امروز: یکشنبه ۲۶-آذر-۱۳۹۶ / الأحد 29-ربيع أول-1439 / Sunday 2017-December-17

مناسبت روز
پیام سایت :

مقاله اتحاد ملی وانسجام اسلامی

مقاله اتحاد ملی وانسجام اسلامی
وحدت عاملی اساسی برای شکوفایی تمدن اسلامی است . اسلامی که ریشه‌ی آن صلح، محبت، برادری وتقریب است. اسلامی که همه‌ی ملتها، دولتها وفرق مختلف را به تقریب و برادری فرا می‌خواند. در شرایط کنونی که جهان اسلام با دسیسه‌های گوناگون دشمنان مواجه است برای دستیابی به وحدت کلمه نیاز مبرم به همگرایی فرق اسلامی احساس می‌شود. دین وفرهنگ مشترک که از مهمترین عوامل این تقریب وهمگرایی است می‌تواند مسلمانان را در رسیدن به اتحاد یاری دهد و البته در این میان تلاش پژوهشگران مسلمان را در راستای اجرایی کردن آموزه‌های تقریبی دین مبین اسلام وهمگرایی و نزدیکی‌میان همه‌‌‌ی جوامع ،ادیان، مذاهب و تقویت مشترکات انسانی واسلامی صرف نظر از اختلاف افکنی های مذهبی می‌طلبد .
پیام نوروزی مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) و نامگذاری سال جاری به نام «اتحاد ملی‌ و انسجام اسلامی» نمایانگر اهمیت این موضوع است که تلاش برای اتحاد و یکپارچگی ملی و تقویت وحدت اسلامی ، تنها راه ناامید کردن دشمنان و خنثی کردن توطئه‌های آنان است.


لذا با پیام مدبرانه‌ی مقام معظم رهبری(مدظله العالی)بر همه‌ی مسلمانان فرض است تا باتکیه نمودن بر مشترکات از هرگونه اختلافات فرقه‌ای دوری نموده ودر جهت پشبرد مصالح اسلام گام بردارند. سال اتحاد ملی وانسجام اسلامی فرصت مناسبی است تا مسلمانان در فضایی وحدانی مبانی وحدت و همدلی را در میان خود ارزیابی نمایند و روز به روز به قدرت وعظمت جهان اسلام بیافزایند تا دشمنان اسلام کمتر به فکر تجزیه وجداسازی اعضای جهان اسلام از پیکره‌ی ریشه دار وتنومند آن باشند .
مسلمانان باید باور داشته باشند که آینده از آن آنان است زیرا این یک وعده الهی است که با توکل برخداوند به زودی محقق خواهد شد. ایت الله خامنه ای عید نوروز را به عنوان «جشن ملی ایرانیان» به فرد فرد ملت ایران، تمامی ایرانیان در سراسر جهان و همه ملتهایی که نوروز را جشن می‌گیرند، تبریک گفتند و با اشاره به زیبایی‌های فراوان جشن ملی نوروز، افزودند: مستحکم کردن روابط و پیوندهای عاطفی، شادی و طراوت دلها و نو کردن محیط زندگی از جمله خصوصیات “زیبا، نجیبانه و مهربانانه” نوروز است که همگی مورد تایید آیین مقدس اسلام است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به متبرک بودن سال ۱۳۸۵ به نام مبارک پیامبر اعظم (ص)، خاطرنشان کردند: سال ۸۵ لبریز از نام و ذکر آن بزرگوار بود اما دستیابی به معرفت پیامبر اعظم زمانی بسیار گسترده می‌طلبد و در واقع همه سالهای ما سال پیامبر اعظم است.

رهبر انقلاب اسلامی، موفقیتها و پیشرفتهای ایران را در سال ۸۵ بیشتر از تلخی‌ها و توقفها ارزیابی کردند و افزودند: تلاشهای متراکم در عرصه‌های مختلف داخلی از جمله در زمینه‌های علمی و اقتصادی و متجلی شدن ابهت ملی ایرانیان در عرصه‌های بین‌المللی از نشانه‌های پیشرفت‌های چشمگیر ایران در سال ۸۵ محسوب می‌شود و این حرکت و تلاش ملی در سال جدید نیز متناسب با نیازهای ملت، با همت بلند آحاد مردم و مسوولان ادامه خواهد یافت.

ایشان، «بیداری، امید، عزم عمومی و اعتماد به نفس ملی» را دستمایه حرکت به سوی آینده‌ای مطلوب خواندند و افزودند: ملت ایران با نو شدن سال، عزم خود را نو می‌کند و با ورود به میدانهای جدید و در برخورد مدبرانه با چالشها و دشمنی‌ها، مسیر روشن خود را ادامه می‌دهد.

رهبر انقلاب اسلامی، ایجاد تفرقه و تضعیف وحدت ملی ایرانیان و به وجود آوردن مشکلات اقتصادی برای متوقف کردن پیشرفت کشور را دو روش عمده دشمنان برای مقابله با ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی برشمردند و با اشاره به ابلاغ سیاستهای کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و فراهم بودن زمینه برای فعالیتهای اقتصادی، افزودند: تلاش اقتصادی همه مردم از جمله نیروهای ملی و معتقد به آرمانهای بلند ملت، و استفاده از ظرفیت‌های فراوان کشور، خنثی‌کننده تلاشهای دشمنان برای متوقف کردن روند آبادانی و پیشرفت کشور خواهد بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با یادآوری جنگ روانی و تلاشهای موذیانه دشمنان برای ایجاد اختلاف و تفرقه در میان ملت ایران و در جهان اسلام، افزودند: دشمنان به بهانه‌هایی همچون قومیت، مذهب و گرایشهای صنفی، درصدد هستند وحدت کلمه ملت ایران را از بین ببرند و در جهان اسلام نیز اختلافات مذهبی را دامن بزنند و با براه انداختن جنگ شیعه و سنی میان ملت ایران و جوامع اسلامی فاصله ایجاد کنند.

ایشان تلاش برای اتحاد و یکپارچگی ملی و تقویت هوشیارانه و خردمندانه انسجام امت اسلامی را تنها راه ناامید کردن دشمنان و خنثی کردن توطئه‌های آنان خواندند و تاکید کردند: به یاری پروردگار، در سال ۸۶، آحاد ملت، قومیتهای گوناگون، مذاهب مختلف و همه صنوف مردم ایران با اتحاد ملی، حرکت پرامید به سوی آینده درخشان خود را شتاب می‌بخشند و همه ملتهای مسلمان نیز با انسجام اسلامی و تقویت برادری اسلامی، وحدت کلمه خود را نشان خواهند داد.
راهکارهای تحقق اتحاد ملی و انسجام اسلامی
امید است با بهره گیری از سیره آن رسول بزرگوار و تعالیم و دستورات سعادتمندانه شان و با محوریت قرار دادن این فراز حکیمانه و اصولی که از سوی رهبر معظم انقلاب بیان شد، بتوانیم سالی پر از موفقیت و پیشرفت هرچه بیشتر و بهتر را در ابعاد گوناگون اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی داشته باشیم.
چند سالی است که با تدابیر مقام معظم رهبری، هر سال به یک عنوان نامگذاری می شود که خود، آثار و برکات فراوانی را در سطوح مختلف و عرصه های گوناگون دربرداشته است.
رهبر معظم انقلاب، در پیام نوروزی خود، سال ۱۳۸۶ را سال اتحاد ملی و انسجام اسلامی نامگذاری کردند که در واقع ادامه روند محوریت سال گذشته که همانا سال پیامبر اعظم(ص) بود، است.
امید است با بهره گیری از سیره آن رسول بزرگوار و تعالیم و دستورات سعادتمندانه شان و با محوریت قرار دادن این فراز حکیمانه و اصولی که از سوی رهبر معظم انقلاب بیان شد، بتوانیم سالی پر از موفقیت و پیشرفت هرچه بیشتر و بهتر را در ابعاد گوناگون اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی داشته باشیم.
چنان چه مروری بر سخنرانی ها و ارشادات بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره) داشته باشیم، به خوبی درمی یابیم که آن رهبر راحل عظیم الشأن، همواره در جای جای جملات و سخنان هوشیارانه خود، موضوع اتحاد و همدلی را چه در سطح داخلی و چه در سطح جهان اسلام مورد توجه و تذکر قرار داده و تأکید می کردند که چنان چه ممالک، دولت ها و ملت های اسلامی، در سایه اتحاد و انسجام و هدف واحد که همانا تحقق اسلام ناب محمدی(ص) است قرار داشته باشند، می توانند سرنوشت و آینده ای روشن، سعادتمند و قدرتمند داشته باشند. در وصیت نامه سیاسی ـ الهی حضرت امام(ره)، این درسنامه بزرگ و این چراغ هدایتگر انقلاب و منشور بقای آرمان های انقلاب، وحدت کلمه و اتحاد، رمز پیروزی قلمداد شده است.
چرا که در زیر لوای همین اتحاد و همدلی و وحدت در هدف و کلمه بود که مردم شریف کشورمان توانستند با مبارزات و پایه ریزی سنگ بنای انقلاب و در نهایت پیروزی بر حاکمان و نظام استبدادی ستم شاهی پهلوی، موجبات استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی را فراهم آورند.
تعالیم دین مبین اسلام، فرمایشات و سیره ائمه معصومین علیهم السلام، احادیث و آثار به جای مانده از بزرگان دین و معنویت و از همه مهم تر روح بسیاری از آیات حیات بخش و روشنگر قرآن کریم، همواره بر موضوع اتحاد و انسجام تأکید ورزیده اند که در جای خود نیاز است. به طور اصولی و مستمر بدانها پرداخته شود. حال اگر بخواهیم به طور سازمان یافته، موضوع راهکارهای تحقق اتحاد ملی و انسجام اسلامی را بررسی کنیم می توان آن را در ۲ بخش تقسیم بندی کرد:
۱) داخلی (ملی)
۲) خارجی (بین المللی)
▪ راهکارهای تحقق اتحاد ملی و انسجام اسلامی در سطح داخلی (ملی): آن چه مسلم است، تحقق این بخش از موضوع نیازمند یک عزم جدی و خالصانه همه جانبه از سوی مسئولان و مردم است که شاید بتوان راهکارهای آن را به شرح زیر خلاصه و تقسیم بندی کرد:
۱) عمل به دستورات و تعالیم الهی، قرآن کریم و عترت مطهر
۲) فراموش نکردن آرمان های مقدس امام راحل(ره) و شهیدان والامقام
۳) گوش به فرمان رهبر بودن
۴) خدا را حاضر و ناظر بر اعمال و رفتار خود دیدن
۵) تقدم منافع جمعی بر منافع فردی
۶) توجه به سند چشم انداز بیست ساله کشور
۷) اجرای عدالت اجتماعی در همه سطوح و عرصه های مختلف
۸) داشتن حس نوع دوستی، انصاف و اعتدال
۹) رفع تبعیض ها، توزیع متناسب امکانات، رفع محرومیت ها و توجه جدی به جوانان
۱۰) توجه جدی به مقوله کار و تلاش و تولید علم
و…
▪ راهکارهای تحقق اتحاد ملی و انسجام اسلامی در سطح خارجی (بین الملل): بیداری و هوشیاری جهان اسلام در مواجهه با تهدیدها و فشارهای همه جانبه دولت های سلطه جو، خود موضوع بسیار بااهمیتی است و چنان چه بخواهیم راهکارهای این بخش را به اختصار بیان کنیم، عبارتند از:
۱) استفاده مؤثر از صنعت تکنولوژی اطلاعات (IT) برای توسعه روابط و تعامل میان دولت های اسلامی.
۲) تبیین عمیق جایگاه اتحاد و وحدت اسلامی در میان دولت ها به ویژه کشورهای مسلمان
۳) گسترش و نشر سازمان یافته احکام و تعالیم عالیه اسلامی در سطح جهان از طریق تأسیس شبکه های خبری، ماهواره ای و ایجاد یک سازمان منسجم و فعال برای گسترش اسلام با نام
The Islam Promotion org (IPO).
۴) تقویت نهادهای مسئول در امر تبلیغات و ارتباطات اسلامی
۵) استفاده مطلوب و مؤثر از مناسک حج برای انسجام هرچه بیشتر مسلمانان
۶) تلاش مضاعف دولت های اسلامی برای رفع مناقشات و مشکلات کشورهای اسلامی درگیر جنگ های داخلی و خارجی نظیر: فلسطین، لبنان، عراق، افغانستان و…
۷) هماهنگی هرچه بیشتر کشورهای اسلامی در تدوین یک راهبرد مشخص و تأثیرگذار در مواجهه با تطمیع، تهدید، ارعاب و… قدرت های استعماری و زیاده طلب.
۸) تلاش دولت های آسیایی و به ویژه مسلمان نشین و خاورمیانه برای تقویت هرچه بیشتر و ارتباط معنی دار و برنامه ریزی شده میان سازمان ها و ارگان هایی نظیر: اتحادیه عرب، سازمان کنفرانس اسلامی، جنبش عدم تعهد، اوپک و…
۹) هماهنگی هرچه بیشتر مسئولان جمهوری اسلامی ایران در بیان اظهارات، نظرات، اهداف و مواضع کشورمان در مورد مسائل مهم بین المللی.به امید پیروزی نهایی اسلام بر کفر جهانی.

