماکول EXP دسامبر ۲۰۰۰

CNN/beauty & health نوامبر ۲۰۰۵

Quick Stress Questionnaire (QSQ) Darya Feldman ATC February 18 – ۲۰۰۵ (levels of stress and coping in certified athletic training graduate assistants)

http//:eTherapistsinline.com

http//:stress.com/D’Arcy Lyness php

Paul J Rocsh president of AIS ( American Inistitue of Stress)

مقاله بررسی اثرات شنا بر افسردگی و نقش آن در کاهش استرس

نظر خود را بگذارید .

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به کانون مهندسین نور میباشد .

نقشه سایت
قالب وردپرس