امروز: شنبه ۲۵-آذر-۱۳۹۶ / السبت 28-ربيع أول-1439 / Saturday 2017-December-16

مناسبت روز
پیام سایت :

مقاله اعتیاد ، فحشا و ایدز

مقاله اعتیاد ، فحشا و ایدز

 

تصویر اول: با تعطیلی مراکز فساد پس از پیروزی انقلاب، تصور می رفت کانون های زمینه ساز آسیب و فساد اجتماعی تعطیل و ریشه کن شده است و چنین باوری در ذهن مسئولان کشور منجر به نادیده گرفتن هشدارهای کارشناسان آسیب های اجتماعی و جامعه شناسی شد که رشد پنهان ریشه نیمه قطع شده اعتیاد، فحشا و بزهکاری را به عنوان منشا دیگر آسیب های اجتماعی خرد و کلان گوشزد می کردند. اکنون در روزهای پایانی بیست و پنجمین سال بعد از پیروزی انقلاب، آمار واقعی از آسیب های اجتماعی، تکان دهنده است. ضمن آنکه سرفصل آسیب های اجتماعی از محدوده اعتیاد، فحشا و بزهکاری بسیار گسترده تر شده و وسعت یافته است.وسعتی که اکنون از حوزه دسترسی خارج بوده و در مقابل سودآوری حاصل از مواد مخدر، فحشا و بزهکاری آنچنان است که تخصیص ناچیز بودجه های مقرر در بخش پیشگیری از آسیب های اجتماعی و مقابله های امنیتی حتی کفاف انجام تحقیقات جامع و دستیابی نظری به راهکارهای عملی را هم نمی دهد.
• اعتیاد: بنا بر آخرین آمار رسمی، تعداد معتادان کشور صرف نظر از تفکیک در نوع مصرف، نزدیک به سه میلیون نفر اعلام شده است. این رقم شامل تعداد افرادی است که به طور دائم از انواع مواد مخدر مصرف کرده و زندگی آنان وابسته به مصرف مواد مخدر است. اما با احتساب مصرف کنندگان تفننی، این رقم به بیش از سه میلیون نفر افزایش می یابد ضمن آنکه سه میلیون و ۷۰۰ هزار مصرف کننده داروهای روان گردان نیز در معرض خطر اعتیاد قرار دارند. هر چند که مسئولان دولتی، با اعمال فشارهای موجود که عمدتا ناشی از کاستن بار روانی و تنش اجتماعی در سطح جامعه بوده همواره وادار شده اند که رقم رسمی تعداد معتادان را تا سطح دو میلیون نفر کاهش دهند.

 


از سوی دیگر آمار رسمی معتادان که براساس دو عامل دستگیری معتادان مجرم و معرفی معتادان داوطلب به ترک اعتیاد به ۸۵ مرکز درمانی، دولتی تهیه و تنظیم شده، باید این خطر را گوشزد کند که اعتیاد همچون دیگر رفتارهای نا به هنجار اجتماعی، کنشی پنهان بوده و فرد معتاد همواره در پی مخفی ترین زوایای تعریف نشده است. ضمن آنکه مبتنی بر گفته کامبیز محضری؛ کارشناس دفتر پیشگیری و امور اعتیاد سازمان بهزیستی کشور، تنها ۱۰ درصد از معتادان کشور سعی در ترک و درمان اعتیاد خود داشته و به مراکز درمانی مراجعه می کنند و بیش از ۸۰ درصد آنان مجددا به مصرف مواد روی می آورند. بنابراین با نگاهی به آمار مراجعات معتادان خود معرف به مراکز درمانی دولتی و خصوصی در سال ۸۱ که رقمی حدود ۶۰هزار نفر گزارش شده است می توان برای تعداد معتادان کشور، رقم فرضی حدود ۶ میلیون نفر را تخمین زد که چندان هم با واقعیت فاصله ای ندارد. لازم به یادآوری است که رقم معتادان کل کشور در سال ۷۵ ، ۵۰۰هزار نفر گزارش شده است.طبق نتایج بررسی مشترک دفتر کنترل مواد مخدر سازمان ملل متحد و سازمان بهزیستی کشور در سال های ۷۷ و ۷۸ ، ۴/۹۳ درصد از معتادان ایرانی را مردان متاهل و در گروه سنی ۲۳ تا ۴۴ سال شامل شده اند. بنابراین با در نظر گرفتن همان رقم تقریبی ۶ میلیون معتاد در کشور، بیش از ۵ میلیون نفر آنان صاحب خانواده بوده و با احتساب این احتمال که ۷۰ درصد آنان حداقل صاحب یک فرزند بوده باشند، بیش از ۵/۳ میلیون کودک «پدر معتاد» و حدود ۵/۳ میلیون زن «شوهر معتاد» در کشور وجود دارد که امنیت روحی، روانی، جنسی، اخلاقی و اجتماعی آنان به دلیل اعتیاد پدر و همسر در معرض تهدید قرار داشته و می توانند در آینده ای نه چندان دور، از اعضای جدید کانون اعتیاد باشند.