راهکارهای تحقق اهداف نامگذاری سال جدید رفتاری فراتر از مرزبندی ها<

راهکارهای تحقق اهداف نامگذاری سال جدید رفتاری فراتر از مرزبندی ها

ایرج نظافتی
«اتحاد ملی و انسجام اسلامی» یکی از نیازهای اساسی دنیای اسلام و کشور اسلامیمان است و مقام معظم رهبری با شناخت عمیق از این گونه نیازها سال۶۸۳۱ را به این عنوان نامگذاری کردند.
بسیاری از تحلیل گران سیاسی جهان اسلام بر این باورند که این نامگذاری با توجه به شرایط داخلی و تلاش دشمنان اسلام برای تفرقه افکنی ها میان شیعه و سنی در ایران و منطقه خاورمیانه صورت گرفته است و در همین راستا اگر کشورهای اسلامی با هم متحد و یکپارچه باشند قطعا می توانند توطئه های جدید دشمنان اسلام را خنثی و نقشه های آنها را نقش بر آب کنند.
اما اینک مهمترین مسئله ای که وجود دارد ترسیم راهکارها و ایجاد بسترهای مناسب برای به وجود آمدن اتحاد ملی و انسجام اسلامی در سطح ملی، منطقه ای و بین المللی با جهان اسلام است.
به بیان دیگر، امروز کشورهای اسلامی رسالت مهمی را برعهده دارند، زیرا دنیای استکبار از یک طرف درصدد ایجاد تفرقه و شکاف میان مسلمانان و برهم زدن روابط کشورهای اسلامی با یکدیگر است و از طرف دیگر با رخنه در فرهنگ ناب اسلامی، به دنبال نابودسازی آموزه های اصیل اسلامی و ترویج اندیشه های سکولاریسم ضداسلامی در میان جوامع مختلف مسلمان است.
با توجه به آن چه اشاره شد و مصادیق بسیاری که می توان دراین باره ارائه داد بهترین راه مقابله با توطئه ها و ترفندهای دشمنان اسلام ایجاد وحدت و انسجام اسلامی است که بدون شک این اقدام مقام معظم رهبری در نامگذاری سال ۸۶ بسیار هوشمندانه و مدبرانه بوده است.
اما در این میان جمهوری اسلامی ایران به عنوان محوریت جهان اسلام به «اتحاد ملی» در ابعاد داخلی نیازمند است؛ به گونه ای که تمامی جناح ها، احزاب، گروه ها و تشکل های سیاسی کشورمان باید در ایجاد اتحاد ملی در کشورمان نقش داشته باشند و با کنارگذاردن اختلافات جزیی و پیش پاافتاده به وحدت و یکپارچگی ملی در کشورمان بیاندیشند، از طرفی هم اگر احزاب و گروه های سیاسی نیازهای روز جامعه را بشناسند می توانند به راحتی در راستای تحقق برنامه های دولت و خنثی سازی توطئه های دشمن نقش مهم و موثری را ایفا کنند.
دیدگاه های مردم، کارشناسان و صاحب نظران را در این باره بخوانید.
یک نامگذاری شایسته
درباره نامگذاری امسال به نام «اتحاد ملی و انسجام اسلامی» مردم دیدگاه های مختلفی را بیان می کنند، اما همگی بر این نکته اشتراک نظر دارند که این نامگذاری بسیار به موقع و ضروری بود.
«مهدی رفعتی» پیمانکار چند پروژه ساختمانی در تهران پارس می گوید: «به نظر من این نامگذاری برکت هایی به همراه دارد، از جمله آنها این است که به برکت همین شعار ارزشمند امسال ملت ایران نقشه های دشمنان در ایجاد تفرقه و تضعیف وحدت ملی ایرانیان را خنثی خواهند کرد.»
وی می گوید: «در این سال و به برکت نامگذاری آن، جنگ روانی دشمنان و ترفندهای آنان مبنی بر متوقف ساختن چرخه های پیشرفت و آبادانی ایران اسلامی نقش بر آب خواهد شد و با حمایت های همه جانبه مردم از نظام اسلامی و برنامه های دولت عدالت محور راه درخشان کشور به مسیر پیشرفت و تعالی فراهم می شود.»
«فرشته امیری» که خود را دبیر یکی از دبیرستان های تهران معرفی می کند با اشاره به نقش مهم دولت در ایجاد اتحاد ملی می گوید: «امروز جمهوری اسلامی به عنوان رکن اصلی جهان اسلام نقش مهمی را در سطح بین الملل دارد و دولت عدالت محور کنونی نیز باید در داخل کشور زمینه هایی را فراهم کند تا تمامی جناح های سیاسی در راستای انسجام و وحدت ملی حرکت کنند، به بیان دیگر باید گفت امروز دولت نقش مهمی را در هدایت گروه ها و احزاب سیاسی برعهده دارد.»
«امیری» می گوید: «همچنان که به لطف الهی در سال پیامبر اعظم(ص) درباره مواضع اصولی خود ایستادگی کردیم و حقانیتمان را برای جهانیان به اثبات رساندیم باید امسال نیز به موفقیت های بیشتری دست پیدا کنیم.»
وی برنامه ریزی دولت در راستای تحقق اتحاد ملی و انسجام اسلامی را بسیار مهم می داند.
نقطه عطف در پیام انقلاب اسلامی
طی ۲۸سال، انقلاب اسلامی ایران همیشه برای تمامی مسلمانان جهان منادی وحدت اسلامی بوده، به گونه ای که بسیاری از جوامع مختلف در جهان با الگوپذیری از کشورمان درصدد ایجاد وحدت و یکپارچگی بوده اند.
گروهی از کارشناسان و صاحب نظران سیاسی معتقدند به رغم اینکه دشمنان انقلاب توطئه های زیادی برای انحراف حرکت پویای انقلاب اسلامی انجام دادند اما از آنجا که حرکت ملت مسلمان ایران با نگاه الهی و خدایی بوده انقلاب اسلامی همچنان در برابر توطئه ها مقاوم و پابرجا است و نامگذاری سال کنونی -۱۳۸۶- به سال «اتحاد ملی و انسجام اسلامی» نقطه عطف پیام انقلاب اسلامی است، به ویژه اینکه درسال جاری مسایل مهمی را پیش روی خود داریم.
یکی از اساتید دانشگاه در همین باره می گوید: «اتحاد ملی و انسجام اسلامی در صورتی محقق می شود که دولت برنامه های راهبردی و کارشناسانه مهمی را طراحی و ترسیم کند و با کمک و همفکری تمامی دلسوزان نظام و انقلاب به دنبال تحقق همه جانبه آن باشد، چون در شرایط حساسی قرار داریم و هرگونه خطا و اشتباه در برنامه مدیران اجرایی فرصت جبران ندارد، از همین رو توصیه می شود که از اجرای طرح ها و برنامه های شتاب زده که هیچگونه اندیشه کارشناسانه ای ندارد پرهیز شود.»
وی با اشاره به نامگذاری سال ۱۳۸۶ می گوید: «امروز محور اصلی نیاز جهان اسلام انسجام و وحدت اسلامی است و در ابعاد داخلی نیز اتحاد ملی نوش داروی تمامی اختلافات احتمالی میان جناح های سیاسی است، اما تمام این موارد به برنامه ریزی دولت بستگی دارد، یعنی باید ببینیم دولت با چه برنامه هایی این شعار که نیاز مبرم جامعه کنونی است را دنبال می کند از طرفی هم خود مردم نیز باید در تحقق این شعار نقش مهمی ایفا کنند.»
ابعاد داخلی و خارجی یک پیام
پیام نوروزی مقام معظم رهبری حاوی نکات مهم است که نامگذاری امسال به نام سال «اتحاد ملی و انسجام ملی» از مهمترین آنها بود.
«اتحاد ملی» در ابعاد داخلی نیاز کشورمان محسوب می شود، چرا که با توجه به تهدیدها و جنگ روانی که سلطه گران و مستکبران دنیا علیه کشورمان به راه انداختند، امسال مهمترین نیاز ایران اسلامی وحدت و اتحاد ملی است.
«انسجام اسلامی» نیز در ابعاد بین المللی نیاز بارز دنیای اسلام است، امروز یکی از مهمترین ترفندهای غرب و سلطه استکباری اختلاف افکنی میان شیعه و سنی و ایجاد دشمنی میان کشورهای اسلامی است که در این میان یکپارچگی و انسجام اسلامی در میان تمامی کشورهای اسلامی می تواند به راحتی دشمنان اسلام را در اهداف ضداسلامیشان ناکام کند.
حجت الاسلام «علی زادسر» نماینده جیرفت و عنبرآباد و عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی می گوید: «اولین نکته ای که درباره این نامگذاری به ذهن انسان متبادر می شود این است که رهبر فرزانه انقلاب این اقدام را الهام گرفته از آموزه های اسلامی انجام دادند که اگر در صدد تحقق آن باشیم در سطح ملی و بین المللی توفیقات بزرگی نصیب دنیای اسلام و ایران اسلامی خواهد شد.»
زادسر معتقد است که مردم کشورمان همیشه از مرجعیت پیروی کرده اما دراین میان جناح ها و احزاب سیاسی به دنبال ایجاد اتحاد عملی نبودند بلکه اتحاد ملی را درحد شعار سرمی دادند، اما امسال سال تحقق عملی این شعار است.
وی می گوید: «دولت نقش کلیدی را در راستای تحقق اتحاد ملی و انسجام اسلامی برعهده دارد و باید تمامی جناح ها، تشکل ها و احزاب سیاسی و تمامی منتقدانی که دارای تجارب مدیریتی هستند را درحول یک محور قرار دهد و با برنامه های مدون، راهکار تحقق شعار امسال را ترسیم و هدایت کند.»
دکتر لاله افتخاری، نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از منظر دیگری به نامگذاری امسال می نگرد و می گوید: «در قرآن کریم پیامبر اعظم(ص) یک اسوه هستند که باید با توجه به سیره ایشان در ایجاد وحدت میان اقوام مختلف مسلمان و با الگوپذیریی از سیره ائمه اطهار علیهم السلام به تحقق همه جانبه شعار امسال بپردازیم.»
این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی معتقد است که درسال جدید و با توجه به نامگذاری آن به سال اتحاد ملی و انسجام اسلامی باید اختلافات جزیی و سلیقه ای را کنار بگذاریم و در مشترکات انسجام داشته باشیم و در تبیین راهکارها و رسیدن به اصول مدنظر پیامبر اسلام(ص) تلاش کنیم.
علی عباسپور تهرانی فرد، نماینده مردم تهران و رئیس کمیسیون آموزشی و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به «انسجام اسلامی» که بخشی از نامگذاری سال جدید است اشاره می کند و می گوید: «انسجام اسلامی پیام مهمی است برای مسلمانان، جهان اسلام و کشورهای عربی منطقه خاورمیانه، چرا که این موضوع خود نشان می دهد جمهوری اسلامی به دنبال انسجام وحدت میان مسلمانان و کشورهای همسایه خود است تا طبق آیات قرآن جهان اسلام بتواند علیه کفار و دشمنان اسلام- و نه علیه مسلمانان- متحد شوند.»
«عابد فتاحی» نماینده مردم ارومیه و عضو فراکسیون اهل تسنن مجلس با اشاره به تلاش دشمنان در ایجاد تفرقه میان شیعه و سنی آن را خطرناک توصیف می کند و می گوید: «شیعه و سنی مانند دو چشم در یک بدن هستند، مسایل سیاسی و منفعت طلبی برخی حاکمان کشورهای اسلامی بعضاً باعث می شود تا دشمنان دنیای اسلام بحث اختلاف میان مسلمانان را مطرح کنند، گرچه خوشبختانه تاکنون موفقیتی نیز به دست نیاورده اند.»
«مرتضی تمدن» نماینده شهرکرد نیز در مجلس می گوید: «امروز دشمنان اسلامی حرکت خطرناکی را پایه گذاری کرده اند که رکن اصلی آن اختلاف افکنی میان اقوام و مذاهب مختلف و درگیری های طایفه ای است، به بیان دیگر، دشمنان «فروپاشی از درون» را برای کشورهای اسلامی در دستور کار دارند و تمامی این جریانات توسط یک اتاق فرمان رهبری می شود یعنی این جریان به گونه ای است که نسخه آن برای ایران به یک شکل و برای عراق و افغانستان به شکل های دیگری تجویز شده که تحقق «اتحاد ملی و انسجام اسلامی» در سطح جهان اسلامی می تواند به راحتی اهداف دشمن را به بن بست برساند.»

