امروز: پنج شنبه ۲۸-دی-۱۳۹۶ / الخميس 02-جماد أول-1439 / Thursday 2018-January-18

مناسبت روز
پیام سایت :

مقاله آیین نامه های حقوق بشردوستانه

مقاله آیین نامه های حقوق بشردوستانه

آیین نامه کمیته ملی حقوق بشردوستانه جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱/۲/۷۸ و اصلاحی ۱۸/۳/۷۹ هیأت وزیران
نظر به تعهد جمهوری اسلامی ایران به موجب کنوانسیون های چهار گانه ژنو مصوب ۱۹۴۹ و همچنین تعهد دولت ها نسبت به اجرای حقوق بشردوستانه و لزوم رعایت حقوق انسانی در مخاصمات مسلحانه و تلاش برای تسکین آلام بشری با توجه به ماده ۱ و بند ۶ ماده ۳ و ماده ۵ و بند ۷ ماده ۹ قانون اساسنامه جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۶۷
با تعهد به اصول و اهداف منشور ملل متحد و معاهدات بین المللی موافقتنامه تأسیس کمیته اسلامی هلال بین المللی ۱۹۸۲
با تعهد به اصول و اهداف منشور ملل متحد و معاهدات بین المللی لازم الاجرای بشردوستانه
به منظور ترویج ، تبیین و اجرای حقوق بشردوستانه در سطح ملی و مشارکت در تلاش های بین المللی و با ملاحظه مصوبه بیست و ششمین کنفرانس بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر ۱۹۹۵ مبنی بر تشکیل کمیته های ملی حقوق بشردوستانه ، مواد این آیین نامه به ترتیب ذیل مقرر می شود:

فصل اول : کلیات
ماده۱-‌ دراین آیین نامه عبارت ((کمیته ملی))به جای((کمیته ملی حقوق بشردوستانه جمهوری اسلامی ایران))به کارمی رود.
ماده۲-‌ اهداف کمیته ملی عبارت است ازترویج و تکامل وزمینه سازی برای اجرای حقوق بشردوستانه درسطح ملی و مشارکت درتحکیم و رعایت حقوق بشردوستانه درسطح بین المللی.
ماده۳ـ وظایف و اختیارات کمیته ملی بدین قراراست:
۱٫ تصمیم گیری درخصوص نحوه اجرای مقررات بین المللی بشردوستانه درسطح ملی و درچارچوب قوانین و مقررات جاری.
۲٫ نظارت بررعایت حقوق بشردوستانه درسطح ملی.
۳٫ آموزش و ترویج مفاهیم حقوق بشردوستانه درمیان نیروهای مسلح،عموم مردم و درمقاطع مختلف تحصیلی.
۴٫ تهیه وارائه پیشنهادتصویب قوانین و مقررات درجهت رعایت و اجرای حقوق بشردوستانه و همچنین پیشنهادالحاق جمهوری اسلامی ایران به معاهدات بین اللملی مربوط.
۵٫ ارائه نظرات مشورتی در زمینه تبیین و تفسیر مقررات بشردوستانه.
۶٫ پیگیری امور حمایت از کلیه اشخاص مشمول مقررات حقوقی بشردوستانه بین المللی از جمله:
الف- پیگیری امور مربوط به ورود،اقامت وخروج یااخراج پناهندگان و آوارگان.
ب- پیگیری امور مربوط به اسرای خارجی درایران و اسراوزندانیان ایرانی درخارج ازکشور.
پ- پیگیری امور مربوط به مجروحان جنگی به ویژه قربانیان سلاح های کشتارجمعی (شیمیایی،هسته ای،میکروبی وبیولوژیکی).
۷٫ تشریح و ترویج نقطه نظرات و عملکردجمهوری اسلامی ایران درفبال حقوق بشردوستانه برای ارائه به مجامع ونهادهای ملی وبین المللی باهماهنگی وزارت امورخارجه.
۸٫ همکاری باسازمانهای منطقه ای وبین المللی به منظور ترویج و اجرای حقوق بشردوستانه با هماهنگی وزارت امورخارجه.
۹٫ پیگیری موارد نقض مقررات بشردوستانه درسطح بین المللی و ارائه گزارش به مجامع بین المللی ذیربط.
۱۰٫ هماهنگی و تبادل اطلاعات علمی و تحقیقاتی با مراجع داخلی و خارجی در زمینه حقوق بشردوستانه.