آمارهای رسمی اعلام کرده اند که در حال حاضر بیش از ۱۴۰هزار زن در کشور مواد مخدر مصرف می کنند و لازم به تکرار است که به دلیل ماهیت اعتیاد، معتاد سعی در پنهان داشتن اعمال خود داشته و آمارهای «رسمی» به هیچ وجه منبع قابل اطمینانی برای تحقیقات کارشناسی و تصمیم گیری در سطح کلان نیست.کارشناسان دفتر پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی کشور اعلام کرده اند که با احتساب رشد سالانه اعتیاد به میزانی بیش از سه برابر رشد جمعیت کشور تا سال ۱۴۰۰-۱۸ سال آینده _ کشور ایران با جمعیتی حدود ۱۰۰میلیون نفر، بیش از ۱۷میلیون معتاد را در خود جای خواهد داد.<o:p</o:p
در عین حال در حالی که میزان سرمایه در گردش ناشی از قاچاق مواد مخدر در دنیا با رقم بیش از ۱۶۰۰ میلیارد دلار پس از درآمد قاچاق اسلحه بالاترین میزان سودآوری را به خود اختصاص داده است، گفته می شود که زیان دهی اعتیاد در ایران در هر سال به ازای هر معتاد بیش از ۵/۱ میلیون تومان است و با لحاظ کردن رقم فرضی ۶ میلیون معتاد در کشور، جامعه ایران سالانه ۹۰۰ میلیارد تومان درآمد خود را در سیاهچال اعتیاد به خاک می سپارد. این رقم صرف نظر از سود در گردش خرید و فروش مواد مخدر در کشور است که شنیده شده به رقمی بیش از ۵۰۰ میلیون دلار در سال بالغ می شود. با این حال، کل بودجه سازمان بهزیستی کشور به عنوان یکی از کانون های اصلی در پیشگیری و درمان اعتیاد در سال ۸۲ ،۳۵ میلیارد تومان است و به نظر می رسد که کوتاه نگری دولت در این زمینه، ناشی از همان تصویر اشتباه و محصول پس از آن است. حتی توجه به همین نکته که از یک آسیب اجتماعی و از گذر دولتی، آماری به دست می آید و این آمار به عنوان آمار رسمی تنظیم می شود بخشی از آن سانسور می شود و بخشی از آن اجازه انتشار می یابد و براساس آنچه منتشر شده تصمیم گیری می شود یک زنگ خطر برای کارشناسان است. ماهیت ذاتی آسیب های اجتماعی در پنهان ماندن آنهاست و اگر با رفتار نابه هنجار اجتماعی بر مبنای آمار رسمی برخورد شود، این خطای ذهن، ما را به نتایجی نابخشودنی هدایت خواهد کرد. زیرا بر مبنای همان آمار رسمی که ناچار به آشکار شدن داشته تصمیم گیری می شود، بودجه اختصاص می یابد و حتی محدوده تلاش ها برای مبارزه با آن آسیب اجتماعی در چارچوب همان آمار رسمی گسترش می یابد.با وجود ۱۹۲۵ متر مرز مشترک با دو کشور افغانستان و پاکستان که تولید بیش از ۲۵۰۰ تن مواد مخدر را در اختیار دارند و میزان تولید مواد مخدر در افغانستان در سال ۲۰۰۳ از رشد .