پیشنهادی برای تأسیس دانشگاه جهانی اسلامی
نویسنده: پروفسور حمید مولانا

ایجاد یک دانشگاه جهانی اسلامی یا دارالعلوم اسلامی که در همه کشورهای اسلامی شعبه داشته باشد، می تواند آغاز یک خیزش فرهنگی و وحدت گرا برای امت بزرگ اسلامی در سراسر جهان باشد. فقط در سایه چنین مؤسسه جهانی و فرهنگی است که مسلمانان دنیا می توانند مستقلانیروهای انسانی و علمی و فنی خود را بسیج کرده و با ابتکارات حکیمانه، سدهای موجود را که سبب تفرقه علمی و پژوهشی در دنیای اسلام شده برطرف سازند و بنیاد یک نهضت یا رنسانس علمی و فرهنگی اسلامی را بریزند. چنین دانشگاه بزرگ جهانی اسلامی فقط در چارچوب جهان بینی اسلامی و با ترکیب و تشکل معارف اسلامی با علوم و فنون عصر حاضر می تواند موجودیت و ویژگی خود را ثابت کند. انسجام اسلامی یک چالش بزرگی است که راهبردها و راهکارهای لازم دارد و این پیشنهاد می تواند یک قدم بزرگ و موثری دراین مسیر باشد.
ایده تأسیس یک دانشگاه جهانی اسلامی یک پیشنهاد رویایی نیست بلکه مبتنی بر تجربه و پژوهش نیم قرن نگارنده در دانشگاههای غرب و به ویژه آمریکاست. انسجام اسلامی پیوستگی و همبستگی گروه ها، ملیت ها و پیروان مذاهب مختلف اسلامی است. انسجام اسلامی کششی است برای اعضای یک گروه و همه نیروهای انگیزشی با تأثیرپذیری از امت بزرگ اسلامی و تأثیرگذاری درسطح جهانی که فرد را به گروه پیوند می دهد. رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران، انسجام اسلامی را برای همه ملت های مسلمان جهان ضروری دانسته و فرموده اند: «… انسجام اسلامی، یعنی ملت های مسلمان با هم همراه باشند. ملت ایران رابطه خود را با ملت های اسلامی محکم تر کند.» (سخنرانی مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای در روز اول سال ۱۳۸۶). اتحاد و انسجام یک ضرورت انکارناپذیر در تشکل جوامع بشری است. درقرآن کریم در احادیث، و در گفتار پیامبر و ائمه اطهار از جمله نهج البلاغه، به پیوستگی و همبستگی مسلمانان تأکید زیادی شده است. متفکران و دانشمندان علوم انسانی و اجتماعی نیز در طول تاریخ توجه فوق العاده ای را به مسئله انسجام و اتحاد بشری کرده و به ادبیات این رشته افزوده اند. فیلسوف و متفکر اسلامی و بنیانگذار علم جامعه شناسی، ابن خلدون، در کتاب خود «مقدمه »از جریان پیوستگی و همبستگی افراد و گروه تحت عنوان «عصبیه» صحبت کرده است. از دیدگاه او، تنها اقوامی که حس عصبیه یا همبستگی و پیوستگی دارند می توانند در «دشت و صحرا» زندگی کنند.
واکاوی ضرورت انسجام اسلامی از سه منبع حاصل می شود: اول اینکه در چند قرن اخیر حضور نیروهای استعمار داخلی و خارجی و توطئه های استکبار در سرزمین های اسلامی به تجزیه قدرت اسلامی انجامیده است. ایجاد نظامهای غیراسلامی در آسیا و آفریقا، مذهب سازی و مسلک سازی، گسترش اختلافات بین شیعه و سنی و مذاهب اسلامی، جهت دهی افکار عمومی دنیا بر ضد اسلام و تبلیغات دامنه دار از طریق زیرساخت های اطلاعاتی و ارتباطی و فرهنگی جهان امروز علیه مسلمانان و امت اسلامی یک روند و مسیر معینی را طی کرده است که باید دقیقاً مورد بررسی قرار گیرد. دوم اینکه ناآگاهی مسلمانان و شناخت ناصحیح آنان از یکدیگر و سنت و آئین اسلامی، همراه با تعصبات قومی و فردی نیز سهم بسزایی در مشکلات جوامع امروزی اسلامی داشته است. و سوم و عامل بسیار مهم در تفرقه اندازی در جهان اسلام وجود دولت های به اصطلاح ملی ولی غیراسلامی است. سیستم سیاسی «ملت- دولت» که از زمان عهدنامه «وستفالی» در قرن هفدهم و انقلاب فرانسه در قرن هجدهم از اروپا و دنیای غرب تراوش کرده و پس از جنگ های جهانی اول و دوم به رهبری دول بزرگ اروپایی و آمریکا نظام سیاسی جهان امروز و واحدهای آن را بوجود آورده است، در حقیقت به تقسیم جوامع و سرزمین های اسلامی انجامیده است. در اینجاست که انسجام اسلامی در سطح منطقه ای و جهانی تقاضا می کند که ما نه تنها به همراهی و همبستگی ملل و کشورهای اسلامی توجه کنیم بلکه به پیوستگی و تشکل و اتحاد مسلمانان در کشورهای غیراسلامی و فراسوی مرزهای جغرافیایی و بین المللی نیز حساسیت مخصوصی داشته باشیم. امروز بزرگترین رشد دینی از جنبه جمعیت در مذاهب اسلامی و مسلمانان ساکن کشورهای غیراسلامی و بویژه اروپا و آمریکا دیده می شود. درحال حاضر ۵ درصد جمعیت اروپا را مسلمانان تشکیل می دهند و جمعیت مسلمان آن قاره در ۲۰ سال آینده دوبرابر شده و به ۴۰ میلیون نفر خواهد رسید. مسلمانان آمریکا با جمعیتی که حدود ۱۰ میلیون نفر تخمین زده می شود و همچنان روبه ازدیاد است جامعه اسلامی ایالات متحده آمریکا را تشکیل می دهند. امروز مجموعاً بیش از ۱٫۵ میلیارد نفر از جمعیت دنیا مسلمان هستند.
دقیقاً ۱۰ سال قبل در آبان ماه ۱۳۷۶ شمسی و همزمان با اجلاس سران ۵۵ کشور اسلامی در تهران من پیشنهاد کردم که ایجاد یک دانشگاه جهانی اسلامی نه تنها ضروری بلکه حیاتی است و امروز مجدداً این موضوع را تکرار کرده و لزوم وجود چنین نهادی را در سطح جهانی بیان می کنم. امروز دانشگاه جهانی، در دنیایی که همه از جهانی شدن و جهانی سازی و جهانشمولی صحبت می کنند، به این معنی جهانی که بتواند مرزهای سیاسی را شکسته و از تبعیضات و خرده گیری های ملی جدا و مستقل و مصون باشد، وجود ندارد. دانشگاه های امروزی دنیا در چارچوب ملی بنا شده و کار می کنند، با این تفاوت که دانشگاه ها و مراکز علمی غرب در مرکزیت و دانشگاه ها و مراکز علمی ممالک اسلامی در حاشیه نظام جهانی قرار گرفته اند. در قرن اخیر، نه تنها دانشگاه های ملی غرب توانسته اند صدها هزار جوان کشورهای مسلمان را در رشته های مختلف علوم و فنون به خود جلب کنند بلکه در نیم قرن گذشته، همین دانشگاه ها در غرب، هزاران استاد، پژوهشگر، مخترع و متفکر بزرگ ممالک اسلامی را به خود جذب کرده اند.
فرار مغزهای مسلمانان در سطح جهانی و مغزهای گمشده مسلمان در سطح داخلی، در ممالک اسلامی یک حقیقت و پدیده تلخ عصر ما است که باید هرچه زودتر جلوی آن گرفته شود. ۹۹ درصد روابط دانشگاه ها، استادان و دانشجویان ممالک اسلامی با یکدیگر از طریق ثالث، که معمولادانشگاه های آمریکایی و اروپایی هستند صورت می گیرد و نه مستقیماً با یکدیگر. ۹۰ درصد از بودجه و هدایای مالی که کشورهای اسلامی در دانشگاه های خارج از کشور مصرف می کنند، به صندوق و جیب دانشگاه ها و مراکز علمی اروپا و آمریکا ریخته می شود، و نه به خزانه داری دانشگاه ها و مراکز علمی سایر ممالک اسلامی.
اسلامی شدن دانش در همه رشته ها باید هدف اصلی چنین دانشگاهی باشد.
لازمه چنین دانشگاه جهانی، که در آن دانشجویان، استادان، پژوهشگران، مبتکران، مخترعان و اندیشمندان ملیت های مختلف اسلامی، در تمام رشته ها، از علوم قرآنی گرفته تا پزشکی و فیزیک واز علوم اجتماعی گرفته تا دروس انسانی پیشقدم باشند، محیط آزاد ومناسبی است که افراد امت اسلامی بتوانند در آن برای تحصیل دانش و خدمت به سعادت بشر کوشش کنند.
امت بزرگ اسلامی که بیش از ۵۵ کشور دنیا از چند قاره نماینده آن هستند، در عصر حاضر، دارای منابع مالی و جغرافیایی برای بسیج چنین نیروی علمی وانسانی هستند، ولی آنچه لازم دارند، اراده سیاسی، بصیرت و دوراندیشی تاریخی، حس مسئولیت، اعتقاد و ایمان، و توانایی رهبری است. اگر این ممالک اسلامی فقط ۵ درصد از بودجه دفاعی و جنگی خود را برای تاسیس یک چنین دانشگاه جهانی اسلامی اختصاص دهند، سرمایه چنین موسسه ای از مجموع بودجه ۲۰ دانشگاه بزرگ دنیا در آمریکا و اروپا بیشتر خواهد بود. فاجعه عصر ما این است که دانشجویان و استادان و اندیشمندان ممالک اسلامی، از تماس و همکاری و تفاهم فرهنگی و علمی مستقیم با یکدیگر محروم شده اند، و این گونه در حاشیه ماندن علمی و فرهنگی، مسلمانان را از شناسایی مستقیم فرهنگ و زبان و رسوم و تاریخ ممالک و ملیت اسلامی دور نگاه داشته، و آنچه به تدریج و به ندرت از این فرهنگ ها نصیب مردم می شود، از طریق پژوهش و آگاهی غرب و از دیدگاه آنهاست.
امروز هزینه و بودجه اختصاص داده شده ۵۷ کشور عضو سازمان کنفرانس اسلامی به تحقیق و توسعه علم به طور متوسط ۰٫۳۸ درصد (یعنی حتی از نیم درصد هم کمتر است) درآمد ملی و داخلی آنها را تشکیل می دهد در حالی که برای تمام کشورهای جهان این رقم مجموعاً ۲٫۳۶ درصد است (روزنامه فایننشال تایمز، ۱۹ اکتبر ۲۰۰۷). البته در ایران و در برخی از کشورهای عربی این رقم بالاتر است، ولی با توجه به درآمد نفتی که برخی از کشورهای اسلامی دارند، به ویژه با توجه به جمعیت نسبتاً کم آن کشورها اینگونه آمارها حکایت از فقر علمی دارد.
من از رهبران کشورهای اسلامی، از سران و روسای جمهور ممالک اسلامی، از مسئولان، و دانشمندان، هنرمندان و دانش پژوهان ملل اسلامی دعوت می کنم به این موضوع بیندیشند. یکی از چالش های بزرگی که امروز جهان اسلام با آن مواجه است این است که آیا دنیای اسلامی و مسلمانان می توانند بار دیگر مانند گذشته مشعل دار علم و هنر بوده و موانع تولید اطلاعات و دانش را در جهان از بین ببرند.
نماز جمعه میعادگاه عاشقان الله است که هر هفته با شکوه هر چه تمامتر در سراسر کشور برگزار میشود، صفوف به هم پیوسته نمازگزاران تجلی باشکوه اتحاد و انسجام اسلامی میان ایرانیانی است که هوشیارانه و آگاهانه در این اجتماع سیاسی – عبادی حاضر شده اند.
هر جمعه مسلمانان از گوشه و کنار شهرها، چون دانه های زلال باران به یکدیگر پیوسته و در صفوفی منظم، سرشار از انسانیت و دوستی، شنونده خطبه هایی هستند که بیانگر آخرین اخبار و اطلاعات روز جهان و مهمتر از آن چگونگی برخورد و مقابله صحیح با آنها است .
مسلمانان خداجوی در این روز باصداقت و صمیمیت، در صفهای فشرده صلابت و قدرت خود را به رخ دشمنان و بدخواهان اسلام و انقلاب کشانده، اتحاد و همدلی خود را مورد تأکید قرار می دهند .
حضور پرشور در این سنگر اسلامی پشتوانه ای قدرتمند و عظیم برای صیانت و حراست از آرمانها و ارزشهای ایرانی اسلامی است که دشمنان سعی در تضعیف و تخریب آنها دارند .
نماز جمعه اجتماعی سیاسی – عبادی است که در روشنگری اذهان عمومی و ارتقاء بینش شرکت کنندگان در این گردهمایی بی نظیر بسیار مؤثر و سازنده است .
امام جمعه در حالیکه بر سلاح تکیه دارد، خطبههای سیاسی، اجتماعی و عبادی خود را که برگرفته از مسائل روز است، ایراد می کند. سلاح در دست داشتن امام جمعه نمادی از توانایی حضور در میدان و آمادگی برای رویارویی با مخاطرات است .
در سالی که “اتحاد ملی و انسجام اسلامی” گرفته، حضور مقتدرانه و آگاهانه در این همایش بی نظیر هفتگی، تأکیدی است بر هوشیاری ملت مسلمان ایران که ارزشهای اسلامی خود را پاس داشته، آمادگی لازم برای حراست از آن را داشته و برای پیشرفت و اقتدار کشور خود، متحدانه حاضر هستند .
بی تردید وحدت فکری و اعتقادی مسلمانان ایران سنگری مستحکم در مقابل توطئه های تفرقه افکنانه دشمنانی است که سربلندی ایران اسلامی را بر نتابیده و به هر ریسمانی به منظور پراکنده کردن مسلمانان و جلوگیری از رشد آنها، چنگ می زنند.
اتحاد ملی زمینه شکل گیری اعتماد ملی