حقوق بشردوستانه چیست؟

حقوق بشردوستانه معاصر که به شکل نخستین کنوانسیون ژنو در سال ۱۸۶۴ آغاز گردید همزمان با تأسیس نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر بوده است. هنری دونان مؤسس این نهضت در کتاب خاطرات سولفورینو مقابله با آلام ناشی از جنگ ها و کاهش اثرات جنگ و خشونت و حمایت از قربانیان مخاصمات مسلحانه دو پیشنهاد اساسی ارائه کردند:
۱ـ در همه کشورها جمعیت های ملی داوطلب برای کمک به قربانیان بر اساس اصول بیطری و بیغرضی تأسیس گردد.
۲ـ کشورهای جهان اصول تخلف ناپذیر بشردوستانه برای رعایت معیارهای انسانی در خلال جنگ ها به تصویب برسانند. پیشنهاد اول منجر به ایجاد نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر و پیشنهاد دوم موجب تصویب اولین کنوانسیون ژنو و تکوین حقوق بشردوستانه کلاسیک و بدنبال آن معاهدات دو جانبه ، چند جانبه و اسناد و میثاقهای حقوق بشردوستانه از جمله معاهدات چهار گانه ژنو و پروتکلهای الحاقی و کنوانسیون لاهه با ابتکار کمیته بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر در کنار فعالیت های امدادی و اقدامات و کمک های بشردوستانه به ترویج و توسعه حقوق بشردوستانه اهتمام می ورزند. در سالیان اخیر نیز این رسالت مهم به صورت سازمان یافته ای توسط کمیته های ملی حقوق بشردوستانه انجام می شود.
کمیته های ملی حقوق بشردوستانه در جهان
مسأله معایب و نواقص مکانیسم های اجرای حقوق بشردوستانه ، مشکلی بوده که همواره ذهن اعضای نهضت جهانی صلیب سرخ و هلال احمر را به خود مشغول داشته است . در کنفرانس بیست و پنجم صلیب سرخ و هلال احمر در ۱۹۸۶ ژنو به تدریج پیشنهاد ایجاد نهادهای ملی در سطح کشورها قوت بیشتری یافت. در کنفرانس بین المللی حمایت از قربانیان جنگ در ۱۹۹۳ در قطعنامه نهایی از دولت سوییس در خواست گردید با تشکیل کمیته کارشناسان بین الدول ، راههای عملی اجرای مقررات بشردوستانه را مورد بررسی قرار دهند و پیشنهادهای خود را به دولت ها و کنفرانس آینده تسلیم نمایند. این کمیته تشکیل شد و پس از بررسی های خود در بند ۵ پیشنهادهای خویش ، کشورها را دعوت کرد نسبت به تشکیل کمیته های ملی حقوق بشردوستانه اقدام نمایند، همچنین از جمعیت های ملی نیز درخواست کرد در این دولت های خود یاری رسانند.
بیست و ششمین کنفرانس بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر در سال ۱۹۹۵ ژنو پیشنهادات کمیته کارشناسان را مورد تصویب و تأیید قرار داد و مصرانه از کشورها درخواست کرد پیشنهاد این کمیته را به مرحله اجرا در آورند. البته پیش از این مصوبات ، نهادهای مشابه این کمیته از مدتها پیش در ۲۷ کشور جهان تشکیل شده بود اما در پی این مصوبات ۱۸ کشور جهان این کمیته ها را تأسیس کردند و در حال حاضر دهها کشور در حال تشکیل این کمیته هستند.
کمیته های ملی حقوق بشردوستانه عمدتاً تمام وظایفی که دولت ها در رابطه با مقررات بشردوستانه به خصوص کنوانسیون های چهار گانه ژنو ۱۹۴۹ بر عهده دارد انجام می دهند، ویژگی مهم این کمیته ها بین وزراتی بودن آنهاست. در تمامی کشورهای تشکیل دهنده کمیته مذکور ، وزارتخانه ها و سازمان های دولتی در این کمیته ها نمایندگی دارند. موفق ترین نمونه های این کمیته ها در سطح جهان ، کمیته هایی بوده اند که تحت ریاست جمعیت های ملی تشکیل شده اند ، به عنوان مثال کمیته ملی حقوق بشردوستانه جمهوری فدرال آلمان که یکی از فعال ترین و قوی ترین کمیته های ملی محسوب می شود تحت ریاست جمعیت صلیب سرخ آلمان فعالیت می کند.

مقاله آیین نامه های حقوق بشردوستانه

نظر خود را بگذارید .

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به کانون مهندسین نور میباشد .

نقشه سایت
قالب وردپرس