۳۰ درصدی برخوردار بوده است، کشور ایران برای قاچاقچیان بین المللی مواد مخدر از موقعیت بسیار مناسبی برخوردار بوده و راه ترانزیت و انبار مواد مخدر برای دیگر نقاط دنیاست.به رغم اظهارات سیدمصطفی سیدهاشمی، نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی مبنی بر ذخیره ۳۰ درصد از تریاک، ۱۹ درصد از هروئین و ۵ درصد از حشیش مصرفی سایر کشورها در ایران، نیروی انتظامی و سایر عوامل مسئول در کشف و دستگیری محموله های مواد مخدر و باندهای قاچاق نیز تاکنون چندان موفق نبوده و با کشف روزانه نیم تن از مواد مخدر که صرفا ۱۵ درصد مصرف کل کشور را شامل می شود و باقی به استثنای میزان مصرف داخلی به کشورهای دیگر ارسال می شود، نتایج تلاش نیروهای انتظامی در انهدام ۱۵۰۰ باند قاچاق مواد مخدر طی ۲۴ سال گذشته خلاصه می شود.
• ورودشان را جشن می گیرند: زیرمجموعه اعتیاد، ورود اعضای جدید به کانون معتادان است. آنچه که طی چند سال اخیر، نگرانی همراه با دستپاچگی مسئولان را به دنبال داشته درگیری گروه سنی زیر ۱۸ سال با مسئله اعتیاد است. درحالی که تا پیش از این گروه سنی بالای ۲۰ سال، گروه هدف مواد مخدر محسوب می شد اکنون خبرهای موثقی از گرایش روبه افزایش دانش آموزان به مصرف مواد مخدر شنیده می شود.
نتایج بررسی ها نشان می دهد که استعمال دخانیات در بین جوانان نسبت به سال ۷۹ ،۱۲ درصد رشد داشت و در سال ۸۲، تحقیقاتی بر استعمال گسترده دخانیات در سطح مدارس ابتدایی و راهنمایی انجام گرفته است. بنابر اعلام جمعیت مبارزه با دخانیات، ۳۸ درصد از دانش آموزان مقطع راهنمایی و دبیرستان سیگار می کشند که تنها ۸ درصد از این میزان، به استعمال دخانیات از دیده تفننی نگاه می کنند. بنابر اعلام دفتر پیشگیری وزارت آموزش و پرورش در سال ۸۲، سن گرایش دانش آموزان به سیگار، به ۱۲ سال کاهش یافته و دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز اعلام کرده که در سال ۸۲، مصرف قرص های شادی آور در ۱۱ درصد از دانش آموزان مقطع دبیرستان گزارش شده است. این ۱۱ درصد در مجموعه ۵۰ هزار مصرف کننده قرص های شادی آور در ایران قرار دارند.۰
اگرچه که سازمان ها و نهادهای مسئول طی چند سال اخیر همواره سعی در انکار این واقعیت داشته اند که مصرف مواد مخدر چه برای مصرف و چه برای ارتزاق و امرار معاش از راه فروش، هنوز در سطح مدارس مشاهده نشده و شاید با انکار این واقعیت، تلاش می کردند که بار مسئولیت خود را نسبت به جمعیت ۱۸ میلیون نفری زیر ۱۸ سال سبک کنند اما اعلام ستاد مبارزه با مواد مخدر مبنی بر اختصاص ۲۵ میلیارد ریال برای پیشگیری از اعتیاد دانش آموزان در سال ۸۲ و اعلام مرتضی حاجی؛ وزیر آموزش و پرورش از وجود ۶۰۰ هزار دانش آموز در معرض اعتیاد در کشور، زمینه ساز افشا و تایید تولد نوزاد مواد مخدر در مدارس شد و آشکار شد که از تولد این نوزاد، مدتی طولانی می گذرد هر چند که سن واقعی او در شناسنامه ثبت نشده باشد.چندی بعد نیز نتایج یک تحقیق انجام شده در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی نشان داد که ۲۵ درصد دانش آموزان مقطع راهنمایی به موادمخدر گرایش دارند و احتمال آن وجود دارد که ۵ درصد آنان مواد مخدر مصرف کرده باشند.کارشناس مسئول مشاوره سازمان آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران نیز در بهمن ماه سال جاری اعلام کرد که : «فقط در مدارس شهرستان های استان تهران بیش از ۶۵۰۰ دانش آموز در معرض خطر اعتیاد قرار دارند و ۱۸ نفر از دانش آموزان معتاد در این مدارس تاکنون شناسایی شده اند))
با اظهارات این کارشناس مسئول، زنگ خطر بار دیگر به صدا درآمد که در دیگر نقاط کشور و به خصوص کلان شهرهایی که به دلیل موقعیت خاص منطقه، به عنوان انبار مواد مخدر کشور شناسایی شده اند، این خطر رو به افزایش است. آمار دیگری که واکنش سریع مسئولان در تکذیب آن را به دنبال داشت خبری مبنی بر اعتیاد ۴۷ درصد از دانشجویان در سال تحصیلی
۸۰ _ ۷۹ و استعمال مواد مخدر برای نخستین بار پس از ورود به دانشگاه توسط ۵/۷۲ درصد از دانشجویان بود که به خصوص نسبت به وضعیت خوابگاه ها در زمینه سازی شرایط مصرف موادمخدر هشدار می داد. این آمار بلافاصله از سوی دفتر مرکزی حراست وزارت علوم و معاونت فرهنگی نمایندگی مقام رهبری در دانشگاه ها تکذیب شد.