اعتماد ملی : گروه های سیاسی می توانند با وحد رفتار به وحدت استراتژیک جهت حضور در عرصه قدرت بپردازند . در این راستا آنچه مهم تر از همه است تدوین برنامه هایی از سوی بازیگران سیاسی برای قومیت ها و اهل سنت می باشد که گاهی انتقاد هایی را به عدم توجه به تقش شان در عرصه های تصمیم گیری وارد می سازند . یوسف بسنجیده عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی که نماینده دوره سوم مجلس نیز بوده بر همین باور است که تنها توجه به نقش همه ایرانیان به ویژه قومیت ها و اهل سنت پیش زمینه شکل گیری اتحاد ملی است .
با توجه به نامگذاری سال ۸۶ به نام اتحاد ملی از نظر شما پیش زمینه های تحقق ملی چه می تواند باشد ؟
به لحاظ تاریخی در شکل گیری اتحاد ملی در داخل کشور مشکل خاصی نداریم ولی برای افزایش انسجام اسلامی و اتحاد ملی باید تلاش کنیم تا اتحاد همه جانبه ای را میان ایرانیان از جمله اقوام و اهل سنت ایجاد کنیم و این اقشار را در عرصه های مختلفی به کار گیریم .
از نظر شما تنها پیش زمینه شکل گیری اتحاد ملی توجه به نقش قومیت ها و اقلیت های مذهبی در داخل کشور است ؟
این موضوع یکی از مهمترین مسائل است زیرا دشمنان ایران اسلامی تلاش می کنند تا با اختلاف افکنی میان قومیت ها وشیعه و سنی به اتحاد ملی در ایران اسلامی خدشه وارد کنند . بنابراین باید حاکمیت اقوام و اقلیت های مذهبی را در عرصه های مدیریتی به کار گیرد . ازسوی دیگر باید اینها فرصت داشته باشند تا در نهادهای انتصابی و مدیریتی حضور پررنگ تری داشته باشند .
به نظر شما آیا سال اتحاد ملی و انسجام اسلامی می تواند از شکاف میان ایرانیان جلوگیری کند ؟
به هر حال برخی از انتقاد ها به رفتار حاکمیت دیده می شود و عدم توجه به این مسائل باعث سوء استفاده بیگانگان می شود . توجه به مطالبات آنها می تواند از شکاف میان ایرانیان جلوگیری کند و این موجب پیشرفت و تعالی کشور می شود . سال ۸۶ فرصتی است تا همه در جهت تحقق اتحاد ملی و انسجام اسلامی و حفظ آن قدم برداریم و در این راستا باید همه تنگ نظری ها را کنار بگذارند . از سوی دیگر باید همه مسئولان آگاهانه برخورد کنند تا تشتت ایجاد نشود .
گروه های سیاسی و احزاب چه نقشی را در شکل گیری اتحاد ملی می توانند ایفا کنند؟
در میان گروه های سیاسی اصلاح طلبان دید بازتری نسبت به قومیت ها و اهل سنت دارند و آنها معتقدند که باید تفاوت ها را به عنوان یک سرمایه ای محسوب واز آن استفاده کنیم نه اینکه تفاوت ها را به منزله تهدیدی علیه منافع ملی بنگریم .
یعنی شما معتقدید که احزاب باید برنامه هایی را برای استفاده از نیروی قومیت ها و اهل سنت تدوین کنند ؟
بله احزاب باید در همه ارکان خودشان از این اقشار جامعه ایرانی استفاده کنند ولی متأسفانه گاهی اوقات این تلقی به وجود می آید که همکاری با قومیت ها و اهل سنت به معنای حضور در اپوزیسیون است و باید هزینه های بسیاری را جهت حضور آنها در یک ارگان سیاسی پرداخت کرد ولی به اعتقاد من باید همان طور که همه گروه های سیاسی قبل از رسیدن به قدرت شعارهایی مبنی بر توجه به مطالبات اقوام سر می دهند ، پس از حضور در قدرت نیز به از حضور آنها استفاده کنند و دوگانگی ها را در سطح جامع برای رسیدن به اتحاد ملی برطرف سازند .
فکر می کنید اصلاح طلبان که در عرصه انتخابات اخیر بر ضرورت انسجام با یکدیگر تأکید می کردند ضرورت اتحاد ملی را احساس کرده بودند و در این راستا حرکت می کردند ؟
اصلاح طلبان برای کسب مجدد اعتماد مردم نیازمند اتحاد با یکدیگر هستند زیرا این تجربه را کسب کرده اند که در سایه عدم حفظ انسجام میان خودشان به حاشیه قدرت رانده می شوند .
یعنی شما می گوئید که هدف اصلاح طلبان کسب اتحاد ملی است ؟
اصلاح طلبان درسال گذشته به این نتیجه رسیدند که باید اتحاد میان خودشان را حفظ کنند و نتیجه آن همگرایی را هم دیدند ولی به هر حال اتحاد آنها به نوعی به معنای شکل گیری اتحاد ملی است زیرا در کنار رفتار آنها دیگر گروه های سیاسی هم ضرورت اتحاد و انسجام را احساس می کنند .
به نظر شما عرصه انتخابات مجلس هشتم می تواند فرصتی برای تحقق شعار اتحاد ملی باشد ؟
بله . گروه های سیاسی می توانند از تجربه انتخابات اخیر استفاده کنند و دریابند که اتحاد میان آنها مورد اعتماد مردم قرار می گیرد .
شما امیدوارید که اصلاح طلبان اختلاف دیدگاه ها برای حضور مجدد در قدرت را کنار بگذارند ؟
البته در این زمینه باید بزرگان اصلاح طلب کمک کنند تا دیدگاه های مخالفان و موافقان تعدیل شود تا با تکرار اشتباهات ودر سایه انحصارگری یک گروه دوباره اصلاح طلبان به حاشیه قدرت رانده نشوند . گروه های سیاسی باید بدانند که مردم از انحصار گری خوششان نمی آید .
واقعیت این است که نیاز به وحدت در بین مسلمانان و ترسیم جهان یکپارچه اسلام نیازی اصیل بوده که در طول تاریخ اسلام از سوی مسلمانان آگاه مورد توجه قرار گرفته است . در این برهه از زمان باید علما و دانشمندان مسلمان با آگاه سازی جوامع اسلامی آنها را نسبت به این نیاز مطلع سازند که این آگاه سازی منجر به تدوین منشور اسلامی برپایه و اساسی محکم خواهد شد. در هر صورت انسجام اسلامی در حال حاضر یک نیاز واقعی و فوری است . ترکیب وحدت ملی و انسجام اسلامی نیز بر مبنای آنچه گفته شده ترکیبی کارآمد و موثر محسوب می شود که راه رسیدن به نقطه عزت و پایه داری را به مسلمانان نشان می دهد.
اعلام اتحاد ملی و انسجام اسلامی به عنوان شعار سال ۱۳۸۶ از سوی رهبری متضمن دو محور و مقوله اساسی در مسیر حرکت تکاملی نظام جمهوری اسلامی به شمار می آید.
رویکرد داخلی و مربوط به مرزهای جغرافیای سیاسی جمهوری اسلامی ایران و اقوام و گروههای اجتماعی و سیاسی موجود در درون آن
رویکرد برون مرزی و معطوف به اتحاد و انسجام ملل مسلمان و امت واحد اسلامی است . شناخت شرایط حاکم بر فضای داخلی و برون مرزی ما را در مدیریت هر چه موفق تر و پویاتر این امر یاری کرده و مجوزی برای ترویج دستاوردهای انقلاب اسلامی خواهد بود. واضح است که معمار انقلاب براساس درایت و درک عمیق و درست از شرایط داخلی و خارجی بویژه داخلی هر ساله با اعلام نامی برنامه و الگو کاری را در طول سال برای دولت و آحاد مردم طرح ریزی می نمایند.
رهبری با این نامگذاری خواسته اند خط کشی ها و چارچوب های خود ساخته احزاب و گروه های مختلف سیاسی را از سر راه بردارند تا کشور بتواند از تمام ظرفیت های فکری مالی و… ایرانیان داخل و خارج کشور استفاده تمام و کمال برد. در این میان برخی افراد و گروه ها مسئولیت بسیار سنگین تری دارند.
صدا و سیما امامان جمعه نمایندگی های رهبری شورای نگهبان و نیروهای مسلح در اهتمام عملی به اتحاد و انسجام مسئولیت ویژه ای دارا می باشند بویژه روحانیت مخاطب خاص و یک نهاد کاملا ریشه دار دینی و گسترده تاریخی با رسالتهایی تعریف شده از متن دین و شریعت به مسئله اتحاد و انسجام به عنوان یک رسالت این نظر را داشته باشند. ارزیابی دقیق مبتنی بر عقل و خرد جمعی از میزان رضایتمندی یا عدم رضایت مردم از وضعیت موجود یکی از شرایط ترویج دستاوردهای انقلاب اسلامی است .
بی شک برآوردن شدن انتظارات اکثریت اقوام یا گروهها و اقلیتهای مذهبی و دینی که در به ثمر نشستن نهال انقلاب اسلامی نقش داشته اند پایه های امنیت و ثبات اقتدار ملی را از استحکام قوی تری برخوردار خواهد کرد. اگر این مشارکت به هر دلیلی کاهش یابد راه نفوذ اجانب جهت دخالت در سرنوشت ملی این ملت گشوده می شود و تلاش آنها را به منظور ایجاد بحران به خود معطوف کرده و امنیت ملی ما را خدشه دار خواهد کرد. اما در فضای آرام اتحاد و همبستگی ملی مطالبات آحاد ملت از هر دسته و گروه و مرام و مکتب در چارچوب قانون اساسی که متضمن حقوق حقه همه ملت ایران است پاسخ داده می شود. جمهوریت این نظام با تامین خواسته های مشروع ملت که در چارچوب قانون اساسی طرح می شود برآورده خواهد گردید و اسلامیت آن نیز برپایه اعتقادات ریشه دار مردم ایران زمین استوار خواهد شد.
لذا این واژه مکمل یکدیگر بوده و در تکاپوی پاسخ به نیازهای اساسی ملت می باشند و نباید هیچیک از این دو عنصر به فراموشی سپرده شده و یا یکی بر دیگر ترجیح داشته باشد. دستاوردهای عظیم ملت ایران در طول تاریخ ورای تمامی هزینه های پرداخت شده (جان مال و….) ارزشی فراتر از اندیشه و سلیقه فرد یا گروه و یا جریانهای سیاسی یافته اند. فلذا به پاس صیانت از این همه جانفشانی شایسته است که اتحاد ملی را جدی تر و ملموس تر از همیشه گرامی بداریم تا وحدت این واژه مقدس تجلی عینی تر و با شکوه تری پیدا کند.