• فحشا: سازمان بهزیستی کشور به عنوان نهاد متولی ساماندهی و بازپروری زنان و دختران آسیب دیده همواره بر آمار ۵ هزار نفری زنان روسپی در کل کشور پافشاری کرده و از پذیرفتن واقعیت وجود حداقل ۲۰ تا ۳۰ برابر این رقم خودداری می کند.آمار سازمان بهزیستی که صرفا مبتنی بر ورودی مراکز بازپروری این سازمان بوده موجبات این شگفتی را فراهم می آورد که ظاهرا کارشناسان آسیب های اجتماعی سازمان بهزیستی با مفهوم واقعی روسپی گری بیگانه هستند. روسپی گری هم مثل اعتیاد، نمای کمرنگ آشکار و نمود وسیع پنهان دارد. در حالی که کارشناسان آسیب های اجتماعی خارج از سازمان، مبتنی بر تحقیقات بی واسطه خود خبر از کاهش سن فحشا تا ۱۳ سالگی و وجود ۱۵ تا ۲۰ هزار زن آسیب دیده فقط در شهر تهران می دهند ضمن آنکه طی ۷ سال گذشته سن فحشا از ۲۸ سالگی به کمتر از ۲۰ سال کاهش یافته، انکار وجود حداقل ۲۰۰ هزار زن روسپی و آسیب دیده در کشور از سوی سازمان بهزیستی و شورای اجتماعی وزارت کشور هیچ توجیه علمی ندارد.۰
بنابه گفته رئیس کانون وکلای تهران، بیش از ۵۰ درصد پرونده های تجاوز به عنف به دلیل شرمساری قربانیان از بیان جزئیات، مطرح نشده و مسکوت می ماند. معاون مجتمع قضایی اطفال اعلام می کند که در تهران هیچ مرکز مشاوره برای هدایت دختران فراری وجود نداشته و نتایج یک پژوهش نشان داده که نخستین تجربه جنسی ۶۰ درصد از دختران فراری در نخستین هفته فرار آنان اتفاق می افتد و این دختران گاه مجبورند برای کسب سرپناه و مقادیر ناچیز پول، یک تا دو بار در طول یک روز تن به ارتباط جنسی ناسالم بدهند.آخرین آمار فرار از منزل اعلام شده از سوی سازمان ملی جوانان در سال ۸۰ نشان می دهد که ۹۰ درصد فراریان در محدوده سنی ۱۳ تا ۲۱ سال قرار داشته و عمده ترین دلایل فرار از منزل، صرف نظر از جنسیت، درگیری با خانواد، فقر مالی، اغفال توسط دوستان، بدسرپرستی، بی سرپرستی، جاذبه های شهری و رابطه نامشروع عنوان شده و انگیزه ۴۳ درصد دختران فراری از ترک خانه، گریز با جنس مخالف بوده است.قاچاق زنان به خارج از کشور در حالی که از سوی مقامات نیروی انتظامی تکذیب می شود که شنیده می شود دولت امارات چندی پیش نسبت به اخراج زنان روسپی ایرانی از این کشور به دولت ایران هشدار داده است. به رغم وجود یک میلیون و ۲۰۰ هزار زن سرپرست خانوار سالانه تنها سه هزار خانوار زن سرپرست به خانواده تحت پوشش سازمان بهزیستی برای دریافت خدمات حمایتی و مستمری، ماهانه در حدود ۱۸ هزار تومان افزوده می شوند. افزایش سن ازدواج، کاهش سن طلاق و رشد نرخ طلاق در جامعه که به عنوان منشا بروز آسیب های اجتماعی متعدد عنوان می شود از جمله عوامل موثر در رشد نرخ پدیده روسپی گری طی سال های اخیر بوده است.