در این صورت می توان امیدوار بود که ملت انقلابی ایران با تحمل تمامی ناملایمات بعد از انقلاب همچنان در کسب مدارج ترقی توسعه رفاه آزادی و جمهوری اسلامی تاکید دارد.
ملت آزادیخواه ایران با شعار نه شرقی و نه غربی جمهوری اسلامی علاقمندی اش را به رهایی از استعمار و استثمار به پشتوانه انقلابی عظیم به ثبت رساند و اثبات کرد که بدون وابستگی به قدرتهای استکباری و با تکیه بر اعتقادات اصیل اسلامی و با درایت خویشتن می توان مبارزه ای نفس گیر اما پیروزمندانه را به نمایش گذاشت و به تمام مردم مظلوم جهان به ویژه مسلمانان ابلاغ کرد که می توان با تاسی به ملت ایران بر علیه حکومت های جبار قیام کرده حکومت اسلامی مبتنی بر اراده آحاد ملت برپا کرد و تولید صنعتی سوخت هسته ای حاصل چنین فرایندی است و از چکاد این افتخار ملی آزادی خواهی به عزت طلبی و صلح دوستی را در سرتاسرگیتی از عمق جان فریاد کرد. در این راستا رسانه ها رسالتی سنگین تر بر دوش دارند وحدت و اتحاد ملی موضوعی نیست که براحتی و بی تفاوتی از کنار آن توان گذشت به اعتقاد نخبگان کلیه اقشار مردم باید پای بند این شعار و لوازم آن باشند.
پایبندی به ضرورت اتحاد ملی و لوازم آن
گام نخست در تقویت پایه ها و مظاهر اتحاد و انسجام ملی و اسلامی ایمان به ضرورت و پای بندی به لوازم آن می باشد.
اتحاد یک ملت در برابر مشکلات و خطرات مسئولیت ها و اهداف و انسجام جامعه و دولت و بلکه امت و برای دستیابی به برنامه و آرمان ها نیازی فراگیر و ثابت است . این مهم رسالت ایجاد و تقویت وحدت و گسترش و تعمیق انسجام و هماهنگی را پدید آورده و روحانیون و عالمان این مخاطبان اصلی و ویژه این رسالت می باشند. ایمان به این رسالت شرط راه است چرا که اگر صیغه اصلی برخی شعارها بعد تبلیغی آن است و طرح آن موضوعیت دارد اما امری که رسالت یک جامعه یا قشر و گروه به شمار می رود نمی تواند امری شعاری و ظاهری باشد.
اگر قرآن کریم پیامبر اکرم (ص ) را که رسالت تبلیغ دین و نشر شریعت را برعهده دارد مومن به آنچه بر او نازل شده می شمارد از این رو است که چه کسی شایسته تر از خود پیامبر(ص ) به ایمانی که دیگران را به آن فرا می خواند و هم از آن رو که تا ایمان به رسالت خود نداشته باشد چگونه می تواند دیگران را به آن فراخواند و به لوازم آن پای بند باشد
اگر استعمارگران سیادت و ریاست خود را در تفرقه ملت ها می جویند اما باید ایمان داشته باشیم که راهی جز این اصل اسلامی نداریم و عزت و کرامت و بقای ما و حتی هدایت « ناس » و تبلیغ درست دین از این مسیر روشن ولی دشوار می گذرد.
دعوت به وحدت و انسجام منوط به ایمان به آن و پای بندی به لوازم آن است .
تبیین درست و تفسیر جامع
گام دیگر ارائه درست و تفسیر جامع این شعار و راهبرد اساسی است . اگر اصل اتحاد ملی و انسجام اسلامی درست تبیین نشود و در مقام عمل بر زمینه ها و لوازم آن تاکید نگردد تا جایی که هر کس خود را محور آن بداند و بشمارد می تواند خود عرصه ای برای تضعیف اتحاد و کمرنگی انسجام گردد. برای پدیداری اتحاد ملی نیاز به تفاهم ملی است . تفاهم همواره براساس محوریت عناصر مشترکی است که مورد پذیرش طرف های متفاهم باشد. اتخاذ عناصر و اصول مشترک جز با تنازل از برخی امور فرعی امکان ندارد. اگر بنابراین باشد که همه راه ها به « من » ختم شود قهرا تنازل مفهومی در حد لفظ باقی خواهد ماند. روحانیت هم باید مبانی زمینه ها و عوامل اتحاد و انسجام را باز نماید و هم به لوازم آن توجه دهد. و هم در مقام آسیب شناسی به چالش ها و آفت های فکری و اخلاقی آن را یادآور شود.
یک وجه آشکار خودپسندی و استکبار و جهل این است که اصل همه با من جایگزین شعار « همه با هم » شود و به جای تنازل و « تفاهم » مومنانه تنازع جاهلانه شنید. اینها را باید برای جامعه بویژه آنان که از نفوذ و قدرت بیشتری برخوردارند باز گفت و مظاهر و مصادیق آن راه به گونه ای که خود منشا کشمکش نباشد نشان داد.
برای مردم نه در برابر مردم
روحانیت نهادی است که در اصل همراه مردم است و نه در مقابل و طرف با آنان از متن جامعه برخاسته در میان آنان زندگی می کند و باید شریک غم و شادی آنان باشد.
روحانیت تنها با جهل و ستم نفاق و فساد و گناه دشمنان اسلام و ایران و کسانی که به منافع ملت پشت می کنند مخالفت دارد و به هیچ چیز به اندازه منافع اسلام و مسلمین نمی تواند بها دهد و این تعبیر دیگر از وجهه مردمی روحانیت است . یک ویژگی آشکار حضرت امام خمینی (ره ) همین بود که به رغم آن جایگاه رفیع و قدرت نفوذ در عمل چنان رفتار کرد که باور و درک عمومی جامعه همواره او را در کنار و در متن خود می دید و احساس می کرد. اینکه قرآن کریم در فراخوانی جامعه جاهلی به پذیرش رسالت پیامبر اکرم (ص ) از جمله این ویژگی حضرت توجه می دهد که پیامبری از خود شما یا پیامبری از میان خودشان از جمله ناظر به همین ویژگی است که در متن جامعه و با هویت عناصری از توده مردم شکل گیرد.
روحانیت برای کردار و گفتار خود هر چقدر بر گستره و ژرفایی این باور عمومی بیفزاید بیشتر می تواند مایه اتحاد جامعه و عامل انسجام نیروها و دستگاه ها باشد.
اتحاد طرح ملی
در زندگی هر مسلمانی جاذبه و دافعه یک اصل به شمار می رود. نظام سیاسی و اجتماعی نیز چنین است روحانیت هم از این اصل مستثنا نیست . اما به عللی در شرایط فعلی هر چند عارضی و مقطعی روحانیت بیش از عامل دفع نیازمند عامل جذب است . یک پایه مهم ایجاد اتحاد و همدلی انسجام و همکاری اسلامی و نیز داشتن روحیه و رفتار و اخلاق خوب است . خاستگاه اصلی این اصل در نظام هدایت و ارشاد خلق همان سبقت « رحمت » خداوند بر « غضب » او می باشد. انبیا مظهر سبقت رحمت خدای تعالی بر غضب او بودند. عالمان دین نیز که ورثه پیامبرانند باید چنین باشند.
روحانیت عامل تقویت اتحاد و انسجام است . بعضا محور آن چون دارای شرح صدر و بردباری فکری و اخلاقی و رفتاری می باشد در غیر این صورت فرد روحانی نخواهد بود. اتحاد که از آن سخن می رود. در محدوده مرزهای کشور یک طرح ملی و در عرصه جوامع اسلامی یک طرح فراملی است . در طرحهای ملی و فراملی بخشی اندیشیدن و سهم خواهی منطقه ای امری بی معناست . باید دید مجموع در سطح مورد نظر چه دستاوردی خواهد داشت .
اصل اتحاد و انسجام می بایستی رسالت نخست باشد و راهبرد « اتحاد ملی و انسجام اسلامی » مبتنی بر شرح صدر و جذب است . بهوش باید بود که تازه واردان و خود محوران با چنین راهبردی سازگاری نخواهند داشت حتی اگر شعار سال باشد.
سخن آخر
این موضوع (اتحاد ملی و انسجام اسلامی ) از آغاز انقلاب و پیروزی آن در نگاه رهبر کبیر انقلاب و نظام یک راهبرد مهم و یک رسالت اسلامی و انقلابی به شمار میرفته است نمی توان به آن در محدوده یک شعار برای یک سال نگریست اما این اعلام نشان از ضرورت نخست آن در شرایط کنونی دارد و طبیعتا تمام نیروهای انقلابی و اسلامی در داخل و خارج باید به این راهبرد بیش از پیش توجه داشته و پای بندی خود را به لوازم آن نشان دهند و نیز از هرگونه تفسیر به رای و نگاه های خود محورانه همراه با تنگ نظری و نگاه منفعت طلبانه درباره آن پرهیز کنند.
در سایه اتحاد و انسجام باید جریاناتی که مانع همدلی و اتحاد مسلمانان بوده و جز خودمحوری و حذف دیگران به طرح دیگری نمی اندیشند منزوی شده و فرصت ظهور و بروز از آنان گرفته شود.
راهبرد « اتحاد ملی و انسجام اسلامی » مبتنی بر شرح صدر و جذب است . تنگ نظری و حذف نیروها از جمله با میدان یافتن تازه واردان و خود محوری و حذف دیگران با چنین راهبردی سازگاری ندارد حتی اگر شعار سال باشد. سزاست که اتحاد ملی را نیز جدی تر و ملموس تر از همیشه گرامی بداریم تا وحدت این واژه مقدس تجلی عینی تر و با شکوه تری پیدا کند. در این برهه حساس وظیفه علما و دانشمندان و روشنفکران اقتضا می کند که راهکارهای موثر در جهت ایجاد وحدت ملی و انسجام اسلامی را پیش روی مسلمانان آگاه قرار داده و سپس منشور وحدت اسلامی را با توجه به نیاز اصلی جهان اسلام یعنی وحدت و انسجام طراحی نمایند.

اتحاد ملی و ضرورت عملیاتی شدن آن
اتحاد ملی و ضرورت عملیاتی شدن آن
“محمد حسنین هیکل” نویسنده و سیاستمدار معروف مصر در دوره‌ی جمال عبدالناصر در کتاب “دیدار تازه با تاریخ” در نقل خاطره‌ای می‌نویسد: در سال‌های پراضطراب و پرالتهاب ملی‌شدن صنعت نفت در ایران مقاله‌ای نوشته بودم با عنوان ایران بر دهانه‌ی آتش فشان. سال‌ها بعد و در دهه‌ی ۵۰ دیدار و گفت‌و گویی داشتم با شاه. شاه پس از تحلیل مفصل اوضاع داخل ایران و منطقه به طعنه گفت: می‌بینی که ایران دیگر در دهانه‌ی آتشفشان نیست. هیکل در ادامه می‌نویسد: در آن لحظه به شاه جوابی ندادم، اما وقتی ایران را ترک می‌کردم هنوز سخت بر این باور بودم که ایران همچنان بر دهانه‌ی آتشفشان است.
نگاهی گذرا به تحولات واقع شده در تاریخ سیاسی کشور طی یک صد سال گذشته نشان می‌دهد که با وقوع تحولات عمیق، ایران نتوانسته است شرایط با ثبات داخلی ـ بین‌المللی را تجربه کند. صرف نظر از ساختار اجتماعی، سیاسی و فرهنگی جامعه‌ی ایران که در ایجاد چنین تاریخ پر شتاب و پر تحولی نقش بسیار تأثیر گذاری داشته است، قرار گرفتن ایران در منطقه‌ی ویژه‌ای در جغرافیای سیاسی جهان شاید مهم‌ترین عامل در وقوع این شرایط بی‌ثبات و پیچیده بوده است. واقعیت این است که کشور ایران با قرار گرفتن در ناحیه‌ی قلب انرژی جهانی همواره اهمیت بسیار زیادی برای قدرت‌های اول بین‌ا‌لمللی داشته است. نظریه‌پردازان، استراتژیست‌ها و لابی‌ سازان اول جهانی که پشت درهای بسته دکترین‌های عمل گرایانه‌ را تدوین می‌سازند و روی میز سران سیاسی قدرت‌های اول دنیا قرار می‌دهند هیچ‌‌گاه نتوانسته‌اند و نمی‌توانند نام ایران را از مسیر نقشه‌های پیچیده‌ای که به زعم آن‌ها سیاست‌هایشان را به خانه‌ی هدف می‌رساند حذف نمایند و بی‌عبور از فضای سیاسی ایران به خانه‌ی مقصود برسند. با چنین اهمیت ویژه‌ی منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای طبیعی است که ایران هیچ گاه از دخالت‌های قدرت‌های بزرگ که ابزارهای بزرگ نیز در دست دارند، آسوده نباشد و عدم ثبات فراگیر سیاسی ـ اجتماعی حاصل منطقی و طبیعی این دخالت‌ها ست.
۲ـ رابطه‌ی تحولات داخلی و خارجی بر یکدیگر یک رابطه‌ی دو جانبه و دو سویه است یعنی رفتار‌ها و کنش‌های تحول سازان داخل و خارج هم تأثیر می‌گذارندو هم تأثیر می‌پذیرند. “مصطفی تاج‌زاده” معاون جنجالی و پیشین وزیر کشور نقل می‌کرد که ملک عبدالله نقشه‌ای را به خاتمی نشان داده بود که با وقوع جنبش اجتماعی اصلاح طلبی خرداد ۷۶ چگونه حتی آرایش نظامی آمریکا در منطقه نیز دچار تغییر شده است که نشان می‌دهد حوادث داخلی بر تصمیمِ تصمیم‌ سازان جهانی چه تأثیر شگرفی دارد.
۳ ـ شرایط فعلی کشور حتی صرف نظر از تمام وقایع و دیدگاه‌های دیگر حداقل از یک زاویه‌ی مهم در حتی یک صد سال گذشته نظیر نداشته است. در تمام سال‌های دهه‌های پیش و پس از انقلاب هیج‌گاه ایران تا این اندازه وارد یک راه بی‌ بازگشت و البته خطر ساز رویارویی با یک قدرت اول جهانی نشده بود. فرایندی که از ماه‌ها قبل بر سر پرونده‌ی هسته‌ای ایران آغاز شده است عملاً کشور را وارد رودررویی همه‌ جانبه و آشکار با آمریکا نموده است. راهی که به نظر می‌رسد برای هر دو کشور راه‌ بی‌بازگشتی است. صرف نظر از صحیح یا غلط بودن سیاست‌های ایران و آمریکا، ماحصل این سیاست‌ها وارد شدن هر دو کشور به راه بی‌ بازگشت مخاصمه است. راهی که انتهای آن برای همه‌ی کشورهای دنیا غیر قابل پیش‌بینی و خارج از حد تصور است.
۴ـ یک چنین شرایط پیچیده و استثنایی، بدون سابقه‌ی تکرار در تاریخ گذشته‌ی کشور باعث شده است که اتحاد ملی برای همه‌ی مقامات و جناح‌های سیاسی واقع‌ بین و غیر وابسته اولویت اول و یک راه اجتناب ناپذیر باشد. امسال می‌تواند برای همه‌ی جریانات و نهادهای سیاسی کشور سال سنجش اتحاد طلبی باشد نه تنها به واسطه‌ی نام گذاری این سال به نام “سال اتحاد ملی” بلکه به واسطه‌ی تلاش و تعهدی که هر جریان، نهاد و مقامی برای همگرایی و ساختن بستر مناسب برای ایجاد این اتحاد ملی از خود بروز می‌دهد. پرسش این جاست که آیا می‌توان حرکت‌های تمامیت خواهانه‌ای چون رد گسترده‌ی صلاحیت‌های افراد‌ و کاندیداهای اصلاح طلب در انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی را تلاش و تعهد برای تحکیم اتحاد ملی دانست؟ چگونگی می‌توان باور داشت که تهدید صاحبان فرهنگ و قلم، حرکت در راستای اتحاد ملی است؟ بی‌تردید جریانات و نهادهایی که در همه‌ی‌ سال‌های گذشته با کنار گذاشتن دلسوزان کشور از کانون‌های تجلی مردم‌ سالاری (مثل مجلس و شوراها) و تهدید و فشارهای پیدا و پنهان بر آنان سعی در ایجاد یک نظام تمامیت خواه و یک دست داشته‌ا‌ند بزرگ‌ترین ضربه را به اتحاد ملی سیاسی و اجتماعی کشور وارد ساخته و بیشترین سهم را در تزلزل بنیان انسجام اجتماعی جامعه ایران داشته‌اند و بی‌تردید اگر این جریانات بخواهند در مقاطع حساس حضور ملی چون انتخابات مجلس شورای اسلامی باز هم با طراحی و اجرای فرایندهای تمامیت خواهانه به ایجاد نظامی تک صدایی تداوم بخشند، به عنوان بزرگ‌ترین ناقضان اتحاد ملی باید در برابر افکار عمومی دلسوز داخلی پاسخگو باشند. وجدان جمعی ملت ایران هیچ‌گاه نمی‌تواند این زخم‌های عمیق را آن هم در چنین شرایط بی‌نظیر و حساسی به آسانی ترمیم کند.
بررسی انسجام اسلامی از صدر اسلام تاکنون
کارشناسان سیاسی و دینی، مورخین و تحلیلگران در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ایران به بررسی انسجام اسلامی از صدر اسلام تاکنون و آموزه‌هایی که امروز در این رابطه، امت قرآن به آن نیازمند است, پرداختند.
سال ۱۳۸۶ توسط ولی امر مسلمین، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، به عنوان اتحاد ملی و انسجام اسلامی نامیده شده است.
بی‌شک این نام یکی از ضرورت‌های اجتناب‌ناپذیر امت اسلام خصوصآ در عصرحاضر است. چرا که عامل اصلی مشکلات کنونی جهان اسلام را می‌توان در اختلاف و عدم همدلی و همکاری ملت‌های مختلف اسلامی جستجو کرد.
برای تحقق عینی انسجام اسلامی در بررسی بیشتر به عوامل مختلفی بر می‌خوریم. اگر بخواهیم عوامل دخیل در تحقق این هدف را موشکافی کنیم، باید نگاهی به گذشته داشته باشیم.
اگر تمامی یک میلیارد و دویست میلیون جمعیت مسلمان حاضر مدعی پیروی از آخرین پیامبر الهی هستند، بنابراین بایستی تمام الگوهای رفتاری خود را از این پیامبر عظیم‌الشان(ص) و کتاب ایشان یعنی قرآن بیابند.
لزوم بازگشت به تاریخ اسلام برای تحقق انسجام اسلامی
در ابتدا به بررسی این مبحث می پردازیم که برای تحقق انسجام اسلامی، بازگشت به تاریخ صدر اسلام لزومی دارد یا خیر؟
حجت‌الاسلام والمسلمین «محمدعلی رضایی اصفهانی» عضو هیئت علمی مرکز جهانی علوم اسلامی، در این‌باره می‌گوید: انسجام اسلامی نیازمند محور است، وقتی می‌گوییم یک جامعه منسجم است؛ یعنی اهداف و مبانی مشترک دارند و به صورت هماهنگ در آن مسیر حرکت می‌کنند.
وی می‌افزاید: جامعه اسلامی هم مبانی و اهداف واحدی برای انسجام دارد و لازم است که این حرکت به صورت مسنجم انجام شود. توحید، نبوت، قرآن و محبت اهل بیت(ع) اصول مشترکی هستند که همه مسلمانان آن را قبول دارند و همچنین اهداف مشترکی که در قرآن و آموزه‌های اهل بیت(ع) آمده، نیز دارند که می‌توانند براساس آن به سمت انسجام حرکت کنند.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین «ناصر نقویان» کارشناس علوم قرآنی نیز معتقد است: بررسی این مسأله از این زاویه که مثلا در چه سالی اسلام دچار انحراف شده و در این قضیه چه کسی مقصر است، هیچ فایده‌ای ندارد و مشکلی را حل نخواهد کرد.
نقویان توضیح داد: مهم این است که ما یک فصل‌های مشترکی به نام اسلام، قرآن و پیامبر داریم و اگر به این موارد معتقدیم، باید به آنها رجوع کینم. قرآن در این موارد رهنمودهای بسیاری دارد که باید در آن تدبر کرد.
شیخ عبدالواحد خواجوی، امام جمعه اهل‌سنت شیراز نیز می‌گوید: توجه به سیره پیامبر گرامی اسلام در ایجاد انسجام اسلامی، روشنگر راهکارهای لازم در عصر حاضر است.
وی اضافه می‌کند: تاکید بر انسجام اسلامی، همان روش عملی پیامبر اسلام، از همان زمان مهاجرت از مکه به مدینه است. ما در جای جای بیانات ایشان، تاکید بر حفظ وحدت جامعه اسلامی را می‌بینیم.
دکتر محمود شفیعی استاد دانشگاه مفید و مدرس فقه سیاسی نیز اعتقاد دارد: بررسی تاریخی این موضوع، راهگشای بسیاری راه‌های نرفته است.
وی ادامه می‌دهد: در جهت انسجام اسلامی، جای صحبت بسیار است. اما آنچه لازم به ذکر است، توجه ویژه به مصداق این انسجام در صدر اسلام است. این مصداق است که موجب راه‌گشایی فراروی امروز ماست.
استادیار دانشگاه مفید در ادامه می‌افزاید: مهمترین مسأله‌ای که امروزه باید به آن بپردازیم، این است که باید عقلای قوم از جهان اسلام، از هر فرقه و مذهبی جمع شوند و بتدریج آن اصول اسلام را که در آن هیچ جای فروگذاری نیست و همه مسلمان‌ها در آن مشترک هستند، مشخص کنند.
چه مقدار از اختلافات کنونی میان ملل مسلمان و مذاهب مختلف ریشه تاریخی دارد؟
سوال بعدی در این خصوص این است که چه مقدار از اختلافات کنونی میان ملل مسلمان و مذاهب مختلف ریشه تاریخی دارد؟
حجت‌الاسلام والمسلمین نجم‌الدین طبسی، استاد خارج فقه و اصول حوزه در این خصوص می‌گوید: اختلافات در صدر اسلام تا این حد حاد نبود که اکنون منجر به کشته‌شدن ۷۰۰ هزار شیعه در عراق شود، اختلافات مذاهب آنقدر حاد نبود که نتیجه آن دوبار تخریب حرمین عسگریین (ع) باشد و شاهد آن نیز وجود این حرمین از صدها سال قبل است که در مرکزشهری سنی‌نشین یعنی سامرا وجود داشته و مورد احترام اهل سنت بوده و حتی خدمه حرم، خود آنها بودند.
حجت‌الاسلام والمسلمین داوود فیرحی، عضو هیأت علمی و دانشیار گروه سیاسی دانشگاه تهران نیز معتقد است: قسمت عمده‌ی اختلافاتی که امروز وجود دارد، به تاریخ صدر اسلام بر نمی‌گردد، بلکه به ایدئولوژیک‌شدن اسلام برمی‌گردد. هر گروه، جناح و فرقه‌ای سعی می‌کند دیگران را با باطل و خود را حق کامل بیان کند، در حالی که مفهوم حق و باطل نسبی است.
این استاد دانشگاه تهران با ذکر این نکته که ما در لسان حضرت علی (ع)‌ داریم که نه تنها دیدگاه مخالفان را می‌شنیدند، بلکه در مواردی نیز به آنها عمل می‌کردند، یادآور می‌شود: آنچه در حال حاضر در این زمینه مطرح است، صدر اسلام نیست. ‌در واقع در سایه اختلاف‌نظرهای امروز خود صدر اسلام را نیز تفسیر می‌کنیم؛ یعنی فرق مختلف به جای اینکه تلاش کنند دیدگاه‌های خود را به صدر اسلام برگردانند، تاریخی از صدر اسلام درست می‌کنند که با عقایدی که خود امروز ساخته‌اند، مطابقت پیدا کند.