فقر اقتصادی به عنوان زمینه ساز بروز بسیاری از آسیب های اجتماعی بیش از ۲۰ میلیون نفر از جمعیت ایران _ ۱۵ تا ۱۷ درصد خانواده ها _ را در معرض درگیری با انواع بحران های اجتماعی قرار داده است. در حالی که خط فقر در ابتدای سال۸۲، رقم ماهانه ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان در تهران، ۵۰ تا ۸۰ هزار تومان در روستا ها و در سایر کلان شهرها ۱۸۰ تا ۲۰۰ هزار تومان اعلام شده، در حال حاضر ۱۰ میلیون نفر از جمعیت کشور زیر خط فقر و خط فقر مطلق و ۱۰ میلیون نفر نیازمند و روی خط فقر مطلق هستند و تعداد خانوارهای فقیر مطلق در کشور رقمی حدود ۵/۲ تا ۳ میلیون خانوار بوده و ۷ میلیون خانوار نیز زیر خط فقر قرار دارند.۰
• ایدز : رأس مافوق مثلث آسیب های اجتماعی به بحث ایدز ختم می شود. به نظر می رسد که تابوی طرح مسئله بیماری ایدز در ایران تا حدی شکسته شده و شاید رشد چشمگیر بیماری و موارد فوت ظرف حداقل ۷ سال گذشته و حتی طی ماه های اخیر مسئولان را به رغم خواست قلبی شان ناچار به شکستن این تابو و طرح علنی آن در جامعه کرد.
و در حالی که تعداد مبتلایان به ایدز در سه ماهه دوم سال ۸۲ بنا به گفته رئیس مرکز مدیریت بیماری های وزارت بهداشت به ۵هزار و ۷۸۰ نفر رسیده بود در نیمه دوم اسفند ماه، آخرین آمار وزارت بهداشت خبر از وجود ۶۳۳۷ مورد آلوده به ایدز می داد. در آبان ماه عضو کمیته کشوری مبارزه با ایدز از آلودگی یک نفر از هر ۲۵۰ هزار نفر جمعیت ۲۰ تا ۴۹ سال به ایدز بدون در نظر گرفتن کودکان و افراد میانسال خبر داد. مبتنی بر آمار موجود در جدول تعداد مبتلایان و با تفکیک علت ابتلا مشاهده می شود که در ۹ سال اول، میزان ابتلا از راه اعتیاد تزریقی در هر سال، کمتر از ۱۰ مورد و طی همین فاصله از راه آمیزشی حدود ۳۰ مورد، اما از راه خون و فرآورد های خونی حدود ۴۰ مورد بوده است.اما از سال ۷۵، موارد ابتلا از راه اعتیاد تزریقی بالای ۲۰۰ مورد، از راه آمیزشی بیش از ۵۰ مورد و از راه خون و فرآورد ه های خونی کمتر از ۱۰ مورد گزارش شده است.در عین آنکه ابتلا از راه اعتیاد تزریقی با دربرگیری بیش از۸/۶۲ مبتلایان همچنان در صدر فهرست عوامل ابتلا به ایدز قرار دارد و راه آمیزشی با ۳/۷ درصد به عنوان دومین عامل شناسایی شد. اما این نگرانی هم اخیرا به صورت علنی ابراز شده که ویروس ایدز، انتقال از طریق روابط جنسی را بر اعتیاد تزریقی ترجیح داده و اکنون الگوی ابتلا به ایدز در حال تغییر است.