نقویان نیز اختلافات شیعیان و اهل سنت را ناشی از برداشت اشتباه از تاریخ صدر اسلام عنوان می‌کند و معتقد است که هیچ یک از این اختلافات ریشه در تاریخ صدر اسلام ندارد.
بررسی مصادیق انسجام در صدر اسلام
حجت‌الاسلام فیرحی نیز با ذکر مثالی می‌گوید: وقتی پیامبر (ص)‌به مدینه هجرت کردند، در آنجا پیمانی به نام صحیفه مدینه را امضا کردند که همان قانون اساسی مدینه است. پیامبر (ص) در این قانون اصول جالبی را گنجانده‌اند. در این قانون آمده است کسانی که عضو این پیمان هستند، صرف‌نظر از اینکه مسیحی، مسلمان، یهودی و حتی مشرکند، تعهد می‌کنند که در مواردی به هم کمک کنند.
فیرحی ادامه داد: یکی از موارد این قانون حفظ امنیت مدینه است؛ یعنی همه گروه‌های عضو پیمان تعهد کردند که از مدینه دفاع کنند. از دیگر موارد این قانون حل اختلافات از طریق حکمیت و بدون جنگ و درگیری بود.
وی با بیان این مطلب که از این قانون می‌توان استنباط کرد که پیامبر (ص)مفهوم امت را به معنای صرف اعتقادی در نظر نمی‌گیرند، بلکه امت مجموعه کسانی هستند که در درون یک جامعه مانند مدینه قرار دارند، ابراز کرد: نکته مهم قانون مدینه این است، در حالی که حاکمیت و تصمیم نهایی را بر عهده پیامبر (ص) قرار داده، ولی حضرت خیلی خود را درگیر منازعات نمی‌کردند و از نظر دیگران استفاده می‌کردند.
امام جمعه اهل‌سنت شیراز نیز در این رابطه می‌افزاید: پس از بنای مسجد‌النبی در مدینه منوره، اولین اقدامی را که پیامبر انجام دادند، اقدام به برقراری رابطه اخوت و برادری بین مهاجرین و انصار بود. بر همین اساس بود که پیامبر (ص) در برپایی دین خدا موفق شد و دشمنان در مقابله با او ناکام ماندند.
حجت‌الاسلام فقیهی به ذکر مصادیقی از سیره پیامبر اسلام و ائمه معصومین در این‌باره می‌پردازد و می‌گوید: پیامبر (ص) جهت حفظ وحدت مسلمین، مسجدی را که به قصد توطئه تفرقه‌افکنی میان جامعه اسلامی احداث شده بود را آتش زدند. ما در هر برهه از بیانات و عملکرد ایشان، قاطعیت در حفظ وحدت میان مسلمانان را می‌بینیم.
فقیهی ادامه می‌دهد: در سیره امیرالمومنین می‌بینیم که ایشان در زمان حکومت خلفا با ایشان مشورت می‌کردند. این موضوع به سبب حفظ مرکزیت جهان اسلام و وحدت اسلامی بود که آسیبی از سوی دشمنان نبیند.
وی ابراز داشت: امام صادق (ع) نیز به یاران خود فرمودند که بروید با مسلمین دیگر نماز بخوانید. به عیادت ایشان بروید و به صرف اینکه شیعه نیستند، از ایشان دوری نکنید و در روایتی از این امام هست که فرموده‌اند. کسی که پشت سر آنها (اهل سنت) نماز بخواند، مانند آن است که پشت سر رسول الله(ص) نماز خوانده است.
آموزه‌های تاریخ صدر اسلام برای تحقق انسجام اسلامی
حال به این نکته می‌رسیم که بررسی تاریخ صدر اسلام و سیره معصومین (ع) چه لطایف و آموزه‌هایی برای تحقق یکپارچگی و انسجام امت قرآن به ارمغان خواهد داشت؟
فیرحی در پاسخ به این سوال معتقد است: تاریخ صدر اسلام نشان می‌دهد که وقتی برای مسلمانان مسأله مهم‌تر و بزرگی پیش می‌آمده، نه تنها موارد اختلاف بین خود را مطرح نمی‌کردند، بلکه آنها را فدای یک مصلحت بزرگ تحت عنوان حفظ نظام اسلامی می‌کنند.
امام جمعه اهل‌سنت شیراز نیز می‌گوید: بین شیعیان و اهل سنت، در فروع تفاوت هست، ولی قرآن می‌فرماید: «وَجَعَلْنَاکُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا» و این «تعارفوا»، رحمت است.
فقیهی در این باره ابراز می‌دارد که تأکید بر وحدت در جای جای روایات ائمه اطهار(ص) یافت می‌شود. اصل وحدت یک اصل قرآنی ست که باید مورد توجه تمام مسلمانان باشد. که خوشبختانه اکنون همه مسلمانان می‌دانند که دشمنان اسلام به ویژه آمریکای جنایتکار، از راه ایجاد تفرقه میان مسلمانان وارد شده‌اند و بر اختلاف میان مذاهب شیعه و سنی سرمایه‌گذاری می‌کنند.
وی خاطرنشان می‌کند: امروز، وهابیت ابزار دشمنان در ایجاد اختلاف و تفرقه است. که متأسفانه در این مسیر، از بعضی شیعیان ناآگاه نیز استفاده می‌شود. امروز هر عملی که در راه ایجاد تفرقه بین مسلمانان باشد‌، گناهی نابخشودنی است.
شفیعی استاد دانشگاه مفید نیز اینگونه بحث را ادامه می‌دهد که علمای اسلام، باید قواعدی را انتخاب کنند برای آن فروعی که متأسفانه به اصول تبدیل شده و اهمیت زاید آن را بتدریج از بین ببرند و بگویند که هر کسی در فروعات خود آزاد است و همین، موجب می‌شود که دیگر مذاهب هم اعلام همکاری کنند.
وی می‌افزاید: به عبارتی دیگر، این فروعات در صدر اسلام شناخته شود. و در مقابله با اصول، با برنامه‌ریزی اصولی منسجم و صحیح بر اولویت آنها تأکید کرد که این اولویت را باید عقلای مذاهب تعیین کنند.
جمع ‌بندی و نتیجه‌گیری از بحث
پس از استماع نظر کارشناسان و فرهیختگان سیاسی و حوزوی، نتایج ذیل از این بحث قابل استنباط است:
۱- اکثر ختلافات شیعیان و اهل سنت در حال حاضر ناشی از برداشت اشتباه از تاریخ صدر اسلام است و این اختلافات ریشه در تاریخ صدر اسلام ندارند.
۲- تأکید بر وحدت در جای جای روایات ائمه اطهار(ص) یافت می‌شود و اصل وحدت که یک اصل قرآنی است، باید مورد توجه تمام مسلمانان باشد.
۳- فرق مختلف به جای اینکه تلاش کنند دیدگاه‌های خود را به صدر اسلام برگردانند، تاریخی از صدر اسلام درست می‌کنند که با عقایدی که خود امروز ساخته‌اند، مطابقت پیدا کند.
۴- جامعه اسلامی هم مبانی و اهداف واحدی برای انسجام دارد و لازم است که این حرکت به صورت منسجم انجام شود.
۵- امت اسلامی با اهداف مشترکی که در قرآن و آموزه‌های اهل بیت(ع) آمده، می‌توانند براساس آن به سمت انسجام حرکت کنند.
۶- علمای اسلام، باید قواعدی را انتخاب کنند برای آن فروعی که متأسفانه به اصول تبدیل شده و اهمیت زاید آن را به تدریج از بین ببرند.
« در تمام این مراحل (نهضت ) روحانیت نقش اول را داشت . یعنی دانشگاهی ها بودند روشنفکرها همه شان نه البته دانشگاهی ها دانشجوها تقریبا اکثرا همیشه همه …نقشی داشتند. لکن آن که ملت را بسیج کرد آن روحانیون بودند…آن که من همیشه به ملت ایران سفارش کردم که این دژ محکم (روحانیت ) را از دست ندهید … (۱) اعلام خطری که به ملت می کنم این است که جریانی در کار است که روحانیت را کنار بگذارند و جریانی درکار است که شما را از روحانیت جدا کنند . » (۲ )
چنان که تجربه های سیاسی و اجتماعی در نهضت های صد ساله اخیر به دست می دهد ایران منهای روحانیت یا اسلام منهای روحانیت هرگز نمی تواند ایده ای تضمین کننده برای حیات و سرنوشت کشور و دین باشد زیرا با فرو ریختن دژ دیرینه و نفوذناپذیر روحانیت متعهد شیعه هیچ دست و صنف و سازمان و حزبی نمی تواند انسجام ملی یا اسلامی ایرانیان را فراهم آورد.
از همین روست که حضرت امام خمینی (ره ) نه به دلیل روحانی بودن یا مرجع دینی بودن خود بلکه به دلیل تجربه ها و مشاهده های تاریخی اش بدین حقیقت دست یافته که جدایی مردم از روحانیت متعهد به اخلاق و رفتار نبوی دین و جامعه را به روزگار طاغوتی باز می گرداند.
مبارزه علمی و عملی جوانان در راه انسجام اسلامی
« من در این جا به جوانان عزیز کشورمان به این سرمایه ها و ذخیره های عظیم الهی و به این گل های معطر و نوشکفته جهان اسلام سفارش می کنم که قدر و قیمت لحظات شیرین زندگی خود را بدانید و خودتان را برای یک مبارزه علمی وعملی بزرگ تا رسیدن به اهداف عالی انقلاب اسلامی آماده کنید… مبارزه علمی برای جوانان زنده کردن روح جست و جو و کشف واقعیت ها و حقیقت هاست . و اما مبارزه عملی آنان در بهترین صحنه های زندگی وجهاد و شهادت شکل گرفته است . ونکته دیگری که از باب نهایت ارادت وعلاقه ام به جوانان عرض می کنم این است که در مسیر ارزش ها و معنویات از وجود روحانیت و علمای متعهد اسلام استفاده کنید و هیچ گاه و تحت هیچ شرایطی خود را بی نیاز از هدایت و هم کاری آنان ندانید . » (۳ )
کانون انسجام اسلامی در داخل کشور را باید نسل جوانی دانست که بر پایه ایمان و خودباوری توانسته است الزام های همبستگی روحی و رفتاری خود را با ملت و حاکمیت عدالت گستر اسلامی حفظ کند. اگر دشمن بر اثر غفلت مسئولان ومدیران نظام از جوانان و تغذیه فکری و فرهنگی آنان یا شیوه های نادرست در برخورد با کنش های جوانی قدرت و امیدی برای نفوذ در نسل نو پیدا کند انسجام اسلامی امت دچار تزلزل خواهد شد.
زیرا بدون جوان و انرژی او نمی توان از وحدت جمعی مردم سخن گفت. جوانان در حقیقت محرک دست اندرکاران برای سیاست گذاری ها و برنامه های بهتر و بنیادی تر و سازنده تر می باشند.
از طرفی حضور جوان در بخش ها و شاخه های مدیریتی نظام و جامعه سهم به سزایی در خدمت رسانی موثر و سریع دولت به ملت خواهد داشت . تجربه های جهاد سازندگی و اساسا نهادها و ارگان هایی که در متن انقلاب تولد یافتند به دست می دهد که جوانان در جمهوری اسلامی پایه گذار بسیاری از خدمات و جریان های اجتماعی بوده اند چرا امروز نباید از این عنصر تاثیرگذار در خط انسجام اسلامی ملت مسلمان سود جست و آنان را رها ساخت
حضرت امام خمینی (ره ) در این گفتار پدرانه خویش به مبارز بودن نسل نو اشاره می کند یعنی جوانان مسلمان ایرانی را بر خلاف تبلیغات عصر استبداد ستم شاهی یا سیاست تهاجم فرهنگی غرب عناصر کوشا و توان مند برای ساختن زندگی وجامعه ای پیشرفته و متعالی و ارزش گرا می شناساند.
تقسیم مبارزه جوانان مسلمان ومنسجم در راه انقلاب و اسلام به بخش های علمی و عملی از جانب رهبر فقید انقلاب اسلامی نمودار ضرورت سامان یابی شخصیت نسل امروز در ابعاد زندگی است . اگر مفهوم انسجام اسلامی به درستی درک و تحلیل شود به دست می‌آید که نه عمل و کوشش منهای تفکر و تعقل و تعلیم سودمند است و نه علم و دانش مهارت و تخصص منهای جهاد ودفاع از ارزش ها و آرمان های دینی و سیاسی .
یک جوان مسلمان آن گاه می تواند در جریان منسجم امت اسلامی نقش تعیین کننده ای داشته باشد که دو بال علم و عمل در همه عرصه های مورد نیاز را به دست آورده باشد.
این که دشمنان اسلام و مسلمانان به آسانی از طریق رسانه های ماهواره ای به جذب جوانان مسلمان می پردازند دلیلی جز فقدان بینش و تلاش اسلامی جوانان ندارد. استعمار در طول تاریخ شبیخون خود را آشکار ساخته است که موفقیت مهاجمان در سرزمین های اسلامی مشروط به مبارز نبودن جوانان اسلام در صحنه های علم و عمل است .
به منظور سلامت و مصونیت نسل نو در برابر تهاجم فرهنگی غرب و آمریکا و صهیونیست های جهانی ـ که اکنون سخت شتاب گرفته است ـ می باید دریچه های ارزش ها و معنویت اسلام و قرآن کریم را به روی آنان گشود.