از سوی دیگر معتادان تزریقی علاوه بر استفاده از سرنگ مشترک و آلوده، به دلیل بی بند و باری های جنسی و روابط جنسی خارج از کانون خانواده از سوی هر دو عامل تهدید می شوند که این وضعیت در سال های اخیر، پنجره تازه ای را بر کارشناسان بیماری های عفونی و رفتاری گشوده است. «ابتلای زنانی که شوهران آنان به دلیل اعتیاد تزریقی یا روابط جنسی متعدد غیررسمی، به ایدز مبتلا شده اند.» در حالی که تاکنون ۹۵ درصد از مبتلایان مرد و ۵ درصد زن بوده اند اما به دلیل مشاهده رشد تعداد مبتلایان زن و افزایش تعداد زنان مبتلا به ایدز که به مراکز درمانی مراجعه کرده اند این نگرانی ابزار قدرتمندی را در اختیار کارشناسان آسیب های اجتماعی و بهداشتی قرارداد که بتوانند نیروهای انتظامی و امنیتی کشور را در توزیع سرنگ رایگان و یکبار مصرف در میان معتادانی که در سطح جامعه پراکنده هستند توجیه کنند. مسئله ای که چند سال پیش با مخالفت اکید مسئولان رده اول انتظامی و امنیتی مواجه شد و معتقد بودند که با توزیع سرنگ «مجوز قانونی مصرف موادمخدر را صادر کرده اند.» اما رشد تصاعدی ابتلا به ایدز از راه اعتیاد تزریقی، نظر مسئولان امنیتی را تا این حد تعدیل کرد که از یک ماه گذشته تیم های مشترک ستاد مبارزه با موادمخدر و سازمان ملل متحد سه منطقه شهر تهران را – دروازه غار، میدان شوش و سه راه آذری- به عنوان آسیب پذیرترین مناطق انتخاب کرده و بین معتادان تزریقی که در گوشه و کنار خیابان مشاهده می کردند سرنگ یکبار مصرف توزیع کردند و آنان را از مصرف مشترک سرنگ با دیگر معتادان برحذر داشتند. وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در همان ایام اعلام کرد که تمامی داروخانه ها موظف به عرضه بدون قید و شرط سرنگ یکبار مصرف شده اند. هرچند که بحث رایگان بودن سرنگ ها در داروخانه ها هنوز مورد مناقشه قراردارد. همچنین اعلام شد که از سال ۸۳ در شهرهای مشهد، کرمانشاه و شیراز نیز طرح آزمایشی توزیع سرنگ رایگان برای معتادان پرخطر اجرا خواهد شد. اخباری نیز مبنی بر احداث پاتوق های بهداشتی تزریق در استان کرمانشاه، شنیده شد، اما به نظر می رسد که توزیع سرنگ یکبار مصرف و وسائل پیشگیری که در شهر کرمانشاه که تعداد معتادان تزریقی و مبتلایان به ایدز آن از دیگر نقاط کشور بیشتر گزارش شده، به صورت بسته های بهداشتی و در یک کلینیک خیریه درمان و آموزش پیشگیری از ایدز به صورت رایگان در اختیار معتادان تزریقی قرار می گیرد، تنها راه حل عملی متناسب با بودجه وزارت بهداشت در جهت درمان و پیشگیری از ایدز و اعتیاد بوده است. چنان که مسعود پزشکیان؛ وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بهمن ماه ۸۲ اعلام کرد که «با وجود بودجه فعلی این وزارتخانه، توانایی پیشگیری از ایدز و اعتیاد را نداریم.» از سوی دیگر توزیع سرنگ در میان معتادان تزریقی، راه کاهش ابتلا از راه اعتیاد است و در حالی که به تأیید کارشناسان، الگوی ابتلا به ایدز در ایران از اعتیاد تزریقی به روابط جنسی ناسالم در حال تغییر بوده و یکی از ارکان غیرقابل انکار در بحث روابط جنسی ناسالم، وجود زنان روسپی و پدیده فحشاست، این مسئله با سکوت کارشناسان مواجه شده است. کارشناسان آسیب های اجتماعی و بهداشت اقرار می کنند که به دلیل ممنوعیت روسپی گری، هیچ گونه اقدامی در جهت پیشگیری از ابتلای این زنان یا مشتریان آنان به ایدز یا دیگر بیماری های مقاربتی ممکن نیست و زنان روسپی محروم از هرگونه آموزش در زمینه پیشگیری هستند، ضمن آن که پنهان بودن پدیده فحشا، سدی است که کارشناسان بهداشتی و آسیب های اجتماعی حتی به طور غیررسمی و داوطلبانه هم نتوانند این زنان یا مشتریان آنان را از خطر ابتلا به ایدز آگاه کرده و وسائل پیشگیری در اختیارشان قرار دهند. اما در بحث ایدز هم، همانند بحث اعتیاد و فحشا نگرانی کارشناسان از ابتلای گروه سنی کمتر از ۲۰ سال به این بیماری رو به افزایش است.
مبتنی بر آمار گزارش شده از سال ۶۵ تا ابتدای دی ماه ۸۲ از تعداد ۶۳۳۷ مورد شناسایی شده آلوده به HIV و ایدز در کشور، ۶۷ نفر در گروه سنی ۵ تا ۱۴ سال و ۶۰۱ نفر در گروه سنی<o:p</o:p
۱۵ تا ۲۴ سال قرار داشته اند که به ترتیب ۵/۱ و ۹/۱۳ درصد از آمار موارد شناسایی شده را شامل می شوند.
در این بخش هم مسئولان ناچار به پذیرفتن واقعیت شده اند. در حالی که سنت و فرهنگ غالب همواره جامعه ایرانی را به پنهان داشتن واقعیاتی که پایه و اساس تداوم زندگی مشترک بوده، تشویق کرده است، عواقب این پنهان کاری و ایجاد محدودیت هایی که هیچ منطق حاکمی بر آن جاری نبوده و سلیقه ای اعمال شده منجر به این شده که نوجوان و جوان ایرانی که به دلیل شرایط خاص اجتماعی، در معرض انواع بحران ها هم قرار داشته از هیچ مفری برای گریز از محدوده اجبارها چشم پوشی نکنند. رشد روابط جنسی و مصرف مواد روانگردان یا قرص های شادی آور که می تواند انگیزه روابط جنسی را هم تقویت کند، در بین دانش آموزان طی سال های اخیر چنان بوده که مسئولان وزارت آموزش و پرورش ناچار از پذیرفتن این واقعیت شدند که ایدز به مدارس هم نفوذ خواهد کرد و وزارت آموزش و پرورش در تنگ ترین عرصه ممکن، اقرار کرد که ۱۴۰ دانش آموز در حال تحصیل، مبتلا به ایدز هستند. گفته می شود که تعداد عمده این دانش آموزان، یا بیماران هموفیلی بوده که از فرآورده های خونی آلوده استفاده کرده اند یا از مادران بیمار خود آلوده شده اند. از ابتدای سال ۸۲، اخبار حاکی از اقدامات برای آموزش دانش آموزان نسبت به پیشگیری از اعتیاد و ایدز شنیده شد. همچنین شنیده شد که کارشناسان و معلمان در ارائه اطلاعات نسبتا کافی در پیشگیری از اعتیاد و مصرف مواد مخدر مجاز بوده و از ارائه اطلاعات راجع به روابط جنسی و چگونگی انتقال ویروس ایدز از راه آمیزشی به دانش آموزان منع شده اند.
و صرفا مجاز به توضیحات بسیار سربسته و کلی بوده اند به طوری که به گفته دانش آموزان دختر، سئوالات بسیاری در ذهن دانش آموزان بی پاسخ مانده و آنان فقط فهمیده اند که «بیماری ایدز یک بیماری خیلی خطرناک است، بیمار ایدز یک فرد گناهکار است و هرگونه روابط جنسی پیش از ازدواج ممنوع بوده و نباید حتی درباره آن صحبت کرد.»این در حالی است که به گفته تمامی مسئولان وزارت بهداشت، بحث اعتیاد از روابط جنسی ناسالم جدا نبوده و در مقوله آسیب های اجتماعی هم، هر یک زمینه ساز بروز دیگری شناخته شده اند و به همان میزان که ارائه اطلاعات درباره عواقب ناشی از مصرف موادمخدر ضروری است، بیش از آن می باید به توضیح درباره محدوده روابط جنسی و چگونگی انتقال ایدز از این راه پرداخت. زیرا در آینده نزدیک انتقال ویروس ایدز از راه مقاربتی، در صدر عوامل ابتلا به ایدز در ایران قرار خواهد گرفت.
• تصویر آخر : تصویر آخر در روزهای پایانی سال ۸۲ چنین ترسیم می شود: جامعه ایران و جمعیت جوان ایران در آستانه بحران معضلات اجتماعی ایستاده است .تأنی در ایجاد سدی محکم در پیش پای جمعیت جوان ایرانی، آینده نافرجامی را در پی خواهد داشت و لحظه ای تأخیر در احداث این سد یا اهمال کاری در به کارگیری مصالح مرغوب از جنس صداقت و شفافیت که می باید دلسوزانه در کنار هم چیده شوند، سیلی مهیب را بر سر ایران جاری خواهد ساخت.

مقاله اعتیاد ، فحشا و ایدز

نظر خود را بگذارید .

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به کانون مهندسین نور میباشد .

نقشه سایت
قالب وردپرس