شکی نیست که مسئولیت هدایت گری جوانان به سمت مسئولیت ها و بهره گیری آنان از قابلیت های جوانی بر عهده روحانیت و علمای متعهد اسلام است . امروزه همه اندیشه ورزان جهان اسلام از ایران گرفته تا دوردست ترین سرزمین قبله توحید می باید بیشترین همت و مجاهدت خود را نسبت به دختران و پسران مسلمان آشکار سازند. هرگونه بی توجهی و غفلت ورزی و فرصت سوزی در برابر نجات جوانان مسلمان در عین حال که گناهی نابخشودنی است انسجام ملت اسلام را ناممکن می سازند و طبعا سلطه دشمنان قرآن بر جوامع اسلامی را مستحکم می کند.
حضرت امام خمینی (قدس سره ) در حالی که از ارادت و علاقه رهبر انقلاب اسلامی نسبت نسل جوان امروز ایرانی و غیر ایرانی مسلمان سخن می راند نیازمند بودن آنان به عالمان پارسا و کوشای اسلام را خاطر نشان می سازد. این نیازمندی را باید در دو عرصه هدایت دینی و هم کاری سراغ گرفت . یعنی امام یک ارتباط الفت آمیز میان روحانیت و جوانان را خواستار است ارتباطی که هم تغذیه کننده اندیشه و ایمان جوان مسلمان باشد و هم زمینه ساز همدلی و هم کاری جوانان مسلمان با روحانیون سخت کوش و با تقوا.
بنیان گذار جمهوری اسلامی از نسل نو می خواهد که احساس بی نیازی نسبت به به نهاد روحانیت و رهبری دینی و معنوی عالمان پژوهش گر و فعال در صحنه خدمت به مردم نداشته و خود را برای هم کاری با آنان مهیا سازد. بنابراین تکلیف روحانیت است که آنان را بگفتار و کردار نبوی جذب کند.
سخن مقام معظم رهبری در این باره شنیدنی و نکته آموز است:
« ما روحانیون در پی این هستیم که مخاطبی پیدا کنیم و آنچه را که از رسالت الهی بردوش ماست به آن مخاطب برسانیم . اگر این نباشد که روحانیت معنایی ندارد. بالاخره این فکر « العلما ورثه الانبیا » یک فکر رایج و قطعی در همه مفاهیم دینی است … پس اصل قضیه این است که این رسالت و این پیامبری را در این سطح نازلی که ما بر عهده داریم تحقق بخشیم به این که به مخاطبان خودمان برسانیم . خوب امت ها مختلفند مخاطبان و شنوندگان پیام و رسالت پیامبران مختلفند بهترین شان کسانی هستند که جوان باشند که این تبلیغ شما برای مدت سی سال چهل سال پنجاه سال در زندگی او اثر بکند… پس جوان بودن یک امتیاز است برای طول مدت استفاده . دوم این است که همین جوان بودن امتیاز است برای خوب فراگیری و شکل گیری ذهن به آنچه که ما به او می دهیم . فرق می کند که کسی ذهن شکل گرفته ای داشته باشد یا این که ذهن آماده شکل گیری داشته باشد. چون این امتیاز دوم را دارد. امتیاز سوم این است که جوان حق پذیر است و آنچه به او گفته بشود… گوش می کند برای یاد گرفتن و عمل کردن … مخاطب شمالله امتیاز دیگری هم دارد و آن این که با سواد و اهل معرفت است … امتیاز پنجم این است که آینده کشور در دست اوست . » (۴ )
همان گونه که از کلام رهبر معظم بر می آید مخاطب شناسی مهم ترین رسالت روحانیت امروز شیعه است به ویژه روحانیتی که با نظام جمهوری اسلامی ایران پیوند عاطفی و معرفتی و سیاسی دارد یعنی افزون بر نگرش سیاسی بودن آیین اسلام همراهی با نظام را یک تکلیف دینی و الهی می شمارد.
روحانیت شیعه که روحانیت متعهد و مبارز خوانده می شود به منظور تحقق رسالت وجودی خویش ناگزیر از شناخت مخاطبان پیام و کلام انبیایی خود است تا بتواند وارث پیامبران بودن را در عینیت جامعه نشان دهد.
شکی نیست که به تعبیر رهبر بزرگوار انقلاب در میان مخاطبان امروز روحانیت هیچ گروهی را نمی توان سراغ گرفت که به لحاظ تاثیر پذیری از عالمان وارسته دین و نیز تاثیرگذاری بر روند انسجام اسلامی ملت مسلمان ایران منزلت اجتماعی جوانان تحصیل کرده دانشگاهی را داشته باشد زیرا از یک سو آمادگی فهم و تامل در آموزه های حیات بخش اسلام را دارند و از سوی دیگر در طی چند دهه از عمر مثبت و مفید علمی خویش می توانند تغذیه کننده گروههای اجتماعی دیگر به ویژه نسل آینده باشند.
بنابراین روحانیت متعهد شیعه و حوزه های علمیه امروز ایران می باید به جایگاه مهم خود در انسجام مسلمانان جامعه امروز ایرانی پی برده و با پیوند منطقی و عمیق روحانی ـ دانشجو ـ سعی در استحکام همدلی دانشگاهیان و دانشجویان با امت اسلام داشته باشند.
بدون تردید صهیونیسم جهان از ظهور این واقعیت می هراسد که پیوند جوانان و روحانیت ایران مجال هرگونه تفرقه افکنی و بدگمانی بین اقشار مسلمان کشور را بگیرد و اساسا تفکرهای الحادی و شبهات عقیدتی ایمان سوزانه در دانشگاه ها به انزوا کشانده شود.
فعال شدن عناصر اندیشه ور و پژوهش گر حوزوی در قبال تهاجم فرهنگی دشمنان تنها راه مقابله باتوطئه های سیاسی و فکری و اقتصادی آنان بوده و از گسترش بی هویتی و بی مبالاتی جوانان مسلمانان ایرانی نسبت به ارزش های اخلاقی و اسلامی پیش گیری خواهد کرد.
نباید حوزه های علمیه شیعه از این نکته غفلت بورزند که یک روحانی موفق و جذاب در بین جامعه جوانان ایرانی کسی است که حقیقت روحانیت و معنویت اسلام و تشیع و عترت را در رفتارهای فردی و جمعی اش به نمایش گذارد. از این رهگذر است که می توان روحانیون را سفیران راستین انسجام اسلامی در ایران و جهان اسلام به شمار آورد.
« دانشگاه های ما به حضور شما آقایان علما و حضور روحانیون احتیاج دارد و روحانی ای که باید در این دانشگاه ها برود حتما باید خصوصیاتی را در خود به وجود بیاورد… شرط اول این است که از لحاظ معرفت آدم با دست پر به میان این مجموعه برود. الحمدلله این حاصل است آقایان همه از فضلا هستند. دوم این که او (دانشجو) روحانیت شما را باور کند. روحانیت هم به لباس نیست . ای بسا صاحب لباسی که روحانی حقیقی نیست وای بسا غیر صاحب لباسی که حقیقتا روحانی است باید روحانی باشد اهل معنا اهل روح با روح و با معنویت سروکار داشته باشد. باید سخن او باطنی باشد از باطنی بیرون بیاید. اگر سطحی و ظاهری و زبانی و صوری بود اثر نخواهد گذاشت … باید از قلب بیرون برآید آن هم متوقف است برایمان و توجه و معنویت و روحانیت … باید به ذخیره فیاض تمام نشدنی ذکرالله پناه برد به نماز به نافله به توجه به خدا به تضرع … این دانشجوها مثل فرزندان شما هستند باید برخورد با این جماعت دانشجو مثل برخورد با فرزند باشد… الان هم در این جماعت دانشجویی که قریب یک میلیونی دانشجو در سراسر کشور داریم باید بدانیم که اکثر قاطع این ها همان جوان های مومن خودمانی هستند بچه های مومن دل های پاک صاف و حق پذیر بچه های خوب » . (۵ )
اشارت اخلاقی و عارفانه رهبر معظم انقلاب به قلب ها و باطن ها و منبع فیاض ذکر الله ـ که دل های مومنانه را آرامش می بخشد و از حقیقت و حکمت سرشار می سازد و اندام ها را به طریق مستقیم عبودیت حق متعال می راندـ چه مفهومی دارد بی گمان باید بدین مساله توجه مستمر داشت که انسجام و همدلی دو فرد مسلمان یا دو دسته و ملت مسلمان بر پایه وارستگی و سلامت قلب هاست . اگر دل های مسلمانان داخل و خارج کشور به خصوص مبلغان و معلمان و سفیران روحانی شیعه از معنویت یاد حق گسسته باشد نمی توان از گروه کوچکی هم توقع انسجام الهی داشت .
از این منظر است که مسئولیت روحانیت در سال اتحاد ملی و انسجام اسلامی را باید در خور تامل تلقی کرد. در حقیقت بار سنگین دعوت بزرگ و حماسه ساز رهبر معظم انقلاب اسلامی بر دوش عالمان و حوزه های علمیه است . آنان باید مانند همیشه پیشتاز جریان انسجام اسلامی امت و پرچم دار وحدت کلمه در جهان اسلام باشند. یک گام بلند روحانیت در ارتباط با دانشجو و دانشگاه این است که به تبعیت از رهبری انقلاب نگرشی واقع بینانه و پدرانه و دلسوزانه نسبت به جوانان تحصیل کرده این مرز و بوم اسلامی داشته باشند. بر این اساس ـ که خوش بینی و مهرورزی را به همراه داردـ می توان آرزوی حضرت امام خمینی (قدس سره ) در پیوستگی علمی و عملی جوانان به روحانیون پارسا و متعهد امروز را برآورده ساخت و انسجام اسلامی در داخل کشور را متجلی نمود.
چنان که از کلام امام خمینی (قدس سره ) به دست می آید هدف نهایی پیوند و الفت حوزه و دانشگاه در تمام سطوح آن این است که این دو گروه برجسته و شاخص اجتماعی آمادگی پیوستن هماهنگ خود به صفوف انسجام اسلامی ملت را فراهم سازند.
« طلاب علوم دینی و دانشجویان با هم روابط دوستانه و فعالانه داشته باشند و براساس به دست آمدن استقلال و آزادی و خلع ید غاصبان از حقوق ملت در تمام ابعادش به سایر طبقات ملت بپیوندند . » (۶ )
« امروز دانش آموزان باید سعی کنند تاریخ انقلاب اسلامی مان را و نقش وحدت بین خودشان و دانشگاهیان را با روحانیون بیاموزند زیرا اگر روحانیون شما را و شما روحانیون را بشناسید و با هم تفاهم کنید مطمئن باشید که جناح های غرب زده و شرق زده از منافقان و چپ گرایان و دیگر خراب کاران و منحرفان بر شما و کشور اسلامی تان طمع نخواهند کرد و اگر هم طمع کنند با شکست قطعی مواجه خواهند شد . » (۷ )
همان سان که رهبر فقید انقلاب اسلامی یادآور شده است انسجام اسلامی ملت مسلمان ایران در گرو شناخت تاریخ انقلاب اسلامی و نیز نقش وحدت ملی و دینی در جامعه است . فراز و نشیب های تاریخی خیزش بزرگ مردم به روشنی نقاط ضعف و قوت را که همان پراکندگی و هم گرایی اصولی است نشان می دهد. بدین گونه دست یابی به آثار اتحاد اقشار گوناگون جامعه اسلامی ایران ممکن و سودمند خواهد بود.
اساسا شناخت های مرتبط با انسجام اسلامی و رفع موانع این راه تاثیر بسیاری در استمرار همدلی ها و خنثی سازی تهدیدهای خارجی دارد. از این رو دستگاه تبلیغی کشور وظیفه دارد که اقدام های موثری در ارایه شناخت های واقع گرایانه از انقلاب اسلامی و تاریخ و رموز پیشرفت و پیروزی آن داشته باشد.
بی گمان شناخت های متقابل گروه های اجتماعی از یک دیگر می تواند راه تفاهم و الفت را هموار سازد و از گرد و غبار اختلاف ها و بدبینی ها و بی اعتمادی ها و نزاع ها بکاهد. افزون بر آن بر اثر هوشیاری همه گروه های دوستدار انقلاب و فعال در صراط انسجام اسلامی دسته های هم سو با سیاست استکباری دچار ناکامی شوند.
پاورقی :
۱ ـ صحیفه امام ج ۱۱ ص ۴۶۰
۲ ـ همان ج ۱۴ ص ۱۹۱
۳ ـ همان ج ۲۱ ص ۹۶ ـ ۹۷
۴ ـ دیدار رهبری با نمایندگان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها ۱۳۷۶ ۷ ۱۶
۵ ـ همان
۶ ـ صحیفه امام ج ۳ ص ۴۸۶
حضرت امام خمینی :
امروز دانش آموزان باید سعی کنند تاریخ انقلاب اسلامیمان را و نقش وحدت بین خودشان و دانشگاهیان را با روحانیون بیاموزند زیرا اگر روحانیون شما را و شما روحانیون را بشناسید و با هم تفاهم کنید مطمئن باشید که جناح های غرب زده و شرق زده از منافقان و چپ گرایان و دیگر خرابکاران و منحرفان بر شما و کشور اسلامیتان طمع نخواهند کرد و اگر هم طمع کنند. یا شکست قطعی مواجه خواهند شد.

مقاله اتحاد ملی وانسجام اسلامی

نظر خود را بگذارید .

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به کانون مهندسین نور میباشد .

نقشه سایت
قالب وردپرس